Szukając używanego samochodu dosyć często spotykamy się z pojazdami, których tytuły własności określane są jako “branded”, czyli oznakowane. Co to praktycznie oznacza?
W Stanach Zjednoczonych każdy stan ma swój własny system oznaczania tytułów własności samochodu, czyli tzw. “title”. Z założenia, każdy samochód powinien mieć tzw. “czysty tytuł własności” (clean title). Czysty tytuł oznacza, że w historii samochodu nigdy nie zaznaczono żadnego wydarzenia, które w istotny sposób wpływało by na jego wartość. A oto najczęściej spotykane określenia tytułów własności i ich znaczenie.
Salvage
Generalnie w ten sposób oznacza się tytuł własności samochodu, który został odkupiony od właściciela na skutek wypadku, którego skutki zostały ocenione jako kwalifikujące ten samochód do wycofania z ruchu. Oznacza to z reguły, że firma ubezpieczeniowa ustaliła, że koszt naprawy przekroczy określony przez prawo danego stanu poziom.
W niektórych stanach jest on określany procentowo, od 50 do 100 proc. wartości samochodu, a w innych (w tym również w Illinois) używana jest formuła TLF (od Total Loss Vehicle), czyli koszt naprawy plus wartość złomowa naszego samochodu nie może przekroczyć wartości samochodu przed wypadkiem. Samochód taki może być naprawiony przez odpowiedni warsztat naprawczy z licencją i następnie, po przejściu przez inspekcję, ponownie sprzedany i dopuszczony do ruchu.
Samochód z tak oznaczonym tytułem nie powinien być kupowany np. w stanie Illinois, ponieważ nie będzie on dopuszczony do ruchu bez odpowiedniej inspekcji. Wartość takiego samochodu jest znacznie niższa niż wartość samochodu z czystym tytułem własności – zwykle o co najmniej o 50 proc.
Rebuilt, Rebuilt Salvage lub Prior Salvage
Tego typu tytuł własności otrzymują samochody, które poprzednio miały tytuł “Salvage” i zostały “odbudowane” przez licencjonowany warsztat naprawczy oraz przeszły odpowiednią inspekcję.
Kupno takiego samochodu jest zwykle związane ze znacznym ryzykiem, który będzie bliżej wytłumaczone w jednym z kolejnych artykułów. Warto tutaj jednak zwrócić uwagę, sprawdzając historię samochodu, czy był on kiedyś rejestrowany przez firmę ubezpieczeniową, ponieważ stan Illinois zabrania rejestrowania samochodów typu “rebuilt”, które nie były sprzedane wcześniej przez firmę ubezpieczeniową. Jest to bardzo ważny punkt, o którym zapominają czasami nabywcy.
Junk, Irreparable
Jest to samochód, który nie może być ponownie dopuszczony do ruchu i nadaje się wyłącznie na części. Zwracam tutaj uwagę, że w niektórych stanach takie określenie również oznacza, że samochód już nie nadaje się do naprawy. Niestety, samochody takie często są wysyłane za granicę (np. do Polski) i tam ponownie dopuszczane do ruchu. Tytuł własności takiego samochodu ma często jeszcze dopisek “Flooded”, “Flood damage” (zatopiony), “Water Damage” lub “Fire” (zniszczony przez ogień).
Taxi, Police, Fleet
W niektórych stanach zaznaczane jest również w tytule własności, że pojazd był używany w transporcie publicznym jako taksówka lub jako limuzyna do wynajęcia, egzekwowaniu prawa (policja) lub codziennym wynajmowaniu (rental). Wszystkie te serwisy sugerują ponadprzeciętne prawdopodobieństwo zużycia. Nie jest to w rzeczywistości wystarczająca przyczyna, aby taki samochód oznakować, ale w wielu stanach musi to być przedstawione ewentualnemu nabywcy.
Theft Recovery
Samochód odzyskany po kradzieży. Chociaż kradzież samochodu nie jest powodem do oznaczania tytułu własności, skradzione wcześniej pojazdy często są uznawane za rozmontowane lub zniszczone w wyniku podpalenia. Wiele z nich jest następnie oznakowanych i szkody mogą być nieodwracalne.
Buyback, Lemon
Praktycznie wszystkie stany mają tzw. “Lemon Law” czyli “Prawo Bubla”. Prawo to wymaga aby producent lub sprzedawca w pewnych przypadkach (ściśle określonych w przepisach) odkupił nowy lub w niektórych stanach również i używany samochód jako tzw. “Lemon”, czyli bubel a następnie sprzedał go na aukcji. W większości stanów tytuł własności musi mieć odpowiednią adnotację czyli samochód taki otrzymuje “branded title”.
Not Actual Mileage
Tytuł własności w tym przypadku ostrzega ewentualnego nabywcę, że historia samochodu nie wskazuje, że bieżący stan licznika (czyli przejechanych mil) jest stanem rzeczywistym.
Typowe powody, dla których właściciel może zgłosić fałszywe wskazanie licznika, obejmują: możliwe manipulowanie przy liczniku, uszkodzenie i wymiana licznika. Niezgłoszenie fałszywego stanu przebiegu jest przestępstwem federalnym i może skutkować odpowiedzialnością cywilną lub karną.
Odometer Exceeds Mechanical Limits
Licznik przekroczył mechaniczny limit. Za taki limit uważa się 100 tys. mil. W wielu stanach (również w Illinois) nie ma obowiązku raportowania stanu licznika jeżeli wynosi on powyżej 100 tys. mil. W wielu przypadkach sprzedawca zamiast raportować rzeczywisty przebieg samochodu, wybiera opcję takiego oznakowania, co w rzeczywistości pozwala mu na bardziej swobodne manipulowanie licznikiem.
Duplicate Title
Oznaczenie wskazujące, że oryginalny tytuł własności mógł zaginąć i ewentualny nabywca takiego samochodu musi się liczyć z możliwością, że (w rzadkich przypadkach) może się okazać, że istnieje jeszcze inny właściciel samochodu, co może skomplikować nasze prawo do jego własności.
Andrzej Babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella - niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: "Samochód w Ameryce". W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
[email protected]
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa
fot.123RF Photo
Reklama