Producenci samochodów w USA zgodzili się, aby wszystkie samochody, począwszy od rocznika 2022, były wyposażone w jeszcze jeden system poprawiający bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. System ten określany jest jako Collision Avoidance System, w skrócie Precrash System w Stanach Zjednoczonych lub Advanced Emergency Braking System (AEBS) i Autonomous Emergency Braking (AEB) w Europie. Generalnie jest to system zapobiegający kolizji. W praktyce, większość samochodów roczników 2019 i 2020 będzie w ten system wyposażona.
Dzisiaj opiszę, jak ten system działa, jakie są różnice w poszczególnych markach i modelach i jak go używać.
Aby uniknąć nieporozumień należy zacząć od stwierdzenia, że systemów zapobiegania kolizji nie należy mylić z systemem określanym jako Forward Collision Warning, ostrzegającym przed kolizją z przodu. System ten ostrzega kierowcę, ale nie podejmuje sam żadnych działań zaradczych.
Samochodowe systemy zapobiegania kolizjom działają zgodnie z zasadą przewodnią, że nawet jeśli zbliżająca się kolizja jest nieunikniona, odpowiednie środki zaradcze mogą zmniejszyć skutki wypadku. Zmniejszenie skutków wypadku powoduje również zmniejszenie wszelkich szkód materialnych, ryzyka obrażeń lub utraty życia. Aby to osiągnąć, systemy unikania kolizji wykorzystują różnorodne czujniki, które są w stanie wykryć przeszkody przed poruszającym się pojazdem. W zależności od konkretnego systemu, może on wydać ostrzeżenie kierowcy a następnie podjąć dowolną liczbę bezpośrednich działań korygujących.
Większość systemów unikania kolizji samochodowych wykorzystuje istniejące już technologie. Ponieważ systemy te wymagają czujników skierowanych do przodu, często pobierają one dane z tych samych czujników, które są używane przez np. adaptacyjny tempomat, omawiany już w zeszłym tygodniu. W zależności od konkretnego systemu, czujniki te wykorzystują radary, lasery, lidary lub inne techniki do mapowania fizycznej przestrzeni przed pojazdem. Po otrzymaniu danych z czujników, system unikania kolizji wykonuje obliczenia, aby określić, czy występują potencjalne przeszkody. Jeśli różnica prędkości między pojazdem a jakimkolwiek obiektem znajdującym się przed nim jest zbyt duża, system może być w stanie wykonać kilka różnych zadań. Najprostsze systemy unikania kolizji wydają ostrzeżenie wizualne na tablicy rozdzielczej, sygnały dźwiękowe i czasami drganie fotela kierowcy, aby zapewnić mu wystarczająco czasu do naciśnięcia na hamulce lub ominięcie przeszkody. W wielu przypadkach system zapobiegania kolizjom wstępnie przygotowuje hamulce w połączeniu z układem automatycznego hamowania lub wspomagania nagłego hamowania, aby zapewnić kierowcy maksymalną siłę hamowania w momencie naciśnięcia pedału, co może skutecznie zmniejszyć skutki wypadku.
Niektóre systemy unikania kolizji samochodowych są również w stanie podjąć bezpośrednie działania korekcyjne. Jeżeli kierowca nie zareaguje, system włącza hamulce wspomagając je systemem ABS i elektroniczną kontrolą stabilności. Oprócz automatycznego hamowania, niektóre systemy automatyczne napinają pasy bezpieczeństwa. Bardziej zaawansowane systemy przejmują kontrolę nad kierownicą i próbują tak zmienić kierunek jazdy, aby uniknąć kolizji. Należy tutaj podkreślić, że systemy te nie gwarantują uniknięcia kolizji! Generalnie służą one zminimalizowaniu jej skutków.
Tańsze samochody z systemami do unikania kolizji
W samochodach tych systemy unikania kolizji z reguły są częścią systemu bezpieczeństwa, które w różnych markach określane są różnymi nazwami. Praktycznie wszystkie samochody luksusowe są wyposażone w systemy do unikania kolizji. Oto przykładowa lista samochodów i nazwy zamontowanych w nich systemów zapobiegania kolizji.
2018 Acura MDX – system o nazwie Acura Watch, którego częścią jest również system zapobiegania kolizji.
2018 Honda Accord – system o nazwie Honda Sensing.
2018 Lexus ES – system o nazwie Safety System+, który jest standardem we wszystkich nowych samochodach tej marki.
2018 Toyota Prius – system Safety Sense-P
2018 Nissan Rogue – system ProPilot Assist. Standardowy w modelu SL. Instalowany jest również w tańszych modelach, ale bez dodatkowych funkcji, takich jak inteligentny tempomat.
2018 Toyota Camry – system Safety Sense-P.
2018 Genesis G80 – system AEB (Automatic Emergency Braking) jest standardem.
2018 Audi A4 i Audi A5 – system Pre Sens Plus.
Samochody z systemami unikania kolizji w ruchu miejskim
Wiele, zwłaszcza tańszych samochodów jest wyposażonych w systemy do unikania kolizji w ruchu miejskim, czyli przy małej prędkości – zwykle do 20 mil/godz. Oto kilka z takich samochodów i nazwy systemów.
Ford – Active City Stop.
Mazda – Smart City Brake Support.
Mini– City Collision Mitigation.
Volkswagen – City Emergency Braking.
Volvo – City Safety.
Część z tych systemów wyposażona jest również w bardzo przydatny system unikania kolizji z pieszym. Wszystkie systemy zapobiegające kolizji są bardzo przydatne i warto zainteresować się, w jaki system jest wyposażony samochód, który chcemy kupić.
Andrzej Babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella - niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: "Samochód w Ameryce". W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
[email protected]
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa
fot.Ford Motor Company/Wikipedia
Reklama