Poniższy artykuł zacznę od bardzo ważnego wyjaśnienia. Uwagi, które tutaj przeczytacie nie są poradami prawnymi, do których ma prawo wyłącznie adwokat. Prawie każdemu kierowcy zdarza się, że zostanie zatrzymany przez policję. Warto wiedzieć, jak się wtedy zachować.
Oczywiście najprostszą drogą uniknięcia zatrzymania przez policję jest prowadzenie samochodu w zgodzie z przepisami. Pamiętajmy, że w odróżnieniu od wielu państw, w Stanach Zjednoczonych można zostać zatrzymanym przez policję tylko w wypadku podejrzenia, że popełniliśmy wykroczenie lub przestępstwo, lub kiedy przeprowadzana jest blokada drogowa kontrolująca przejeżdżających kierowców np. pod kątem trzeźwości.
Na jeden punkt zwracam szczególną uwagę, jako że odbiega on od zwyczajów polskich: otóż po zatrzymaniu przez policję nie należy wysiadać z samochodu, tylko spokojnie otworzyć okno i poczekać z rękoma na kierownicy na nadchodzącego policjanta.
Proszę też, pod żadnym pozorem nie próbować wręczać policjantowi łapówki! Prawie każda próba skończy się tym, że zostaniemy aresztowani pod zarzutem próby przekupstwa.
Właściwe zachowanie może pomóc nawet wtedy, kiedy zostaniemy zatrzymani za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Jeszcze raz przypominam, aby pamiętać, że pierwszą i zasadniczą sprawą po zatrzymaniu przez policjanta jest utwierdzenie go w przekonaniu, że nie stanowimy dla niego żadnego niebezpieczeństwa. W tym celu po zjechaniu na bok, należy pozostać w samochodzie z obiema rękami spoczywającymi na kierownicy. Nie należy nerwowo przeszukiwać kieszeni czy torebki w poszukiwaniu właściwych dokumentów do momentu, gdy policjant do nas nie podejdzie i o nie nie poprosi. Pod żadnym pozorem nie wysiadamy z samochodu, dopóki nie zostaniemy o to poproszeni. Staramy się być grzecznymi, ale nie bez przesady.
Generalnie, należy wzbudzić w policjancie zaufanie i raczej starać się utwierdzić go w przekonaniu, że nasze wykroczenie jest przypadkowe. Kierowcy, którzy często jeżdżą z nadmierną prędkością i wolą się nie narażać, powinni usunąć z samochodu drażniące nalepki, szczególnie te o charakterze politycznym. Oficer policji może mieć po prostu inne poglądy.
Najlepszym okresem na bycie zatrzymanym przez policję jest środek miesiąca, kiedy to zwlekający z oddaniem swoich norm miesięcznych policjanci nie szukają nowych „ofiar” na drodze. Najmniej ryzykownym czasem, w którym możesz otrzymać mandat, jest moment zmiany oficerów pełniących służbę. Żaden z policjantów właśnie kończących służbę nie będzie zainteresowany wręczeniem komuś mandatu.
Każdy policjant ma oczywiście swój własny poziom tolerancji, który zależy od wielu czynników, takich jak pogoda, czy cel patrolu – być może właśnie otrzymał od zwierzchnika reprymendę, ponieważ nie wystawił należytej liczby mandatów. Nie zawsze uda nam się uniknąć mandatu w sytuacji, gdy zostaniemy zatrzymani, możemy jednak próbować szczęścia.
Proszę też nie lekceważyć ewentualnego mandatu. Niestawienie się w sądzie może spowodować, że następnym razem, po zatrzymaniu, zostaniemy aresztowani.
Aresztowanie za jazdę w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem narkotyków
Bardzo istotny wpływ liczbę wypadków drogowych ma spożycie alkoholu przez prowadzących pojazd. Alkohol jest narkotykiem; w istotny sposób decyduje o zachowaniu i percepcji kierowcy. Zwalnia on czas reakcji w nagłych i nieprzewidzianych sytuacjach drogowych. Wpływa także na zdolność widzenia, powoduje nadmierną pewność siebie i brak koncentracji. Alkohol wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu nawet, jeśli jego poziom we krwi jest poniżej dopuszczalnej granicy. Od 1 lipca 1990 roku nielegalne jest również prowadzenie pojazdów przez kierowców, u których wykryto choćby śladowe ilości narkotyków. Poza alkoholem wiele lekarstw, które są wydawane z przepisu lekarza jak i tych ogólnie dostępnych, wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu. Należą do nich: antyhistaminy, leki zażywane przy przeziębieniach, przeciwbólowe i poprawiające samopoczucie. Środki narkotyczne to: marihuana, haszysz, LSD, heroina, kokaina, morfina oraz lekarstwa z grupy amfetamin. W razie zatrzymania i otrzymania wyroku za jazdę w stanie nietrzeźwym kierowca może zostać ukarany nie mandatem, ale utratą prawa jazdy, grzywną i pozbawieniem wolności. Zatrzymanie w takich przypadkach bywa przykre, a jego konsekwencje uciążliwe i kosztowne. Prowadzący pojazd w momencie zatrzymania, po poinformowaniu go o przysługujących mu prawach i nałożeniu kajdanek, zabrany zostaje na komisariat, gdzie będzie przetrzymywany do momentu wniesienia za niego kaucji. W tym czasie samochód zatrzymanego może być odholowany na jego koszt w bezpieczne miejsce. Jakkolwiek prawa stanowe różnią się między sobą, to jednak ich duch pozostaje taki sam. Przykładowo, prawo stanu Illinois wprowadza tzw. implikowane prawo przyzwolenia wobec wszystkich kierowców używających jego dróg. Oznacza to, że każdy kierowca zatrzymany pod zarzutem prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwym ma obowiązek poddania się testom na zawartość alkoholu lub środków odurzających we krwi, moczu, oddechu.
W chwili obecnej w stanie Illinois dopuszczalnym limitem zawartości alkoholu we krwi jest 0,8 promila, jednakże można zostać ukaranym nawet przy zawartości powyżej 0,5 promila, jeśli zachowanie kierowcy będzie wskazywało na nietrzeźwość. Przypominam, że posiadacze praw jazdy kategorii CDL mają limit 0,4 promila, a kierowcy poniżej 21. roku życia nie mogą mieć w ogóle alkoholu we krwi. Jeżeli zawartość alkoholu we krwi badanego przekroczy dozwolony limit, jego prawo jazdy zostanie zawieszone na przynajmniej trzy miesiące. W razie odmowy poddania się badaniom, prawo jazdy zostaje zawieszone na okres minimum sześciu miesięcy. W momencie zatrzymania policjant zabiera prowadzącemu pojazd, prawo jazdy i wydaje odpowiednie zaświadczenie umożliwiające kierowcy prowadzenie samochodu przez okres 45 dni od daty zatrzymania. Niezależnie od ustawowego zawieszenia prawa jazdy, wobec osób prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwym, sąd może zastosować dodatkowe kary.
Warto również w tym miejscu dodać, że wobec osób zatrzymanych za jazdę w stanie nietrzeźwym podwyższane są stawki za ubezpieczenie samochodu przez okres trzech lat. Urząd Sekretarza Stanu prowadzi dokładną kartotekę wykroczeń i wypadków kierowców zamieszkujących w danym stanie. Popełnienie wykroczenia drogowego na terenie każdego innego stanu, odnotowywane jest w kartotece stanu macierzystego.
Andrzej Babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella - niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: "Samochód w Ameryce". W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
[email protected]
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa
fot.YouTube.com
Reklama