Amerykański fiskus walczy z rekordową liczbą oszustów podatkowych
Według amerykańskiego Urzędu Skarbowego liczba oszustów podatkowych w zeszłym roku wzrosła o 72 procent. Specjalny system wykrywający nieprawidłowości w nadesłanych do IRS ...
- 06/30/2012 10:26 PM
Według amerykańskiego Urzędu Skarbowego liczba oszustów podatkowych w zeszłym roku wzrosła o 72 procent. Specjalny system wykrywający nieprawidłowości w nadesłanych do IRS rozliczeniach wykrył ich ponad dwa miliony.
Raport przedstawiony Kongresowi przez the Taxpayer Advocate Service, jednostkę kontrolną IRS mówi o niespotykanej dotychczas skali kradzieży tożsamości oraz o ukrywaniu dochodów na zagranicznych kontach bankowych.
Posiadanie konta czy karty kredytowej poza USA nie jest nielegalne, o ile podatnik zgłasza swoje dochody na rozliczeniu podatkowym w Stanach Zjednoczonych. Jednak dokonywanie operacji za granicą w celu ukrycia dochodu przed fiskusem jest przestępstwem podatkowym. Przed trzema laty amerykański Urząd Skarbowy uruchomił program dobrowolnego przyznawania się do ukrytych oszczędności ulokowanych poza granicami.
Od 2009 roku ujawniło się ponad 33 tys. osób, które zapłaciły do IRS karę, ale uniknęły więzienia. Wysokość kar wynosi od 5 proc. do 27,5 proc. w zależności od wysokości sumy i czasu ukrywania pieniędzy przed urzędem. Skarbówka z kar nałożonych na posiadaczy zagranicznych kont w ciągu trzech lat zebrała 5 mld dolarów. Warto w tym miejsc przypomnieć, że jeśli IRS odkryje posiadanie nieopodatkowanych pieniędzy poza USA ich posiadacz może trafić do więzienia, a grzywna sięga 50 procent.
Czytaj także: Wciąż nie rozliczyłeś się z IRS? Nie jesteś sam
Drugim powszechnym oszustwem, z którym mierzy się tutejszy fiskus jest kradzież tożsamości.
To przestępstwo polegające na podszyciu się pod inną osobę lub instytucję. Raport mówi o 450 tys. wykrytych przypadków tego rodzaju kradzieży. Poczynając od nieuczciwych księgowych, którzy zarabiają na wprowadzaniu fałszywych danych, za godną opłatą od aplikanta, aż po podstawianie się pod skradzione numery Social Security.
Co roku pojawiają się także "magicy" oferujący całkowitą ucieczkę od płacenia podatków. Oferta "untax yourself for $49.95" jest klasycznym naciąganiem klienta na popełnienie oszustwa podatkowego. Ogłoszeń tego typu pełno jest w Internecie. Inną wersją takiego samego przestępstwa jest tłumaczenie, że płacenie podatków w USA jest dobrowolne. Sądy wielokrotnie odrzucały już taką interpretację, a oszuści lądowali za kratkami.
tz
Zobacz także: Dostała od fiskusa 434 tys. dolarów. Zwróciła pieniądze
4,5 miliona nagrody od IRS za podatkowy donos
Reklama