Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 04:26
Reklama KD Market

Dziś prawybory! Głosujmy!

Dziś, we wtorek 20 marca odbywają się w Illinois prawybory. Głosujemy na kandydatów ubiegających się o nominacje partyjne m.in. na urzędy stanowe i powiatowe oraz do Kongresu Stanów Zjednoczonych. Zdobywcy nominacji demokratycznych i republikańskich zmierzą się ze sobą w wyborach powszechnych 6 listopada. Kto się zakwalifikuje do finałów, zależy od nas, od wyborców. Głosujmy!

Lokale wyborcze czynne są od godz. 6 do 19. Głosować mogą tylko obywatele amerykańscy, którzy są zarejestrowanymi wyborcami.
Dziś w dniu prawyborów, władze elekcyjne proszą wyborców Chicago o kierowanie wszystkich pytań lub uwag do biura Election Central telefonując pod numer: (312)269-7870 (należy prosić o polskiego przedstawiciela). Linia telefoniczna Election Central jest czynna tylko dzisiaj, w dniu prawyborów.

Przypominamy, że w dniu prawyborów zarejestrowani wyborcy mogą oddać głosy tylko i wyłącznie w lokalach wyborczych, do których zostali przydzieleni. Adres lokalu wyborczego i więcej informacji wyborcy z Chicago mogą uzyskać na stronie internetowej www.chicagoelections.com lub w języku polskim www.chicagowybory.com pod linkiem „Dla Wyborców”, a następnie pod zakładką „Twoje Informacje Wyborcze”. Należy wpisać adres oraz nazwisko. Wyborcy spoza Chicago, ale z powiatu Cook, powinni odwiedzić stronę: www.cookcountyclerk.com

Jeżeli wyborca nie jest zarejestrowany, albo musi uaktualnić swój adres zamieszkania lub nazwisko wystarczy, że wpisze tylko adres aby dowiedzieć się w której placówce może dokonać formalności rejestracji. Od osób rejestrujących się do głosowania osobiście wymagane jest przedstawienie dwóch (2) dokumentów tożsamości, co najmniej jeden z nich musi posiadać aktualny adres zamieszkania.

Podczas głosowania wyborca musi poprosić o kartę wyborczą tylko jednej partii (ang.ballot). Karty wyborcze Partii Demokratycznej (ang. Democratic Party Ballot) i Republikańskiej (Republican Party Ballot) są dostępne we wszystkich okręgach wyborczych.

Wzięcie którejkolwiek z wymienionych kart wyborczych w żaden sposób nie obliguje wyborcy do lojalności partyjnej w wyborach powszechnych w listopadzie. W ostatecznej rozgrywce można będzie oddać głosy na kandydatów różnych opcji politycznych oraz na niezależnych.

Wyborcy, którzy nie figurują w rejestrze władz elekcyjnych w wyniku błędu proceduralnego mogą poprosić o warunkową kartę do głosowania (ang. provisional ballot).

W prawyborach decydujemy o nominacjach partyjnych kandydatów. Kandydaci ubiegają się o następujące urzędy (podajemy w takiej kolejności, w jakiej figurują na liście wyborczej): gubernatora i wicegubernatora; prokuratora generalnego; sekretarza stanu; rewidenta; skarbnika; kongresmanów USA; przewodniczących komórek partyjnych; senatorów stanowych i posłów (w poszczególnych okręgach Legislatury); członków zarządu Wydziału Gospodarki Wodnej Metropolii Chicagowskiej; prezesa rady powiatu; sekretarza powiatu; szeryfa; skarbnika powiatu; szefa urzędu szacowania nieruchomości; członków (komisarzy) rady powiatu; członków (komisarzy) rady ds. apelacji podatkowych; sędziów powiatowego sądu okręgowego.

Na karcie wyborczej znajdują się również pytania referendalne. Jedno z nich dotyczy legalizacji marihuany na użytek rekreacyjny.
O nominację Partii Republikańskiej na urząd gubernatora ubiega się w prawyborach dwoje kandydatów: aktualnie urzędujący gubernator Bruce Rauner i posłanka stanowa Jeanne Ives. O nominację Partii Demokratycznej na urząd gubernatora ubiega się w prawyborach sześciu kandydatów: senator stanowy Daniel Biss, lekarz medycyny Robert Marshall, miliarder i biznesmen J.B. Pritzker, szef okręgu szkolnego na południu Illinois Bob Daiber, chicagowski działacz dzielnicowy i wykładowca uniwersytecki Tio Hardiman oraz biznesmen Chris Kennedy (syn nieżyjącego Roberta F. Kennedy’ego).

W 3. okręgu wyborczym, na południu aglomeracji chicagowskiej, kongresman Dan Lipinski, sprawujący urząd od 2005 r. ubiega się o nominacje demokratów. Lipinski walczy z polityczną nowicjuszką Marie Newman, ekspertką od marketingu. Lipinski jest polskiego pochodzenia. W Kongresie wielokrotnie popierał inicjatywy ważne dla polonijnej społeczności m.in. zniesienie wiz dla Polaków przyjeżdżających do USA z Kraju nad Wisłą. Nominację republikanów w 3. okręgu ma już zapewnioną Arthur Jones, były lider Amerykańskiej Partii Nazistowskiej.

O urząd prezesa Rady Powiatu Cook stara się dwoje kandydatów, dotychczasowa szefowa powiatu Toni Preckwinkle i były radny chicagowski Bob Fioretti, adwokat, mający włosko-polskie pochodzenie. Fioretti sprzeciwia się podwyżkom fiskusa. Preckwinkle najpierw zniosła podwyżki podatku obrotowego wprowadzone przez jej poprzednika, a później je przywróciła, nie dotrzymując przyrzeczenia danego wyborcom. Następnie wprowadziła podatek od słodzonych napojów, który obejmował nie tylko te gazowane, o wysokiej zawartości cukru, ale też dietetyczne, sportowe i wiele innych.
Alicja Otap
[email protected]

fot.JASON SZENES/EPA
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama