By zapobiec chorobom przewodu pokarmowego i rakowi jelita grubego, nie trzeba wcale sięgać po drogie probiotyczne drinki. Wystarczy spożywać każdego dnia odpowiednie produkty. Naukowcy z University of Warwick w Wielkiej Brytanii odkryli, że granaty, czerwone winogrona, gruszki, grzyby, soczewica, soja i zielony groszek zawierają naturalne związki, które mogą w jelitach hamować stany zapalne i choroby.
Zdaniem uczonych, dzieje się tak dlatego, że związki te aktywują naturalny proces zwany autofagią, czyli reakcję kataboliczną polegającą na trawieniu przez komórkę obumarłych lub uszkodzonych elementów jej struktury. Autofagia pozwala utrzymywać równowagę w organizmie poprzez wydalanie z niego uszkodzonych komponentów. Chroni też komórki oraz tkanki przed rozpadem. Prawidłowo przebiegający proces nie tylko chroni przed problemami układu pokarmowego, ale przed cukrzycą, chorobami autoimmunologicznymi i infekcjami.
Podczas badania uczeni z University of Warwick odkryli, że jeżeli w trakcie autofagii nie zostanie usunięty specjalny rodzaj białka (ang. Kenny protein), może się ono kumulować i wywoływać stany zapalne. Stwierdzili również, że autofagię mogą aktywować wymienione produkty.
Autorzy projektu, a wśród nich biolog molekularny Ioannis Nezis, wskazują, że badanie zostało przeprowadzone na muszkach owocowych, więc nie wiadomo do końca, czy białko Kenny kumuluje się w organizmie człowieka w podobny sposób.
Dr. Lin Chang University of California, jest przekonany, że wiele problemów układu pokarmowego można wyeliminować dzięki odpowiedniemu stylowi życia. – Obserwuję wiele problemów przewodu pokarmowego związanego z niewłaściwym stylem życia. Często nie można ich szybko wyeliminować. Ale, w wielu przypadkach, pomocne bywa wprowadzenie bardziej rutynowego harmonogramu. Oznacza to zdrową dietę i spożywanie częściej mniejszych posiłków, dodanie trochę ruchu i wysypianie się – powiedział uczony.
Chang rekomenduje, by zacząć od prostych rzeczy, np. stopniowego zwiększania ilości błonnika w diecie oraz ograniczenia ilości przetworzonych produktów. Istnieją dowody na to, że dodatki znane jako emulgatory zakłócają równowagę zdrowych bakterii w jelitach. Zamiast więc czipsów zawierających probiotyki czy „zdrowych” napojów lepiej sięgać po świeże warzywa i owoce.
Dorota Feluś
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.
fot.Pixabay.com
Reklama