Zanik pamięci jest zmorą współczesnej cywilizacji. Po ukończeniu 60. roku życia objętość mózgu przeciętnego osobnika zmniejsza się w skali roku o około 0,5 proc. W przypadku wystąpienia łagodnych zaburzeń poznawczych (MCI) zanik ten jest dwukrotnie szybszy, a w chorobie Alzheimera przyspiesza do 2,5 proc. rocznie. Nad tym, jak zatrzymać ten niekorzystny proces, głowią się uczeni całego świata.
Obiecujące wyniki przyniosły rezultaty badań naukowców z Oxford University. Otóż, stwierdzili oni, że codzienne podawanie uczestnikom (byli to pacjenci z MCI i problemami językowymi, gdyż tego typu osoby najczęściej zapadają na różnego rodzaju demencje) witamin z grupy B (kwasu foliowego, witaminy B6 i B12) w dawce większej od zalecanej, spowolniło zanik pamięci o 30 proc., a w niektórych przypadkach nawet o 50 proc. Wcześniejsze badania dowiodły, że kwas foliowy, witaminy B6 i B12 obniżają poziom homocysteiny we krwi, aminokwasu, który ma związek z szybszym zanikiem mózgu i chorobą Alzheimera.
Gdzie znaleźć cenne składniki witaminy B?
– Witamina B6: ryby, mięso, ziemniaki i inne warzywa skrobiowe, niektóre owoce (np. banan)
– Witamina B12: produkty mięsne, ryby, drób, jajka, mleko i jego przetwory, grzyby
– Kwas foliowy: liściaste warzywa, szczególnie zielonolistne takie jak sałata, szpinak, kapusta, brokuły, szparagi, kalafiory, brukselka, a także, a także pomidory, groch, fasola, soczewica, soja, buraki, orzechy, ziarna słonecznika, drożdże piwne, wątroba, żółtko jaj, pszenica, pomarańcze, banany, awokado.
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.
fot.123RF Stock Photos
Reklama