Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 13:01
Reklama KD Market

Sztuka dbania o siebie. Terapia i odpowiedni psycholog



Dla wszystkich wokół Agnieszka wyglądała perfekcyjnie. Skończyła dobry uniwersytet z wyróżnieniem. Tydzień później, z dyplomem z marketingu w ręku, znalazła wymarzoną pracę w firmie reklamowej. Mieszkała w dobrej dzielnicy, miała wielu przyjaciół i była ceniona przez współpracowników. Na początku nikt nie wiedział, że cierpiała na depresję. Przez cztery długie miesiące dawała z siebie wszystko, by wstać z łóżka. Zmniejszyła się jej motywacja do pracy, odizolowała się od przyjaciół. W końcu, pewnej soboty zadzwoniła do przyjaciółki i zwierzyła się. „Obserwuje cię od paru miesięcy i nie jesteś sobą” – usłyszała. „Musisz iść po pomoc”. Tego wieczora Agnieszka usiadła przy komputerze zdeterminowana znaleźć psychologa. Na ekranie pojawiły się setki nazwisk, zdjęć, ekspertyz, stron internetowych i życiorysów specjalistów. Ale jak znaleźć tego właściwego?

Czym jest psychoterapia?

Podobnie jak Agnieszka na depresję cierpi jedna na pięć osób w Stanach Zjednoczonych. Większość z nich nie będzie szukać psychoterapii, bowiem pójście do psychologa po pomoc wciąż kojarzy się ze wstydem. Wielu z nich nie wie, czym jest psychoterapia i czego się można po niej spodziewać.

W gabinecie psychologa wszystko dzieje się za zamkniętymi drzwiami, ludzkie historie, cierpienie, lęki i ból zostają tam wypowiedziane i przepracowane. Sukcesem w terapii będzie wyeliminowanie symptomu, na przykład smutku, strachu, fobii i złagodzenie bólu, ale także rozpoczęcie procesu rozwoju osobistego, bo przecież rozwijamy się codziennie, gdy jesteśmy otwarci na to, co przynosi nam życie. A psychoterapia z pewnością pomaga odnaleźć samego siebie. Czasem zidentyfikowanie i zmiana cech charakteru, które przyczyniają się do kryzysów, będą konieczne do efektywnego rezultatu terapii. Terapia jest czymś bardzo osobistym i jest objęta ścisłą tajemnicą. Bez twojego pozwolenia, nikt nie może się dowiedzieć, że uczestniczysz w terapii. I nikt nie będzie rozmawiać z psychologiem za twoimi plecami.

Psychoterapia to spotkanie człowieka z człowiekiem. Spotkanie, gdzie jest miejsce nie tylko na to, co dobre i piękne, ale również na wszystko co trudne, żmudne i wywołujące cierpienie. Czasem jest bolesne, ale bardzo cenne i wzbogacające. Relacja terapeuty z pacjentem jest szczególna i to właśnie ona przynosi ukojenie i inicjuje proces leczenia. Z każdą kolejną sesją relacja terapeutyczna rozwija się, obustronne zaufanie pozwala na bezpieczne wchodzenie wgłąb świadomości, przywoływanie dawno zepchniętych do niepamięci wydarzeń, przepracowanie ich i zostawienie na zawsze w przeszłości, tak by już nie ingerowały w nasze życie.

Początki psychoterapii

Współczesna psychoterapia wywodzi się z prac Zygmunta Freuda, który stosował niefarmakologiczne leczenie zaburzeń psychicznych poprzez rozmowę i metodę przywoływania u pacjenta wspomnień, jak się później okazywało, istotnych dla genezy danego zaburzenia. Najbardziej znaną pacjentką w tym pierwszym okresie psychoterapii, leczoną wspomnianą metodą, była Anna O. Kobieta cierpiała na różnego rodzaju konwersje histeryczne („konwersja” jest powszechnie stosowanym w psychiatrii pojęciem wprowadzonym przez Freuda), a więc zaburzenia somatyczne uwarunkowane psychologicznie. W jej przypadku były to: paraliże (a w zasadzie urojone paraliże), zaburzenia mowy i widzenia. Ponadto, cierpiała na dysocjacyjne zaburzenie tożsamości (tzw. podwójna osobowość). Anna O. została w dużej mierze wyleczona, gdy powróciła pamięcią do pewnych przeżyć z przeszłości, związanych przede wszystkim z osobą ojca, którego pielęgnowała do jego śmierci. Głównie chodziło o jej ambiwalentne uczucia wobec niego – kochała go, a zarazem nienawidziła.

Jak znaleźć właściwego psychoterapeutę?

Zadaj sobie pytanie czy psycholog, z którym chcesz się związać na najbliższe kilka miesięcy terapii jest osobą wiarygodną? Psychoterapia to relacja. Jest inna od wszystkich relacji, które znasz poza gabinetem. Psycholog to osoba, której ufasz, kogo lubisz i szanujesz. W czasie sesji nie zawsze czujesz się dobrze, gdy przypominasz sobie bolesne momenty z przeszłości lub pracujesz nad traumatyczną teraźniejszością; psycholog będzie tą osobą, która sprawi, że czujesz się bezpiecznie. Bardzo ważne jest więc utrzymanie odpowiednich granic w terapii. Terapia to nie przyjaźń. To profesjonalny układ mający na celu pomóc ci osiągnąć twoje cele życiowe i zmienić życie na lepsze. Może okazać się trudne znalezienie właściwego psychoterapeuty, jeśli opierasz się wyłącznie na informacjach dostępnych w internecie. Gdy zawęzisz wybór do trzech – pięciu psychologów, zadzwoń do nich i spytaj o ich podejście do terapii i specjalizację. Jest mnóstwo różnych podejść terapeutycznych – od wspomnianej freudowskiej psychoanalizy, poprzez terapię psychodynamiczną, behawioralną, behawioralno-rozpoznawczą, adlerianowską etc. Często już z tego jak popłynie pierwsza rozmowa, z tonu głosu i wiedzy na temat przedstawionego problemu wywnioskujesz czy możesz zaufać danej osobie.

Umów się na pierwszą sesję, wtedy poczujesz czy pasujecie do siebie. Bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniego do twoich potrzeb psychoterapeuty. Jak wielu lekarzy, także i psycholodzy mają swoje specjalizacje. Wszyscy muszą posiadać licencję na wykonywanie zawodu w stanie, w którym praktykują. Nie bój się zadzwonić. Ten telefon może odmienić twoje życie.

Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC

psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.


NOWA GRUPA:
Psychological Counseling Center otwiera nową grupę dla rodziców POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama