Zjazd Krajowej Rady Dyrektorów Kongresu Polonii Amerykańskiej w Waszyngtonie
- 09/29/2017 07:00 PM
W miniony czwartek zakończył się trwający w dniach 25–28 września 2017 r. zjazd Krajowej Rady Dyrektorów Kongresu Polonii Amerykańskiej. Odbywał się w Waszyngtonie, DC.
W części inauguracyjnej spotkania prowadzonego przez sekretarza Tima Kuzme wziął udział nowy kanclerz seminarium w Orchard Lake w Michigan ks. Mirosław Król, a gośćmi honorowymi wieczornego przyjęcia byli ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek oraz profesor Marek Chodakiewicz z Instytutu Polityki Międzynarodowej.
We wtorek, 26 września, przedstawiciele lokalnych oddziałów KPA mieli okazję spotkać się na Kapitolu z senatorami i kongresmenami reprezentującymi ich stany.
Na spotkaniach poruszane były m.in. kwestie dotyczące bezpieczeństwa Polski oraz jej pozycji w NATO w obliczu zagrożenia ze strony Rosji, niekorzystnych dla emerytów umów o opodatkowaniu między Stanami Zjednoczonymi i Polską oraz włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego – Visa Waiver Program.
Dyrektorzy KPA reprezentujący stan Illinois spotkali się z senator Tammy Duckworth (D), kongresmenem Danem Lipinskim (D) oraz kongresmenem Mikiem Quigleyem (D). Wszyscy politycy bardzo przyjaźnie odnieśli się do delegacji KPA i bez składania nierealnych obietnic, zapewniali o swoim zainteresowaniu i poparciu dla poruszonych kwestii.
Tego samego dnia wieczorem na Kapitolu odbyło się również spotkanie ogólne, którego gośćmi i prelegentami byli kolejno kongresmeni Mike Quigley oraz Dan Lipinski (IL), kongresmenki Debbie Dingell (MI) i Marcy Kaptur (OH) oraz kongresmen Timothy Murphy (PA). W wiecu wzięli również udział inni zaproszeni przez kongres goście: Brandon Weichert, autor i ekspert do spraw Rosji, dr Lucja Swiatkowski-Cannon, ekspertka ds. stosunków międzynarodowych oraz przewodnicząca Polsko-Amerykańskiej Rady Doradczej przy gabinecie prezydenta Donalda Trumpa, Anna Chodakiewicz-Wellisz, niezależna konsultantka ds. komunikacji, Monika Jabłońska-Chodakiewicz, autorka mającej się wkrótce ukazać książki poświęconej św. Janowi Pawłowi II, Bożena Buda reprezentująca Fundację św. Jana Pawła oraz Paweł Kotowski, zastępca ambasadora RP w Waszyngtonie.
Gościem i głównym prelegentem trzeciego dnia obrad był Ian Brzeziński, ekspert do spraw bezpieczeństwa i polityki międzynarodowej, syn zmarłego w tym roku Zbigniewa Brzezińskiego. Tematem jego wystąpienia była kwestia bezpieczeństwa Polski w obliczu zakończonych właśnie na Białorusi rosyjskich manewrów Zapad 2017. Przedstawicielka Departamentu Sprawiedliwości Anna Holden poinformowała dyrektorów o możliwości pracy oraz stażu w FBI, a kapitan John Cebrowski przedstawił projekt powstającego w Panna Maria w Teksasie Centrum Dziedzictwa Polskiego.
Oficjalne zakończenie tegorocznego zjazdu Kongresu Polonii Amerykańskiej w Waszyngtonie odbyło się w czwartek, 28 września 2017. Przedstawiciele Kongresu mogli przedstawić amerykańskim politykom kwestie ważne dla Polonii oraz Polski, wypełniając organizacyjną misję instytucji oraz wykorzystując dobre relacje z amerykańską administracją rządową, troskliwie budowane przez obecny Zarząd KPA i prezesa Franka Spulę.
Tekst i zdjęcia: Alicja Kuklińska
Reklama