Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 08:29
Reklama KD Market
Reklama

Spadek narodzin mniejszy dzięki emigrantkom



W latach 1990–2015 emigrantki przyczyniły się do zwiększenia liczby narodzin w USA we wszystkich stanach z wyjątkiem Kalifornii i Rhode Island – wynika z opublikowanego we wtorek raportu amerykańskiego niezależnego ośrodka badawczego Pew Research Center.

W latach 1990–2015 liczba dzieci kobiet urodzonych w Stanach Zjednoczonych spadła o 10 proc. Spadek ten został częściowo zrekompensowany wzrostem o 6 proc. liczby dzieci urodzonych przez emigrantki. Tym samym na poziomie kraju liczba narodzin zmniejszyła się o 4 proc. – wynika z raportu Pew Research przygotowanego na podstawie danych Narodowego Centrum Statystyk Zdrowotnych (NCHS).

Istnieje bardzo duże zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi stanami – w statystykach na pierwszym miejscu znajduje się Nevada, w której doszło do największego, bo aż 68–procentowego wzrostu, co wiąże się z podwojeniem liczby mieszkanek Nevady w wieku prokreacyjnym.

W ostatnich dwóch dekadach w wielu stanach, jak na przykład Rhode Island, znacznie spadła liczba kobiet w wieku prokreacyjnym. W Rhode Island liczba narodzin spadła o 28 proc.; także wśród emigrantek zanotowano spadek narodzin, jednak był on symboliczny.

W 11 stanach roczna liczba narodzin wzrosła w latach 1990–2015 tak dzięki rodowitym Amerykankom, jak i dzięki emigrantkom.

W 14 stanach liczba narodzin zwiększyła się tylko dzięki emigrantkom.

W 23 stanach i w dystrykcie Kolumbia odnotowano spadek w liczbie urodzin częściowo tylko zrekompensowany narodzinami w grupie emigrantek. W dwóch stanach zanotowano spadek urodzin w obu grupach.

W 1990 roku w Stanach Zjednoczonych mieszkało około 20 milionów emigrantów; do roku 2015 liczba ta podwoiła się, dochodząc do 43 milionów.

Podsumowując – w 2015 roku emigranci stanowili tylko 13 proc. ludności USA, natomiast emigrantki urodziły aż 23 procent dzieci. (PAP)

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama