Sztywność, ból i spuchnięte stawy po wstaniu z łóżka mogą być symptomami choroby zwyrodnieniowej stawów. Poza regularnymi ćwiczeniami (najlepsze są niezbyt intensywne) i utrzymywaniem zdrowej wagi ciała, warto wziąć pod uwagę poniższe strategie dietetyczne, które pomogą zapobiec lub zmniejszyć intensywność symptomów choroby.
1. Jeść produkty bogate w antyoksydanty.
Dobrym źródłem są świeże owoce i warzywa. Ich spożywanie może pomóc zmniejszyć zniszczenia tkanki z powodu stanów zapalnych. Poza tym dają one uczucie sytości, co chroni przed sięganiem po przetworzone produkty, które wywołują takie stany.
2. Dostarczać organizmowi stosowną ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.
Takie kwasy znaleźć można nie tylko w tłustych rybach (np. dzikim łososiu z Alaski), ale i w orzechach włoskich, i świeżo zmielonym siemieniu lnianym. Pomogą one zmniejszyć stany zapalne i ból wywołany chorobą.
3. Regularnie używać imbir i kurkumę, które wykazują naturalne właściwości przeciwzapalne.
4. Sięgać po białko kolagenowe.
Można je dostarczać organizmowi w postaci proszku lub bulionu ugotowanego na kościach. Badania pokazują, że takie białko wspiera chrząstkę i strukturę kostną, i może być korzystne przy chorobie zwyrodnieniowej stawów.
Dorota Feluś
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.
Reklama