Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 15:00
Reklama KD Market

Pozytywne relacje – przyjaźń



„Przyjaciel wie kim jesteś, rozumie skąd pochodzisz, akceptuje kim się stałeś i jest przy tobie, by wspierać twój rozwój” – William Shakespeare

Jednym z najważniejszych elementów dobrostanu psychicznego w psychologii pozytywnej są pozytywni ludzie. Wartościowe relacje z innymi są jednym z najważniejszych elementów ludzkiego życia, ponieważ spełniają potrzebę akceptacji, przynależności i bliskości. Polegamy na innych, gdy potrzebujemy opieki, miłości, gdy chcemy się śmiać, gdy potrzebujemy wsparcia w trudnej chwili i podniesienia wiary we własne możliwości. Pozytywne relacje działają w obie strony, tyle samo dajesz, ile bierzesz. I jest to reguła bardzo jasna. Gdy zostaje zaburzona równowaga, relacja staje się niezdrowa. Nawet jeśli jesteś dawcą i na tym polega twoje życie, nie możesz dawać nie otrzymując w zamian nic lub tylko trochę.

Po czym poznać pozytywnych ludzi?

Jeśli z chęcią przebywasz w ich towarzystwie, możesz być przy nich sobą i nie boisz się, że sprawią ci ból, gdy wierzysz, że masz w nich wsparcie, gdy nadają znaczenie twojemu życiu i stymulują twój rozwój – wiesz na pewno, że jesteś wśród pozytywnych ludzi. Prawdziwa przyjaźń wymaga jednak wysiłku i zaangażowania. Oto co możesz zrobić, by być dobrym przyjacielem:

– Dziel doświadczenia i ufaj. Ta zasada jest dość ryzykowna, ponieważ ufając nieodpowiedniej osobie możesz narazić się na zranienie i ból. Dzielenie się głębokimi przeżyciami z osobą, której możesz ufać, ma wiele korzyści i łączy jeszcze bardziej poprzez empatię i doświadczanie wspólnych emocji. To zaufanie daje solidną podstawę do poczucia bezpieczeństwa – wiesz, że możesz polegać na wsparciu i obecności swojego przyjaciela. Zaufanie jest skarbem i musi być pielęgnowane, ponieważ łatwo można je stracić. Bez zaufania nie jesteś w stanie połączyć się z drugim człowiekiem na głębokim poziomie.

– Nigdy nie przestawaj okazywać wdzięczności. Nie chodzi tu tylko o wdzięczność okazywaną drugiej osobie za to, co dla ciebie znaczy i co dla ciebie robi, choć ważne jest, że to doceniasz. Istotne jest okazywanie wdzięczności sobie za to, że jesteś ważną i pozytywną częścią relacji. Okazywanie wdzięczności według psychologów pozytywnych prowadzi do poczucia szczęścia i zadowolenia z życia. Bycie szczęśliwym z samym sobą sprawi, że inni także będą zarażeni twoją pozytywną energią.

– Akceptuj różnice. Czy wiesz, że jest ponad 100 sposobów na przyrządzenie ziemniaków, a ile ty znasz? Ja mogę wyliczyć około sześciu, ale otwarta jestem na odkrycie pozostałych 94 sposobów. Życie byłoby zbyt nudne, gdybyśmy byli tacy sami. Podczas gdy różnice mogą powodować niepokój, dyskomfort i prowadzić do konfliktów, są też motorem przyciągającym ludzi do siebie. Gdy przyjaciel ma cechę, której ty nie posiadasz, to ciesz się tym, bo w jakiś sposób to cię uzupełnia. Zawsze traktuj drugą osobę tak, jak ty sam chciałbyś być traktowany.

– Słuchaj oczami i mów sercem. Zauważaj sygnały, jakie daje ci druga osoba, nadaj swojej relacji jakoś poprzez poświęcenie swojej uwagi. Mówienie sercem to rozmowa z osobą, jaką znasz, a nie z jej zachowaniem, które widzisz. Nie ma nic bardziej wartościowego jak pewność, że druga osoba akceptuje cię takim, jakim jesteś, ze wszystkimi twoimi słabościami i zaletami.

Jak zdobyć przyjaciela?

Czasem trudno jest znaleźć pozytywną osobę, przyjaciela, szczególnie gdy doświadczenia pierwszych, szkolnych przyjaźni masz już za sobą. Wiele osób pyta, jak znaleźć pozytywnych ludzi?

Oto kilka sposobów: zapisz się na wycieczkę turystyczną. Ludzie, którzy dzielą wspólne doświadczenia, stają się sobie bliżsi. Doświadczenia podróży pozostawiają niezapomniane wspomnienia. Możesz również zapisać się na kurs w przedmiocie, który cię interesuje. Entuzjazm z rozwijania pasji i hobby jest zaraźliwy i przyciąga pokrewne dusze. Wspomnij swoich przyjaciół ze szkoły, może nadal mieszkają w twojej okolicy, może mógłbyś odświeżyć te znajomości? Bądź bardziej otwarty na ludzi; zamiast oficjalnego „dzień dobry”, rozpocznij rozmowę, nigdy nie wiesz, czy ta osoba po krótkim poznaniu nie stanie się twoim przyjacielem.

Uśmiechaj się, uśmiech przyciąga ludzi.

Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC

psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama