Republikanie stracili większość potrzebną do zniesienia Obamacare
- 07/18/2017 07:33 PM
Kolejnych dwóch senatorów z Partii Republikańskiej wspólnie zapowiedziało, że nie poprze przygotowanej przez republikanów ustawy o zniesieniu Obamacare i zastąpieniu jej nowymi regulacjami; uniemożliwili w ten sposób przegłosowanie ustawy.
Decyzja Mike’a Lee ze stanu Utah oraz Jerry'ego Morana ze stanu Kansas sprawiła, że Senat najprawdopodobniej wróci do głosowania nad ustawą, która wycofuje Obamacare z opóźnieniem. Nowa ustawa regulująca służbę zdrowia ma zostać przedstawiona w przyszłości; szacuje się, że prace mogą zająć dwa lata. Oznacza to, że Obamacare będzie obowiązywać przez kolejne dwa lata, podczas których kongresmeni będą mieli czas na przygotowanie nowego projektu.
Senator Lee, ogłaszając w poniedziałek swoją decyzję, poinformował, że od początku był sceptyczny wobec proponowanych w republikańskim projekcie rozwiązań i uważał, że zawarte w nim zmiany nie są wystarczające, by pozbyć się źle funkcjonującego starego systemu. Moran natomiast dodał, że nowa ustawa nie porusza kwestii rosnących kosztów ubezpieczenia zdrowotnego.
W 100-osobowym Senacie republikanie mają 52 mandaty; lider Partii Republikańskiej w Senacie Mitch McConnell starał się uzyskać poparcie dla republikańskiego projektu co najmniej 50 członków izby, jednak już wcześniej dwoje senatorów, Rand Paul i Susan Collins, ogłosiło, że projektu nie poprą.
Prezydent USA Donald Trump na Twitterze skomentował, że jest zawiedziony postawą demokratów i części republikanów. Następnie dodał, że Senat powinien zawsze głosować zwykłą większością głosów (51 do 49), zamiast - jak jest teraz przy niektórych ustawach - 60 do 40, co daje demokratom możliwość zablokowania każdej inicjatywy.
4 maja republikański projekt zyskał aprobatę Izby Reprezentantów. Jednak by nowy system został ostatecznie zaakceptowany, ustawę musi przyjąć Senat, a następnie obie wersje ustawy - Izby Reprezentantów i Senatu – muszą zostać uzgodnione podczas wspólnego posiedzenia ustawodawczego przedstawicieli obu izb parlamentu.
Zniesienie i zastąpienie Obamacare było jedną z najważniejszych obietnic wyborczych Trumpa podczas jego kampanii w 2016 roku.
Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)
Reklama