Nowe badanie sugeruje, że codzienne jedzenie pomidorów może pomóc ocalić życie pacjentów cierpiących na raka skóry. Zdaniem naukowców, związki odpowiedzialne za jasnoczerwony kolor owocu chronią przed uszkodzeniami skóry wywołanymi przez promieniowanie słoneczne.
W ramach 35-tygodniowego eksperymentu badacze z Ohio State University podawali myszom każdego dnia sproszkowane pomidory (produkt ten jest dostępny w wielu supermarketach). Równolegle obserwowali myszy z grupy kontrolnej, których takim proszkiem nie karmili. Stwierdzili, że u myszy z grupy eksperymentalnej, czyli spożywających pomidory, nowotwory się skurczyły.
W drugiej części badania poddali gryzonie działaniu promieniowania ultrafioletowego, które uznawane jest za jeden z głównych czynników wywołujących raka skóry u ludzi. Uczeni odkryli, że u myszy, które spożywały sproszkowane pomidory, nowotwory były o 50 proc. mniej śmiertelne. Zależność ta sprawdziła się wyłącznie przy spożyciu pełnowartościowych karotenoidów, które występują w czerwonych pomidorach. Poza tym korzystny wpływ pomidorów zaobserwowano tylko w przypadku samców. U samic (też podzielonych na grupę eksperymentalną i kontrolną) nie zauważono żadnych różnic. Uczeni zaobserwowali też, że u samców nowotwory rozwijają się wcześniej niż u samic, po ekspozycji na promieniowanie UV oraz, że guzy są większe i bardziej agresywne.
Jak stwierdziła kierująca badaniem prof. Tatiana Oberyszyn, pokazało ono, że przy poszukiwaniach różnych strategii prewencyjnych musimy brać pod uwagę płeć. To co sprawdza się u mężczyzn, nie zawsze sprawdza się u kobiet i odwrotnie. Współautorka badań, dr Jessica Cooperstone wyjaśniła też, że produkty spożywcze, choć nie są lekami, mogą w wyniku konsumpcji przez całe życie człowieka, wpłynąć na to, jak rozwijają się pewne choroby.
Odkrycie uczonych z Ohio State University – które zostało opisane w „Scientific Reports” – nie jest pierwszym, które wskazuje na niezwykłe właściwości karotenoidów w walce z rakiem. Podczas badania, które prowadzono przez 15 lat na grupie 15 tys. kobiet, stwierdzono, że karotenoidy redukują ryzyko zapadnięcia na raka szyjki macicy. Regularne spożywanie warzyw o jaskrawym kolorze czerwonym (poza pomidorami mnóstwo karotenoidów zawiera papryka, marchew i słodkie ziemniaki) wydaje się również obniżać ryzyko raka prostaty o około 20 procent.
Wcześniejsze badania sugerują, że poza zwalczaniem nowotworów, karotenoidy chronią przed oparzeniami słonecznymi, ponieważ po spożyciu te antyoksydacyjne związki, zwłaszcza likopen, gromadzą się w skórze.
Dorota Feluś
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.
Reklama