Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 17 listopada 2024 18:35
Reklama KD Market

FBI szuka chętnych do zadań specjalnych

/a> fot.Matt Campbell/EPA


Jeśli pasjonują cię zagadki kryminalne, jesteś obywatelem USA w wieku od 23 do 36 lat, ukończyłeś czteroletnie studia i lubisz podróżować, to Federalne Biuro Śledcze w Chicago ma dla ciebie posadę. Aktualnie FBI poszukuje kandydatów do pracy w charakterze agentów. Ta robota może być dla ciebie.

Celem najnowszej akcji rekrutacyjnej jest zwiększenie różnorodności w szeregach FBI, ponieważ zdaniem kierownictwa personel agencji obecnie nie odzwierciedla zróżnicowań w populacji, by efektywnie służyć społeczeństwu. – I nie chodzi nam tylko o różnorodność etniczną albo rasową, ale również edukacyjną czy zawodową. Może jesteś informatykiem? A może władasz obcymi językami albo podróżowałeś i zwiedziłeś kawał świata? Może jesteś w czymś lepszy od innych. Potrzebne są osoby o różnych umiejętnościach, zdolnościach i doświadczeniach – mówi nam rzecznik chicagowskiego FBI agent Garrett H.Croon.

Chicagowski wydział FBI obejmuje swym zasięgiem 18 powiatów w północnym Illinois w obszarze wyznaczonym (od południa) autostradą międzystanowa I-80 do granicy z Wisconsin (od północy) oraz granicami ze stanami Iowa (od zachodu) i Indianą (od wschodu). Szefem chicagowskiego FBI, czyli Special Agent in Charge (SAC), jest Michael J. Anderson."



Dodatkowo, według rzecznika, bardzo ważna jest również silna motywacja kandydata. Oznacza to, że powinien być autentycznie zainteresowany pracą w FBI. Musi też spełniać kryteria naboru. – Wymogów jest wiele, ale na czele tych najbardziej podstawowych jest posiadanie obywatelstwa USA, wiek od 23 do 36 lat i ukończenie czteroletnich studiów, obojętne w jakiej dziedzinie. Kandydat musi też być zdrowy i sprawny fizycznie. Czeka go bowiem seria testów sprawnościowych i jeśli je zaliczy, to następnym etapem będzie szkolenie w Akademii FBI w Quantico w Wirginii – wyjaśnia rzecznik i dodaje, że szczegółowe informacje na temat procedury naboru i pracy w charakterze agenta można znaleźć w witrynie: www.fbijobs.gov.

O pracę agenta mogą się starać również osoby, które po ukończeniu czteroletnich studiów nie mogły znaleźć pracy zgodnej ze swym wykształceniem i w celach wyłącznie zarobkowych podjęły pracę poniżej swych kwalifikacji np. w restauracji czy w handlu detalicznym.

W 1999 r., gdy nasza gazeta rozmawiała z Kathleen McChesney, ówczesną szefową chicagowskiego FBI, kryteria naboru były znacznie ostrzejsze; od kandydatów wymagano dyplomu magistra i czterech lat pracy w wyuczonym zawodzie. Dziś zmieniło się niemal wszystko. Federalne Biuro Śledcze nie wymaga od kandydatów żadnego konkretnego doświadczenia zawodowego. Może być ono atutem dającym przewagę nad innymi chętnymi, ale nie jest wymagane. – FBI przyjmuje zgłoszenia od wszystkich kwalifikujących się aplikantów o różnych profesjach i doświadczeniach zawodowych. Wielu ludzi mylnie wyobraża sobie, że trzeba być prawnikiem, czy księgowym, by dostać się do FBI, ale to nieprawda – podkreśla nasz rozmówca.

Federalne Biuro Śledcze prowadzi nabór kandydatów do pracy w charakterze agentów. Dostępne są etaty w Chicago i w całym kraju. Osoby zainteresowane pracą na stanowisku agenta śledczego w FBI mogą wypełnić podania w internecie do końca czerwca, by zarejestrować się na sesję informacyjną, która odbędzie się 12 lipca. Więcej informacji na portalu FBI: FBIjobs.gov – należy wybrać opcję „Apply to Jobs”, a następnie „Talent Networks” i „DAR Chicago Talent Network”."



Są jednak pewne ograniczenia, wśród nich i to, że kandydaci do pracy nie mogą być karani za poważne przestępstwa (ang. felony), ale – jak zaznacza Croon – kandydat z wyrokiem powinien mimo wszystko porozmawiać z rekruterem FBI, by upewnić się, czy rzeczywiście jego przeszłość go dyskwalifikuje z ubiegania się o pracę w charakterze agenta.

FBI ma również złagodzone podejście do zażywania marihuany. – Jeśli ktoś używał marihuany ponad trzy lata przed złożeniem podania o pracę w FBI, to jest w zgodzie z przepisami. Natomiast, jeśli używał narkotyku mniej niż trzy lata przed złożeniem aplikacji, ta zostanie odrzucona – informuje nas rzecznik.

Croon poproszony o wyjaśnienie, czy chodzi tylko o osoby, które zostały przyłapane przez organa ścigania na używaniu marihuany, czy też takie, które używały, ale bez żadnych sankcji karnych, stwierdził: – Kandydat musi sam podjąć decyzję, czy chce tę sprawę uwzględnić w swym podaniu o zatrudnienie.

Gama przestępstw w jurysdykcji FBI jest bardzo szeroka: od finansowych i informatycznych poprzez korupcję polityczną do walki z mafią i gangami. Jak podkreśla agent Croon, Federalne Biuro Śledcze jest wiodącą w skali świata agencją organów ścigania, która prowadzi postępowania śledcze w rozmaitych sprawach kryminalnych przy współpracy z innymi federalnymi agencjami oraz policją stanową i lokalną. Dlatego praca w FBI powinna być atrakcyjna dla osób o dociekliwych, analitycznych umysłach, a dodatkowo lubiących podróżować, ponieważ agenci śledczy wysyłani są służbowo w różne rejony kraju i świata.

Jeśli pasjonują cię zagadki kryminalne, ekscytuje akcja, nie stronisz od zastrzyku adrenaliny oraz niespodzianek i ciągle chcesz rozwijać swe umiejętności zawodowe – rozważ tę opcję.

A jeśli zostaniesz przyjęty, koniecznie daj nam znać.

Alicja Otap

[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama