Regularne przyjmowanie witamin z grupy B może zapobiec negatywnemu wpływowi zanieczyszczenia powietrza na rozwój chorób serca. To rezultat badań przeprowadzonych przez zespół z Mailman School of Public Health na Columbia University.
Badacze zauważyli, że zanieczyszczenie pyłem drobnocząsteczkowym przyczynia się każdego roku na świecie do 3,7 mln przedwczesnych zgonów, głównie z powodu jego wpływu na układ krążenia. W przypadku większości populacji tego typu zanieczyszczenie jest najczęstszą przyczyną zawałów serca.
W celu sprawdzenia hipotezy, że suplement witamin z grupy B może pomóc obniżyć negatywny wpływ zanieczyszczenia powietrza, zespół wybrał dziesięciu zdrowych ochotników w wieku od 18 do 60 lat. Żaden z nich nie palił papierosów, nie przyjmował suplementów witamin grupy B w żadnej postaci, ani nie zażywał żadnych leków.
Po czterech tygodniach przyjmowania placebo (związku chemicznie obojętnego), uczestników poddano zanieczyszczeniu pyłem drobnocząsteczkowym – przez dwie godziny – po czym mierzono ich tętno oraz sprawdzano liczbę białych ciałek krwi i liczbę leukocytów. Następnie otrzymali oni suplement witamin z grupy B, który przyjmowali przez cztery tygodnie. Po tym czasie ponownie zostali poddani zanieczyszczeniu pyłem drobnocząsteczkowym (przez dwie godziny).
Okazało się, że wpływ zanieczyszczenia na serce uległ obniżeniu aż o 150 proc., w tym na całkowitą liczbę białych ciałek krwi o 139 proc., a na liczbę limfocytów o 106 procent. W oparciu o powyższe wyniki badacze stwierdzili, że suplement witamin B znacząco odwrócił negatywne skutki zanieczyszczenia na układ krążenia i układ odpornościowy uczestników.
Jednocześnie, naukowcy ostrzegli, że rezultaty mogą nie odnosić się do osób ze zwiększonym ryzykiem zapadnięcia na choroby układu krążenia, w tym i te, które mieszkają na terenach bardzo zanieczyszczonych.
Dorota Feluś
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.
Reklama