Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 17:19
Reklama KD Market

List papieża Franciszka z okazji 600-lecia prymasostwa w Polsce

List do prymasa Polski z okazji jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce skierował papież Franciszek. Dokument opublikowano na stronie internetowej prymasa.

List do prymasa Polski z okazji jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce skierował papież Franciszek. Dokument opublikowano na stronie internetowej prymasa.


W weekend w Gnieźnie (Wielkopolskie) rozpoczynają się obchody jubileuszowe z udziałem m.in. prymasów z całej Europy. Odbywają się one przy okazji uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Wydarzenia związane ze świętowaniem jubileuszu zaplanowano na najbliższy rok - do następnego odpustu św. Wojciecha.

Tytuł prymasa Polski przysługuje arcybiskupom gnieźnieńskim. Pierwszy prymas Polski, metropolita gnieźnieński Mikołaj Trąba, sprawował funkcję w latach 1417-1422. Od 2014 roku prymasem jest abp Wojciech Polak.

Papież Franciszek w liście do abp. Wojciecha Polaka przypomniał, że "sześć wieków temu, podczas soboru w Konstancji, arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Trąba uzyskał dla siebie i swoich następców tytuł prymasa Polski".

"Nie bez powodu honor i zadanie pierwszeństwa w miłości we wspólnocie Kościoła w Polsce przypadł gnieźnieńskiej stolicy. Jest ona bowiem związana z samymi początkami chrześcijaństwa na ziemiach piastowskich, z misyjną działalnością i męczeńską śmiercią św. Wojciecha" - napisał papież.

Przypomniał, że to w Gnieźnie, przy relikwiach świętego w 1000 roku, "wysłannicy papieża Sylwestra II spotkali się z cesarzem Ottonem III i księciem Bolesławem Chrobrym". "Wówczas Gniezno stało się pierwszą stolicą metropolitalną i centrum struktur organizacyjnych lokalnego Kościoła. Nadanie w 1417 r. tytułu prymacjalnego było uznaniem i przypieczętowaniem tej wyjątkowej roli, jaką Gniezno pełniło w dziejach, w świadomości i w sercach Polaków" – dodał.

Ojciec Święty podkreślił, że również w późniejszych wiekach, "zarówno w czasach pomyślnych, jak i trudnych dla narodu polskiego", Gniezno pozostawało "szczególnym punktem odniesienia w poszukiwaniu wolności, motywacji i sił do budowania dobra wspólnego oraz do duchowego wzrastania".

"Papież Jan Paweł II, mając w pamięci znaczenie spuścizny św. Wojciecha dla jego rodaków w najnowszych dziejach, wielokrotnie wskazywał na aktualność tego dziedzictwa w szerszym kontekście zjednoczonej Europy. Właśnie w Gnieźnie przypomniał, że fundamentem tej jedności jest +wspólnota ducha+, a ten fundament +przyniosło Europie i przez wieki umacniało chrześcijaństwo ze swoją Ewangelią, że swoim rozumieniem człowieka i wkładem w rozwój dziejów ludów i narodów+" - zaznaczył.

Według Franciszka, gdy Gniezno i Kościół w Polsce świętują 600-lecie prymasostwa, trzeba prosić Boga, "aby świadectwo św. Wojciecha było żywym źródłem natchnień w dziele ewangelizacji kolejnych pokoleń wyznawców Chrystusa".

"Niech rozpoczynający się rok prymasowski i wszystkie towarzyszące mu wydarzenia będą okazją do rozeznawania nowych wyzwań i do szukania nowych sposobów docierania z ewangelicznym przesłaniem do współczesnego świata" – napisał papież. (PAP)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama