W roku kościuszkowskim Rada Nauczycieli Polonijnych poświęciła kolejną edycję swojego konkursu literackiego bohaterowi dwóch narodów – polskiego i amerykańskiego. Nagrodzonych za wypracowania zostało kilkunastu uczniów, a także młode talenty muzyczne. W uroczystości wzięło udział ponad 90 osób – najwięcej w ciągu ostatnich lat.
Jak poinformowała przewodnicząca konkursu literackiego Ewa Jabłońska, tematyka nawiązywała do obchodzonej w tym roku 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Przypomniała też, że rok 2017 został proklamowany przez Sejm RP Rokiem Tadeusza Kościuszki.
Uczniowie pisali wypracowania na temat: „Tadeusz Kościuszko – bohater dwóch narodów. Oceń jego zasługi w walce o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych”. Wszystkie prace w języku polskim były na bardzo wysokim poziomie. – Dlatego jury przyznało po dwa pierwsze, drugie i trzecie miejsca – wyjaśniła Jabłońska.
Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody pieniężne i książkowe ufundowane przez polonijne firmy oraz indywidualnych darczyńców. W kategorii szkół średnich pierwszą nagrodę za najlepsze wypracowanie w języku polskim zdobyli: Victoria Trojanowska ze szkoły Świętej Trójcy i Kamil Jawor ze szkoły św. Błażeja.
Drugie miejsce uzyskali: Stanisław Eźlakowski ze szkoły Kościuszki i Brajan Henzel ze szkoły Pułaskiego. Trzecie miejsce zajęli: Łukasz Szewczyk ze szkoły Słowackiego i Tomasz Maślanka ze szkoły św. Błażeja. Wyróżnienia otrzymali: Klaudia Cieślikowska z Kennedy High School i Paulina Czachor ze szkoły św. Błażeja.
Victoria Trojanowska wzięła udział w konkursie, ponieważ chciała poszerzyć swoją wiedzę na temat geniuszu militarnego bohatera i podzielić się nią z innymi. – Dowiedziałam się na przykład, że wielką sławę i szacunek wśród Amerykanów przyniosła Kościuszce fortyfikacja Bemis Heights – powiedziała nam zwyciężczyni.
Brajana Henzla zawsze interesował Kościuszko, ale chciał też sprawdzić swoje siły pisarskie. – Była to również okazja do wyrażenia swoich uczuć i przemyśleń – dodał.
Stanisław Eźlakowski wyjaśnił, że bohater jest mu bliski z kilku powodów. – Jest patronem szkoły polskiej, do której uczęszczam. W szkolnym spektaklu grałem rolę Kościuszki. Zawsze mnie fascynował, bo jest dla mnie przykładem Polaka, który swoimi umiejętnościami potrafił obdarować dwa narody – podkreślił.
Żaden z licealistów nie zdobył głównych nagród za wypracowanie w języku angielskim. Natomiast wyróżnienia w tej kategorii otrzymali uczniowie Kennedy High School: Paweł Lacek i John Mikos.
Pierwsza nagroda za wypracowanie w języku polskim w klasach 7 i 8 przypadła w udziale Nicole Jabłońskiej ze szkoły Kościuszki. Pierwszą nagrodę za wypracowanie w języku angielskim zdobył Adam Ciecierski ze szkoły im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej. Drugą nagrodę uzyskał Daniel Plewa ze szkoły Miłosza, a trzecią – Monika Pyka ze szkoła Kościuszki. Wyróżnienia otrzymali: Michael Orszulak ze szkoły Chopina i Laurain Matson ze szkoły Kalinowskiego.
Piętnastą edycję konkursu młodych talentów artystycznych RNP wygrali muzycy – pianiści Anna Ciecierski i Mateusz Gromek oraz skrzypkowie – Nicole Kwasny i Sebastian Szymanski.
Prezes RNP, prof. Lidia Filus, oceniła, że impreza była bardzo udana, przybyło na nią ponad 90 osób, m.in. nagrodzeni uczniowie, ich rodzice, nauczyciele polonijni, dyrektorzy szkół języka polskiego oraz przedstawiciele Zrzeszenia Nauczycieli Polskich i organizacji polonijnych. – Nasze konkursy utrwaliły się w tradycji polonijnej i coraz więcej młodzieży bierze w nich udział – zaznaczyłaFilus.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w restauracji Lone Tree Manor w Niles koło Chicago w sobotę, 18 marca z okazji przypadającego nazajutrz Dnia św. Józefa.
Rada Nauczycieli Polonijnych (ang. Council of Educators in Polonia, CEP) działa od 1930 roku. Jest najstarszą w Illinois edukacyjną organizacją charytatywną. RNP-CEP wspiera też młodzież akademicką, udzielając jej stypendiów na studia na uczelniach wyższych.
Alicja Otap
[email protected]
Zdjęcia:
Reklama