Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 14 stycznia 2025 10:12

Sposób na zadowolonego kierowcę



W przemyśle transportowym przewidywanie przyszłości to trochę jak wróżenie z fusów. Może się sprawdzić, ale nie musi. Jedna z naszych lokalnych chicagowskich firm typu start-up, czyli debiutująca na rynku, stworzyła aplikację, dzięki której można się zorientować, czy potencjalny kandydat na pracownika – kierowcę na dłużej zagrzeje miejsce w nowej pracy, czy raczej ma tendencję do szybszej zmiany pracodawcy.

The Enlistics, bo o tej firmie mowa, wykorzystuje media społecznościowe takie jak np. Facebook, aby zebrać odpowiednie dane o aktywności społecznej kandydata na kierowcę. Aplikacja sprawdza również historię pracy oraz weryfikuje przeszłość kryminalną.
Dzięki kombinacji tych źródeł informacji eksperci z Enlistics twierdzą, że potrafią przewidzieć prawdopodobieństwo pozostania kierowcy w nowej pracy przez najbliższe sześć miesięcy. Założyciel Enlistics, Austen Macen, uważa, że zatrudniający będzie miał dostęp jedynie do ostatecznej „przepowiedni”, bez dostępu do danych z mediów społecznościowych. Jednym z minusów takiego postępowania jest niewątpliwie wykorzystywanie wiadomości pobranych z powyższych źródeł bez powiadomienia właścicieli kont.

Ale to nie jedyne źródła informacji, jakie są pozyskiwane, aby prognozować rotację kierowców. Omnitracs Analitycs, jedna z dywizji Omnitracs, opracowała program na podstawie danych z dzienników pokładowych – Electronic Logging Devices (ELD) pod nazwą ELD Driver Retention. Model, który analizuje godziny pracy, potrafi sygnalizować niezadowolenie kierowcy ze swojej pracy ze względu na zmęczenie czy stopień komplikacji powierzonych zadań.

ELD Drivers Retention przekazuje informacje poprzez portal Driving Center. Powstały raport wskazuje kierowcę, który sygnalizuje oznaki zniechęcenia pracą, a co za tym idzie możliwość jej porzucenia. Określa przyczyny takiego zachowania i ewentualne formy pomocy. Dzięki temu menadżerowie mają podstawy, aby skontaktować się z kierowcą, zapytać o problemy związane z zatrudnieniem i zaoferować jakieś konkretne rozwiązania.

Niektóre przedsiębiorstwa, aby zapobiec odchodzeniu nowych pracowników, stosują dłuższy okres rekrutacji. Przykładowo Stay Matrics zanim zarekomenduje firmie potencjalnego kierowcę, przeprowadza z nim siedmiodniową orientację i 45-dniowy proces wdrażania w zawód.

Możemy faktycznie podpierać się różnorakimi analizami przy przyjmowaniu pracownika, jednak doświadczenie podpowiada, że kierowcy pozostają w jednym miejscu zatrudnienia, kiedy spełnione są przynajmniej trzy warunki: atmosfera – głównie pomiędzy dyspozytorami a kierowcami, warunki – jak najnowszy sprzęt i płaca – adekwatna do przejechanych mil i godzin.
Na koniec ostatnia rada: będąc szefem traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany!

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama