W podchicagowskim Franklin Park od minionej niedzieli fragment Schiller Blvd naprzeciwko kościoła pw. św. Gertrudy nosi imię Lecha Kaczyńskiego. W odsłonięciu honorowej nazwy ulicy wzięli udział burmistrz miasteczka, konsul generalny RP, lokalni politycy oraz przedstawiciele organizacji polonijnych.
Wydarzenie, które odbyło się 12 marca br., odbyło się po zakończeniu niedzielnej mszy świętej w języku polskim, przed kościołem św. Gertrudy we Franklin Park. Nowa nazwa – Lech Kaczynski Way dotyczy fragmentu ulicy Schiller Blvd pomiędzy ulicami Gustav Street i Rose Street.
Podczas uroczystości okolicznościowe przemówienia wygłosili: Barrett F. Pedersen – burmistrz Franklin Park, Piotr Janicki – konsul generalny RP w Chicago oraz Frank Spula – prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego. Błogosławieństwa udzielił ksiądz Tadeusz Dzieszko.
W obecności mieszkańców Franklin Park, parafian św. Gertrudy i Polonii burmistrz Barrett F. Pedersen zainaugurował uroczystość przemówieniem w języku polskim, a następnie już po angielsku nawiązał do tragicznych losów prezydentów: polskiego Lecha Kaczyńskiego i amerykańskiego Johna F. Kennedy'ego. – W tej szkole byłem w pierwszej klasie, kiedy Kennedy był prezydentem i został zamordowany. Cieszę się, że mogę być tu teraz z wami i czcić waszego prezydenta – powiedział Pedersen.
Burmistrz nawiązał także do swojej podróży biznesowej do Polski, podczas której miał okazję poznać wielu Polaków. – Czułem się tam jak w domu, ponieważ występuje wiele podobieństw między Chicago a Polską. Polacy są bardzo pracowici, sumienni i dbają o przyszłość kolejnych pokoleń – podkreślił.
Nawiązując do dziedzictwa prof. Lecha Kaczyńskiego wyjaśnił, że kiedy polsko-amerykańska społeczność Franklin Park zwróciła się do niego i rady miejskiej o uhonorowanie polskiego prezydenta – wszyscy uznali prośbę za słuszną. – Dzisiaj mamy niepowtarzalną okazję uhonorować nie tylko Lecha Kaczyńskiego, ale też wszystkich Polaków, którzy go czczą. W tych burzliwych czasach wszyscy możemy nauczyć się od Kaczyńskiego woli walki, w imię tych, którzy chcą żyć wolni.
Konsul generalny RP w Chicago Piotr Janicki również rozpoczął przemówienie od osobistych wspomnień na temat prof. Lecha Kaczyńskiego: – Miałem przyjemność krótko pracować ze śp. Lechem Kaczyńskim, kiedy jako młody chłopak przyszedłem do Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, gdzie pracowałem w jednej z dzielnic, na Pradze Północ. Wtedy prezydentem Warszawy był prof. Lech Kaczyński. To był wielki człowiek. Ci, którzy go znali, wiedzą również o tym, że był ciepły, serdeczny, oddany swojej rodzinie.
Konsul Janicki krótko przypomniał historię działalności zawodowej prof. Lecha Kaczyńskiego: – Pamiętamy go jako naszego prezydenta, prezydenta Warszawy, ale wspomnę również, że był prezesem Izby Najwyższej Kontroli, ministrem sprawiedliwości, doradcą Wałęsy w okresie Solidarności.
W uroczystości nadania ulicy imienia Lecha Kaczyńskiego wziął udział prezes KPA i ZNP Frank Spula. W przemówieniu, które wygłosił, podkreślił, że nawet najboleśniejsze doświadczenia niosą jakąś lekcję: – Kiedy siedem lat temu wydarzyła się ta tragedia, to było straszne doświadczenie dla Polski i świata, ale na podstawie tego doświadczenia wiele możemy się nauczyć. Stąd płynie ważny sygnał, żebyśmy się trzymali razem. To jest bardzo ważne. Kiedy będziemy razem, mamy siłę. Musimy brać udział w głosowaniu. Pamiętajmy o oddaniu naszych głosów w zbliżających się wyborach. Trzymajmy się razem jak prawdziwa polska rodzina – powiedział Spula.
Po oficjalnych przemówieniach ksiądz Tadeusz Dzieszko udzielił błogosławieństwa miejscu i pogratulował księdzu Erykowi Czarneckiemu – proboszczowi parafii św. Gertrudy za to, że przed jego kościołem będzie ulica upamiętniająca byłego prezydenta Polski – „wielkiego patrioty i dobrego katolika”.
Przed ceremonią burmistrzowi Franklin Park wręczono płaskorzeźbę Świętego Jana Pawła II, autorstwa Leonarda Szczura. Odsłonięcia tablicy nadającej fragmentowi ulicy Schiller Blvd we Franklin Park honorową nazwę Lech Kaczynski Way wspólnie dokonali: Barrett F. Pedersen – burmistrz miasteczka, Camille Lilly, reprezentantka stanu Illinois z okręgu 78., Piotr Janicki, konsul generalny RP w Chicago, Frank Spula, prezes KPA i ZNP oraz ksiądz Tadeusz Dzieszko.
Po uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek do szkoły parafialnej. Wśród uczestników uroczystości był również przebywający z wizytą w USA Bartosz Rybak, prezes Zarządu Europejskiej Fundacji Aktywności Społecznej, który nie krył zadowolenia z udało mu się wziąć udział w wydarzeniu. – Bardzo się cieszę, że podczas mojej wizyty w Stanach Zjednoczonych mogłem brać udział w odsłonięciu nazwy ulicy upamiętniającej mój wielki autorytet, jakim był prof. Lech Kaczyński – powiedział.
Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
Reklama