Frank Spula walczy o kościół św. Wojciecha. List prezesa KPA i ZNP do abp. Cupicha
- 03/10/2017 03:47 PM
Mimo informacji podanych przez lokalne media, że kościół św. Wojciecha w Chicago został sprzedany, sprawa nie wydaje się całkowicie przegrana, ponieważ do sfinalizowania transakcji jeszcze nie doszło. Nowy właściciel świątyni – Chicago Academy of Music nie dostał jeszcze kluczy, choć jest w trakcie domykania kupna.
Chicagowska Polonia od ponad roku walczy o uratowanie zabytkowej świątyni. Emocjonalne apele, akcje w polonijnych mediach, zbiórki pieniędzy na remont wież, protesty i manifestacje przed siedzibą archidiecezji i listy wysyłane do kardynała Cupicha – w ostatnim czasie napotykały milczenie ze strony władz kościelnych.
Nie rezygnuje z walki o uratowanie świątyni prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Frank Spula, który na ręce arcybiskupa Archidiecezji Chicagowskiej Blaise'a Cupicha skierował kolejny listy. Oto jego treść:
1 marca 2017 r.
Jego Ekscelencja Arcybiskup Blase J. Cupich
Archidiecezja Chicago P.O. Box 1979
Chicago, IL 60690-1979
Wasza Eminencjo,
Piszę w nawiązaniu do mojego wcześniejszego listu, na który niestety nie otrzymałem odpowiedzi, dotyczącego sytuacji kościoła Świętego Wojciecha w Chicago.
Jestem pewien, że archidiecezja otrzymała podobne listy, zarówno od osób fizycznych, jak i organizacji.
Polonia amerykańska ma przygotowany plan biznesowy i jest gotowa zapłacić za nieruchomość 2,5 mln dolarów, kwotę wyższą niż wynosi jej domniemana cena. Zapewnione byłyby także fundusze na renowację kościoła i pokrycie kosztów jego funkcjonowania jako miejsca kultu.
Znaczne zainteresowanie zachowaniem kościoła wynika z jego historii, gdyż został zbudowany przez polskich imigrantów. W naszej społeczności jest wiele osób, których dziadkowie podarowali na budowę swoje ciężko zarobione pieniądze i którzy pomagali przy wznoszeniu świątyni.
Te osiągnięcia były możliwe, ponieważ, zrządzeniem opatrzności, polscy imigranci przywieźli ze sobą z Polski, swojej ojczyzny, silną wiarę katolicką i głęboką potrzebę gromadzenia się w miejscu kultu w celu zachowania swoich wartości i dziedzictwa.
Wspólnota została również obdarzona przywództwem w postaci polskich kapłanów i zwierzchników religijnych, również imigrantów, a w późniejszych latach urodzonych w USA duchownych polskiego pochodzenia, którzy w pełni doceniali znaczenie polskich tradycji religijnych dla Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych.
Liczne spotkania, które odbyły się w ostatnich miesiącach, dotyczące przyszłości kościoła św. Wojciecha prezentują wyraźne przesłanie – jak wielkie znaczenie dla polskiej i latynoskiej społeczności ma to, by kościół wciąż funkcjonował jako miejsce kultu i służył za przykład dumy grupy etnicznej z jej osiągnięć w wyniku współpracy i poświęcenia pokoleń.
Kościół św. Wojciecha jest ważną częścią naszego miasta i naszego polsko-amerykańskiego dziedzictwa i jako taki powinien być zachowany i czczony.
Okazały budynek świątyni jest kultowym miejscem dla Polonii amerykańskiej. Pasja kolejnych pokoleń parafian doprowadziła do budowy i utrzymania tej wspaniałej konstrukcji, która dziś jest nie tylko miejscem kultu, ale i centrum organizacyjnym. Kościół ma dla Polonii amerykańskiej olbrzymią wartość historyczną, sentymentalną i kulturową, wobec czego jego likwidacja byłaby wielką niesprawiedliwością. Mamy szczerą nadzieję, że Eminencja do tego nie dopuści.
Dla nas, polsko-amerykańskich katolików, kościół św. Wojciecha oraz inne wiekowe i wspaniałe kościoły z ich sztuką sakralną stanowią zabytki naszej społeczności, naszej polskiej historii w Ameryce.
Wasza Eminencjo, nawet jeśli niektóre zagrożone kościoły nie są już uważane przez administrację kościelną jako zdolne do funkcjonowania jednostki, nie oznacza to, że powinny być automatycznie likwidowane. Należy podjąć wszelkie wysiłki, by ocalić je przed zniszczeniem i zachować w całej swojej chwale jako zabytki wspólnot etnicznych, które je wzniosły, zajmują się nimi i całym sercem chcą, by dalej spełniały swoją rolę.
Jesteśmy przekonani, że najlepszym i najbardziej znaczącym sposobem, w jaki Arcybiskup może oddać hołd założycielom i pionierom świątyni jest pomoc w zachowaniu kościoła św. Wojciecha i innych historycznych kościołów, które są dziś zagrożonymi zabytkami polsko-amerykańskiego katolicyzmu, w duchu polskiej dewizy: „Bóg, Honor, Ojczyzna” oraz w służbie lokalnej społeczności w Chicago.
Uprzejmie zachęcam do rozpatrzenia sprawy kościoła św. Wojciecha i mam nadzieję, że Eminencja znajdzie czas na spotkanie, by omówić ten problem osobiście.
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Z poważaniem
Frank Spula
Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego
Reklama