Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 02:31
Reklama KD Market

Chopin odkryty w konsulacie. Trwa festiwal "Chopin in the City"

Chopin odkryty w konsulacie. Trwa festiwal "Chopin in the City"
DSC_4274

Chicago słynąć będzie już nie tylko z muzyki bluesowej, lecz także z ponadczasowych brzmień mazurków, nokturnów i preludiów Chopina.

22 lutego w gościnnych progach Konsulatu Generalnego RP w Chicago odbyło się oficjalne otwarcie nowego na rynku amerykańskim festiwalu zatytułowanego „Chopin in the City”. Festiwalu przygotowanego przez fundację „Sounds and notes” i mającego na celu w 207. rocznicę urodzin wielkiego kompozytora przybliżenie jego sylwetki i dzieł muzycznych.

Wśród przybyłych na koncert gości nie zabrakło przede wszystkim miłośników różnych aranżacji, stylów i wykonań utworów Chopina. Byli więc przedstawiciele środowisk polonijnych oraz przewodnicząca fundacji Benjamina Marshalla Jane Lepauw. Wszystkich zebranych ciepło przywitał konsul generalny Piotr Janicki, przypominając, jak ważne jest w kultywowaniu własnej historii, pamiętanie o sztuce, a do takiej przez duże „S” można zaliczyć muzykę Chopina, nierzadko bazującą na polskim folklorze, a od prawie 200 lat rozbrzmiewającą niemalże w każdym zakątku świata. Konsul Janicki przywitał także wyjątkowej klasy muzyków, będących gospodarzami tego wieczoru, damę polskiego jazzu Grażynę Auguścik oraz przybyłego z Polski wirtuoza klawiszy Andrzeja Jagodzińskiego.

Po oficjalnych słowach wprowadzenia i otwarcia rozpoczęła się wyjątkowa uczta muzyczna. Andrzej Jagodziński to światowej klasy muzyk przebywający w Chicago z kilkudniową wizytą na zaproszenie organizatorów festiwalu. W jego jazzowych aranżacjach przebija przede wszystkim autorskie, świeże spojrzenie i wyjątkowa miękkość wykonania, a płynne formy klasyczne przenikające się ze sobą i zmieniające co takt dają wyjątkowy obraz muzyki Jagodzińskiego. Podczas koncertu w konsulacie muzyk wykonał utwory, które wyraźnie nawiązywały do etiud i mazurków Chopina. W jednym z nich, lekko poprowadzonym, skupiającym na sobie uwagę zebranych, silnie zabrzmiały dźwięki etiudy c-moll op. 10 nr 12 z 1831 roku według tradycji powstałej, gdy Chopin dowiedział się o upadku powstania listopadowego i zajęciu Warszawy przez Rosjan.

Grażyna Auguścik, przeziębiona i przez to lekko niedysponowana głosowo, z akompaniamentem Andrzeja Jagodzińskiego wykonała utwór „Krywań”. Jej matowy, schorowany głos nadzwyczajnie wkomponował się w dźwięki płynące z fortepianu, a że wyjątkowe było to przeżycie, niech świadczy fakt, że publiczność nagrodziła ją brawami na stojąco. Po wręczeniu kwiatów zebrani mieli okazję do rozmów z artystami i wspólnego poczęstunku.

Był to jeden z piękniejszych otwartych dla publiczności wieczorów muzycznych w konsulacie RP w Chicago i na pewno na długo pozostanie w pamięci gości w nim uczestniczących. Jako że festiwal trwa jeszcze do 1 marca, warto spotkać się z geniuszem Fryderyka Chopina nie tylko tym słynącym z wykonań klasycznych, ale też dowiedzieć się, jak bardzo jego twórczość inspirowała innych w filmie, poezji i muzyce. Więcej o wydarzeniach na stronie festiwalu: soundsandnotes.org

"Chopin in the City Festiwal" to powiązane ze sobą, postacią Chopina, różnorakie wydarzenia artystyczne rozrzucone na przestrzeni kilku dni od 22 lutego do 1 marca. Podczas festiwalu publiczność będzie miała okazję spotkać się z wieloma osobistościami świata muzycznego, uczestniczyć w interesującej projekcji filmowej, a przede wszystkim spróbować na nowo odkryć geniusz Chopina.

Tekst i zdjęcia Dariusz Lachowski


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama