78 Bal Amarantowy znany jako Bal Debiutantek od lat wzbudza entuzjazm młodych dam polskiego pochodzenia i ich rodzin. Dzięki temu wydarzeniu Legion Młodych Polek może realizować swoje cele oświatowe, kulturalne i charytatywne w Polsce i na całym świecie.
Legion ma ogromne zasługi w niesieniu pomocy polskim żołnierzom i Polsce w okresie II wojny światowej. Właśnie wtedy narodziła się organizacja, która do dziś, z pomocą polskiej społeczności, wspiera sprawy polskie.
Liczymy, że i tym razem Polonia poprze Bal Amarantowy, który odbędzie się 4 marca, i przeżyje niezapomniane chwile w gronie debiutantek, przyjmując od nich głęboki ukłon podziękowania.
Oto tegoroczne debiutantki:
KAMILA BOCHENEK
Kamila jest uczennicą Maine South High School, w której kończy klasy z wyróżnieniem. Jest w zarządzie klubu polskiego, w samorządzie uczniowskim odpowiada za tworzenie ducha szkoły. Udziela się także w kilku kołach na zasadzie wolontariatu, w tym: Interact and Keys Club, gdzie pomaga społeczności w stołówkach dla biednych, oraz Feed My Starving Children, które zapewnia posiłki osobom znajdującym się w mniej korzystnym położeniu. Ponadto pomaga dzieciom wymagającym specjalnej opieki, kierując je do klas. Kamila uwielbia grać na ukulele i należy do grupy tanecznej Jump, gdzie prezentuje polskie tańce ludowe, jak i taniec współczesny. W przyszłości planuje zostać pielęgniarką opiekującą się noworodkami.
Kamila wychowała się w polskiej rodzinie, uczęszczała do polskiej szkoły na Jakubowie, gdzie nauczyła się czytać, pisać i mówić po polsku. Uwielbia podróże, a jej ulubionym miejscem jest Polska. Podczas wizyt w Polsce odwiedza rodzinę w Komornikach i Tarnowie, gdzie pomaga w gospodarstwie i gotowaniu swojej babci, a dziadkowi – w zbiorach jabłek i grzybobraniu. Kamila jest bardzo wdzięczna rodzicom, że poświęcili swój czas, by wychować ją w duchu polskiej tradycji, zapisując do polskiej szkoły i pokazując jej piękno polskiej kultury. Cieszy się na myśl o uczestnictwie w Balu Amarantowym – to dla niej okazja, by podzielić się swoim entuzjazmem związanym z polską tradycją i kulturą.
ALEXANDRIA VICTORIA GRUDEK
Alexandria wychowała się w otoczeniu polskiej kultury – jej matka urodziła i wychowała się w Polsce, ojciec jest Amerykaninem polskiego pochodzenia w czwartym pokoleniu. Jest bardzo dumna z jej polskiego dziedzictwa, nie kryje także swojego ogromnego zainteresowania polską kulturą. Razem z rodziną udziela się w wielu polskich inicjatywach. Alexandria ma nadzieję, że w tym roku odwiedzi swoją rodzinę w Polsce.
Alexandria uczęszcza do Jacobs High School w Algonquin. Poza nauką uprawia wiele sportów – gra w piłkę nożną, siatkówkę, ale najbardziej lubi pływanie. Bierze udział także w letnich obozach organizowane przez Polish National Alliance. Pomaganie innym przynosi jej radość. Po ukończeniu szkoły średniej Alexandria chce studiować psychologię.
Jest bardzo wdzięczna rodzicom, braciom i dziadkom za wsparcie i zachęcenie do udziału w Balu Amarantowym. Nie może się doczekać do tego magicznego wieczoru.
MARLENA HADAS
Marlena chodzi do trzeciej klasy Jones College Prep High School, gdzie każdy rok kończy z wyróżnieniem. Uważa, że bardzo ważna jest aktywność, więc uczestniczy w wielu zajęciach pozalekcyjnych, takich jak koło matematyczne, klub polski i siatkówka. Jest właśnie w trakcie przygotowań do pierwszego szkolnego międzynarodowego dnia, gdzie uczniowie będą mogli zapoznać się z kulturami z całego świata.
Polska kultura jest dla niej niezwykle ważna. Przez kilka lat tańczyła w zespole ludowym Wici, z którym w każde wakacje występowała na międzynarodowych festiwalach na całym świecie. Marlena od 11 lat uczęszcza do polskiej szkoły i niejednokrotnie brała udział w konkursach i debatach na temat polskiej kultury i historii. Jest to jej ostatni rok w polskiej szkole i przygotowuje się do matury w maju. Marlena bardzo lubi podróżować z rodziną do Polski, zwłaszcza do Tarnowa, jej rodzinnego miasta.
Czuje się zaszczycona, że weźmie udział w 78. Balu Amarantowym i z radością oczekuje na to wspaniałe wydarzenie.
MADELINE HODGSON
Madeline przypadł zaszczyt kontynuowania rodzinnej tradycji – jest już trzecim pokoleniem, w którym wystąpi jako debiutantka na Balu Amarantowym. Jej babcia, Maria Bronny Ciesla, nadal aktywnie działa w Legionie i innych organizacjach polonijnych. Zresztą oboje dziadkowie wywarli ogromny wpływ na miłość Madeline do polskiej tradycji i kultury.
W trzeciej klasie Dowling Catholic High School w Des Moines w Iowa znalazła się na liście wyróżnionych za wzorowe wyniki w nauce. Ponadto udziela się w organizacji Best Buddies działającej na rzecz społeczności, jest szkolną ambasadorką, trenerką koszykówki w kościelnej lidze, a podczas najbliższych wakacji jedzie w ramach wolontariatu do Gwatemali. Choć w Des Moines nie działają polonijne organizacje i nie ma możliwości udziału w polonijnych wydarzeniach, Madeline jest bardzo dumna, że jej rodzina podtrzymuje polską tradycję. W czerwcu 2016 r. odwiedziła Polskę wraz z rodziną. Jej matka i dziadkowe byli zawsze bardzo dumni ze swojego dziedzictwa i podczas tej podróży zdała sobie sprawę, dlaczego tak czują. Kraj i ludzie, których spotkali, okazały się niezwykłe, dlatego chciałaby tam jeszcze wrócić.
Po ukończeniu szkoły średniej Madeline chce studiować medycynę.
LIANA WISNESKI
Uczennica trzeciej klasy Lake Forest High School każdy rok kończy z wyróżnieniem, ale najlepsza część jej szkolnego życia skupia się wokół muzyki. Liana gra na flecie poprzecznym w grupie koncertowej, ale też w orkiestrze dętej na paradach i różnych wydarzeniach; prowadzi także chór fletów. Poza szkołą najwięcej czasu spędza na próbach tańca. Aktywnie uczestniczy zarówno w konkursach zespołów tanecznych, jak i różnych przedstawieniach. Liana lubi pomagać, dlatego działa w grupie młodzieżowej przy kościele Najświętszej Marii Panny, jest także starszą harcerką. Pracuje jako wolontariuszka w Horsefeathers (prowadzącej zajęcia terapeutycznej jazdy konnej dla dzieci specjalnej troski), pomaga też nauczycielom w swoim liceum podczas zajęć wellness dla takich dzieci. Liana pracuje jako asystentka w klasach dla maluchów w Montessori School Lake Forest, gdzie dzieci często proszą ją, by grała na gitarze lub ukulele i śpiewała.
Jej pasją jest nauczanie, dlatego planuje zdobyć dyplom edukacji wczesnoszkolnej i pedagogiki specjalnej. Chciałaby studiować w Polsce i nauczyć się mówić w tym języku.
JULIA STOKOWSKI
Julia wychowała się w otoczeniu polskiej kultury - jej rodzice są Polakami. Razem z nimi często podróżuje do Polski, nie tylko, by odwiedzić rodzinę i przyjaciół, ale także, by chłonąć polskie tradycje i ich doświadczać. Polska jest dla niej drugim domem. Jest absolwentką polskiej szkoły 7. Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki działającej pod egidą Konsulatu Generalnego RP w Chicago.
Julia jest obecnie uczennicą trzeciej klasy Regina Dominican High School. Poza nauką poświęca się muzyce i grze na skrzypcach. Gra w orkiestrze szkolnej, ale uczęszczała także do Betty Haag Academy of Music i miała okazję kilkakrotnie wystąpić w Symphony Center. Występowała także na mszach świętych i koncertach bożonarodzeniowych.
Julia lubi podróżować i pomagać innym. W czasie ostatnich wakacji, w ramach Fundacji Ernesta Malinowskiego, wyjechała do małej miejscowości Chivay w Andach w Peru, by uczyć angielskiego dzieci Indian Keczua. Pomimo bariery językowej nawiązała z dziećmi niezwykłą relację i uświadomiła sobie, jak wielki wpływa na nie wywarła. Z tą samą energią i zapałem występuje w roli debiutantki na Balu Amarantowym, by pomagać polskiej społeczności i zachować polskie tradycje.
SYLVIA ADRIANA TOLCZYK
Sylvia urodziła się w rodzinie, gdzie jedno z rodziców było polskim imigrantem, a drugie Amerykaninem polskiego pochodzenia w pierwszym pokoleniu. Aktywnie uczy się języka polskiego i kultury nie tylko poprzez rodzinne tradycje, ale także uczęszczając od pierwszej klasy Polskiej Szkoły im. Marii Skłodowskiej-Curie. Nauczyła się mówić, czytać i pisać po polsku, a zwieńczeniem nauki będzie matura w maju.
Sylvia uczęszcza do Maine South High School w Park Ridge, gdzie uczestniczy w kilku zajęciach dla zaawansowanych. Ponadto bierze udział w Junior Leaders Program, jest przewodniczącą Model United Nations, działa w zarządzie polskiego klubu i w samorządzie szkolnym. Osiągnięcie, z którego jest najbardziej dumna, to zainicjowanie i zorganizowanie zbiórki na zakup strojów na bal maturalny dla mniej zamożnych uczniów. Sylvia uczestniczy w wydarzeniach kulturowych takich jak Miesiąc Dziedzictwa Polskiego, Taste of Polonia, imprezach Rady Nauczycieli Polonijnych (CEP), a także w paradzie trzeciomajowej.
Po ukończeniu szkoły średniej planuje studiować psychologię, która pozwoli jej kontynuować działania na rzecz społeczności i potrzebujących. Jest dumna, że w roli debiutantki może wspierać Legion Młodych Polek i ich cele dobroczynne.
MISTRZ CEREMONII 2017: CONRAD MICZKO
Conrad był nauczycielem w szkołach publicznych w Chicago (CPS). Otrzymał honorowe dożywotnie członkostwo w Illinois Congress of Parents and Teachers oraz był nominowany do Rose Maremont Schutz Dedicated Teacher Award i Golden Apple Award, jednych z najbardziej prestiżowych nagród w obszarze nauczania w Chicago. Został także wyróżniony Świadectwami Zasług, jednym przez Komisję Edukacji miasta Chicago, a kolejnymi przez „Chicago Tribune” – dla siebie i dla całej klasy.
Od czasów college’u do chwili obecnej jest związany z Legionem Młodych Polek, jako że jego matka Eugenia była jedną z założycielek organizacji. Przez lata była jej prezeską i przewodniczącą Balu Amarantowego. W młodości Conrad był przewodniczącym komisji na balu debiutantek. Później pomagał Legionowi Młodych Polek w organizowaniu imprez dobroczynnych.
Pytany o spuściznę, jaką stworzył, przyczyniając się do wychodzenia naprzeciw potrzebom obecnych i przyszłych pokoleń, powiedział: – Moim celem zawsze była aktywność obywatelska i udział w budowaniu społeczności, by wspierać zmiany, inspirować do rozwoju i odpowiedzialnego zaangażowania się w działania dobroczynne.
Conrad został uhonorowany przez University of Chicago, Phoenix Society, Chicago Society oraz Maroon Society przy Uniwersytecie w Chicago. W 2005 roku otrzymał nagrodę za pracę na cele społeczne na Northeastern Illinois University z rąk absolwentów i Rady Nauczycieli Polonijnych (CEP). Jego nazwisko jest wygrawerowane na ścianie zasłużonych w Lane Tech High School. Również w 2005 r. Conrad został uhonorowany przez Kongres za wybitne usługi na rzecz społeczności, które to wyróżnienie wręczył mu Rahm Emanuel, ówczesny kongresmen, a obecnie burmistrz Chicago.
– Możliwości wolontariatu są wszędzie. Wszystkie one są bardzo ważne, dlatego się angażuję – mówi Conrad. – To ciężka praca, ambitna i czasochłonna, ale to moja misja i pasja zarazem. Dla mnie liczy się rozwiązywanie różnych problemów, tak jak tylko potrafię. Czuję satysfakcję, gdy mogę przyczynić się do pozytywnych zmian.
Wszelkie informacje na temat balu są dostępne u Bożenny Haszlakiewicz, tel. (847) 902-0406 oraz na stronie Legionu: www.lypw.org.
Barbara Irena Ciepiela
Legion Młodych Polek
Zdjęcia debiutantek w sukniach: Victor Studio
Reklama