28 stycznia z okazji jubileuszu 120-lecia działalności chóru bazyliki św. Jacka w Chicago odbył się elegancki bankiet w Lone Tree Manor w Niles k. Chicago. Na okolicznościową uroczystość licznie przybyli parafianie, członkowie chóru z rodzinami i parafialni księża.
Sobotnie spotkanie rozpoczął kapelan chóru ks. Adam Piasecki, witając przybyłych gości i dziękując za dar boży, jakim jest długoletnia działalność katedralnych śpiewaków. Następnie okolicznościową modlitwę poprowadziła prezes chóru Anna Jeleń, zapraszając także do wysłuchania krótkiego koncertu. Chór pod batutą Piotra Mrugały wykonał kilka utworów z repertuaru najsłynniejszych kompozytorów: Händela, Beethovena, Mozarta, Verdiego, a także Jana Adama Maklakiewicza.
Po smacznym i obfitym obiedzie nadszedł czas na kilka miłych wydarzeń. W nagrodę za współpracę prezes chóru Anna Jeleń otrzymała z rąk Zbigniewa Maczewskiego, prezesa ZPPA Koła nr 61 Łopuszna, pamiątkowy dyplom i książkę. Proboszcz parafii św. Jacka wręczył długoletnim członkom chóru pamiątkowe nagrody, będące podziękowaniem za ich pracę i poświęcony czas. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Helena Łukaszewicz, Jurand Różanek, Irena Kyrcz, Błażej Skoczeń i Adam Citko. Ale wyróżnienie czekało także na proboszcza. Piękna metaloplastyka, replika obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, autorstwa Leonarda Szczura, trafiła do rąk księdza Stanisława Jankowskiego. Nie zapomniano także o pozostałych członkach chóru, którzy zostali obdarowani okolicznościowymi dyplomami. Bardzo sympatycznym momentem było także odśpiewanie urodzinowego „Sto lat” długoletniemu członkowi chóru Bogdanowi Nodze.
Po oficjalnych uroczystościach nadszedł czas na zabawę. Licznie przybyli goście szczelnie zapełnili parkiet i w rytmie muzycznych taktów zespołu Felicita świętowano jubileusz.
Chór bazyliki św. Jacka w Chicago został założony w 1896 roku przez śp. brata Wojciecha Góralskiego. W latach 1988-2009 dyrygentem chóru był znakomity tenor, były solista Opery Śląskiej i Teatru Narodowego w Warszawie Józef Homik. W 2009 roku dyrygentem i organistą została była pedagog Akademii Muzycznej w Warszawie i była dyrygentka Chóru Orkiestry Symfonicznej im. Ignacego Paderewskiego w Chicago – Jadwiga Niesiołowska. W latach 2015-2016 chór pracował pod dyrekcją Anny Zawadzkiej, absolwentki Akademii Muzycznej w Łodzi, a od listopada do chwili obecnej dyrektorem muzycznym chóru jest Piotr Mrugała, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Roosevelt University.
Śpiewacy na długie lata wiążą się z chórem, co jest w dzisiejszej dobie pewnego rodzaju fenomenem. Miła, rodzinna atmosfera sprzyja przywiązaniu do grupy, a po latach wywołuje wspomnienia. Jak powiedział Jurand Różanek, członek chóru od 32 lat: „W chórze śpiewam od 1984 roku. Przez lata występów szczególnie utkwił mi w pamięci występ w Nowym Jorku, gdzie wystawialiśmy „Nieszpory Ludźmierskie”. Śpiewaliśmy razem z chórem PASO, ponieważ wystawienie nieszporów wymagało większej grupy wykonawców, a nasz chór liczył tylko siedemdziesięciu członków. W występie brali udział także artyści scen polskich: Beata Rybotycka i Zbigniew Wodecki. Przyjechał także kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz”.
Swój złoty okres chór przeżywał w czasie ponad 20-letniej dyrygentury Józefa Homika. Chór przyjął 70 nowych członków, stając się najliczniejszym polonijnym zespołem chóralnym w Ameryce. Okres ten wspomina obecny wiceprezes Józef Sadowski: „Wydarzeniem, które będę pamiętał przez długie lata, było spotkanie dyrygenta, artysty Józefa Homika. To on wciągnął mnie do chóru, w którym występuję już szesnaście lat. W Polsce występowałem między innymi w zawodowym chórze w Siedlcach. Dzięki panu Józefowi do dzisiaj kontynuuję swoją muzyczną karierę”.
120-letnia historia chóru stanowi nie tylko pamiątkę polskości na ziemi Waszyngtona, jest także, a może przede wszystkim, wyrazem przywiązania do narodowych tradycji. Z wielu występów chóru należy chociażby wspomnieć „Nieszpory Ludźmierskie” czy udział w koncercie „Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II – In Memoriam”, a także współpracę z Paderewski Symphony Orkiestra. Chór brał również udział w uroczystych mszach świętych, w których uczestniczyli goście bazyliki, m.in.: prezydent USA George Bush, prezydent Rzeczypospolitej Lech Wałęsa, prymas Polski kardynał Józef Glemp, premier Rzeczypospolitej Polski Jan Olszewski. Chór tworzy 4-głosowy zespół, który w swoim repertuarze wykonuje zarówno utwory muzyki klasycznej najwybitniejszych kompozytorów świata, jak i pieśni kościelne.
Tekst i zdjęcia Artur Partyka
Reklama