To było dokładnie 80 lat temu – 12 stycznia 1937 r . odbyło się oficjalne otwarcie Muzeum Polskiego w Ameryce – w tym czasie znanego pod nazwą Archiwum i Muzeum Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce (ZPRKA). Zacny jubileusz świętowano w minioną niedzielę w znakomitym towarzystwie.
Na początek kartka z historii. Muzeum Polskie zostało utworzone z połączenia Biblioteki Polskiej oraz Muzeum Narodowego w Chicago, działających od 1891 roku. Obie instytucje objęte były patronatem Związku Narodowego Polskiego. Zbiory biblioteki (listy wybitnych Polaków, ryciny, obrazy, rzeźby oraz ponad 6000 tomów książek) spłonęły w pożarze w 1931 roku. Członkowie Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego podjęli się więc utworzenia w Ameryce Północnej nowego muzeum Polonii. Ta placówka przetrwała do dziś. W inauguracyjnym przemówieniu wygłoszonym w dniu otwarcia placówki ówczesny prezes Zjednoczenia Józef L. Kania powiedział: „Dla Polonii amerykańskiej poświęcamy Muzeum Polskie przy Zjednoczeniu PRK i niechaj ono dla chwały całej Polonii jak najpiękniej i najpożyteczniej zawsze służy”.
Jubileuszowe uroczystości, które odbyły się 22 stycznia 2017 r. w sali głównej muzeum im. Sabiny Felicji Logisz zgromadziły ponad 200 gości. Wśród nich byli potomkowie Mikołaja Reja, którzy przybyli na święto muzeum z Nowego Jorku.
Oficjalną część wypełniły przemówienia: Małgorzaty Kot – dyrektor zarządzającej MPA , Richarda Owsianego – prezesa MPA, Piotra Janickiego – konsula generalny RP w Chicago, Josepha A. Drobota, junior – prezesa ZPRKA.
Małgorzata Kot dziękowała „ludziom pięknym w sercu”, którzy współpracowali z muzeum codziennie. Słowa wdzięczności skierowała do Konsulatu Generalnego RP i Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego za to, że wspierają muzeum.
O konieczności środowiskowego wsparcia placówki mówił Richard Owsiany, prezes Muzeum Polskiego w Ameryce dziękując za 80 lat. – Muzeum działa, aby zabezpieczyć nasze dziedzictwo. Ważnym jest, aby muzeum przetrwało. Dlatego nasze poparcie jest konieczne. Polegajmy na sobie.
Konsul Generalny RP Piotr Janicki przypomniał o tym, że 26 września 2016 r. Muzeum Polskie w Ameryce w uznaniu zasług na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego otrzymało złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
Szczególne życzenia skierował do pracowników muzeum Joseph A. Drobot, prezes ZPRKA. – Pragnę pogratulować dyrekcji muzeum, pracownikom i wolontariuszom za poświęcenie i nieprzerwaną pracę na rzecz placówki. Niech magia tego miejsca będzie inspiracją dla wszystkich do poznawania polskiej historii i kultury.
Ważnym akcentem uroczystości było wręczenie rezolucji władz stanowych z okazji jubileuszu, jej pomysłodawcą był poseł stanowy Robert Martwick. W imieniu posła wręczenia dokonał Daniel Pogorzelski.
Część artystyczną otworzył występ tancerzy z Zespołu Polskich Tańców Ludowych "Wesoły Lud" i dzieci z Fundacji Kultury Tatrzańskiej „Tatra”.
Prawdziwą gratką był też występ Grażyny Auguścik i Mieczysława Szcześniaka, którym akompaniował na pianinie Jerzy Jabłoński.
Wspólne śpiewanie kolęd i raczenie się urodzinowym tortem były ostatnimi akcentami uroczystości.
Do urodzinowych życzeń dołącza się „Dziennik Związkowy”!
Jola Plesiewicz
Zdjęcia Dariusz Piłka
Muzeum Polskie w Ameryce jest jednym z najstarszych i największych muzeów etnicznych w Stanach Zjednoczonych. Zostało założone przez Zjednoczenie Polskie Rzymsko - Katolickie w Ameryce w 1935 r. i początkowo było znane pod nazwą Archiwum i Muzeum ZPRKA. Oficjalne uroczyste otwarcie Muzeum odbyło się 12 stycznia 1937 r., w audytorium ZPRKA, w obecności przedstawicieli rządu polskiego, władz miasta Chicago. Głównym celem działalności muzeum jest szerzenie wiedzy o polskiej historii, kulturze i sztuce oraz gromadzenie najcenniejszych polskich pamiątek i dokumentów.Obecnie w muzeum można zwiedzać wystawy stałe i tymczasowe, organizowane są wykłady, koncerty i spotkania autorskie. Archiwum muzeum posiada akta organizacji polonijnych, unikatowe dokumenty, mapy i fotografie. W bogatych zbiorach biblioteki, łączącej funkcje biblioteki naukowej i publicznej znajduje się ponad 100 tysięcy woluminów. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w muzeum jest sala Ignacego Paderewskiego. Muzeum Polskie w Ameryce mieści się przy zbiegu ulic: Milwaukee, Ashland i Division, w sercu pierwszej polskiej dzielnicy w Chicago, pod adresem 984 N. Milwaukee Avenue.
Reklama