Na karnawałową zabawę, pełną życia, kolorów, energii i kunsztu zaprosił 21 stycznia do sali hotelu Holiday Inn w Skokie Teatr Pieśni i Tańca „Wici”. Blisko 700 widzów w zapatrzeniu i podziwie oglądało popisy kolejnych grup wiekowych, których artyści pokazali najwyższy kunszt taneczny.
Widowisko rozpoczęła żywa i energetyczna w swoim brzmieniu Straussowska polka Tritsch-Tratsch w choreografii damy układów tanecznych Magdaleny Solarz, a dopiero w chwilę później, mile zaskoczoną widownię serdecznie powitali Elżbieta Stolarczuk i Krzysztof Kasperowicz.
W karnawałowej zabawie wzięły udział wszystkie grupy wiekowe Wici. Po dynamicznym rozpoczęciu na scenie pojawili się młodzi i najmłodsi. Z pełnym zaangażowaniem i oddaniem prezentowali oni tańce Beskidu Żywieckiego, tańce lubelskie, a także tańce śląskie i przeworskie. Zaproszeni goście i rodzice małych bohaterów gromkimi brawami nagradzali popisy ich pociech. Na scenie, jak w kalejdoskopie, pojawiały się nowe grupy tancerzy w regionalnych, kolorowych strojach.
W trakcie sobotniego występu widzowie wysłuchali oraz obejrzeli w wykonaniu Wici poloneza, krakowiaka, dostojnego mazura z opery „Halka” i na nieco frywolnym lecz jakże kolorowym kankanie zakończyli. W taką to podróż muzyczną zabrali nas tancerze Wici. Prawdziwą niespodzianką tego wieczoru było zaproszenie przez tancerzy z najstarszej grupy osób z widowni do wspólnego poloneza, co spotkało się z burzą oklasków.
Podczas tego karnawałowego widowiska nie zabrakło gości specjalnych. Tancerzy i ich gości zaszczycili swoją obecnością: konsul Konrad Zieliński z małżonką i dziećmi, prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Franciszek Spula, redaktor naczelna kwartalnika „Zgoda” Alicja Kuklińska, przedstawiciele polonijnych mediów. Obecni też byli księża parafii polonijnych w Chicago. Najserdeczniej zostali powitani dziadkowie i rodzice, czyli ci wszyscy, dzięki którym mali tancerze mogą zawsze zdążyć na czas na próby zespołu.
Podczas wieczoru goście mieli okazję usłyszeć piękną polską muzykę zobrazowaną świetną choreografią w wykonaniu setki tancerzy. Był także akcent poświąteczny. Po pięknej muzycznej zabawie dzieci spotkały się ze św. Mikołajem otrzymując od niego prezenty, a dorośli wzięli udział w loterii fantowej, której główną wygraną stanowił jeden z nowocześniejszych telewizorów. Wieczór z elegancką kolacją i zachwycającym występem dostarczył wielu fantastycznych doznań i wzruszeń.
Tekst i zdjęcia Dariusz Lachowski
Wici powstały w roku 1972, by promować polską kulturę zarówno wśród społeczności polskiej, jak i amerykańskiej. Od roku 1983 pozostają pod opieką Związku Narodowego Polskiego, którego są zespołem reprezentacyjnym. Rok 1983 przyniósł zespołowi zmianę w postaci przekształcenia się w organizację non-profit co oznacza, że żaden z tancerzy nie otrzymuje wynagrodzenia za występy. W krótkim czasie zespół osiągnął mistrzowski poziom. Przez 44 lata istnienia przez zespół przewinęło się ponad 8 tys. miłośników tańca i polskiej tradycji. Do Teatru Pieśni i Tańca „Wici” należy ponad 300 osób w wieku od 3 do 70 lat zebranych w trzech grupach reprezentacyjnych, młodzieżowej oraz aż 8 grupach dziecięcych. Wici występują rocznie w ponad 60 różnych przedstawieniach w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Teatr Pieśni i Tańca „Wici” od ponad 30 lat prowadzony jest przez Magdalenę Solarz.
Reklama