Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 22:55
Reklama KD Market

Marek Skulimowski prezesem nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej

Marek Skulimowski prezesem nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej
Marek Skulimowski fot.W. Kubik/Fundacja Kościuszkowska website
/a> Marek Skulimowski fot.W. Kubik/Fundacja Kościuszkowska website


Były polski dyplomata Marek Skulimowski został wybrany na nowego prezesa i dyrektora wykonawczego mającej siedzibę w Nowym Jorku Fundacji Kościuszkowskiej - jednej z najprężniejszych organizacji polonijnych w USA.

Skulimowski, jak poinformowała w komunikacie prasowym Fundacja, to "doświadczony dyplomata, biznesmen i filantrop". Był m.in. zastępcą konsula generalnego w Nowym Jorku, a także pracował w polskiej ambasadzie w Waszyngtonie i Tel Awiwie. Przez ostatnie pięć lat był dyrektorem amerykańskiego oddziału polskiej firmy produkującej kosmetyki.

W komunikacie podkreślono, że Skulimowski od dłuższego czasu angażował się we wspieranie rozmaitych inicjatyw polonijnych, w tym zbierał fundusze dla dzieci w potrzebie i polskich szkół w Nowym Jorku. Był też zaangażowany w promocję rozwoju relacji polsko-żydowskich oraz odzyskiwanie polskich dzieł sztuki zrabowanych i wywiezionych do USA podczas II wojny światowej.

Jako prezes Fundacji Skulimowski będzie odpowiadał m.in. za gromadzenie środków na jej działalność, w tym flagowy program wspierania studentów i naukowców. Co roku fundacja przeznacza do 1 mln dolarów na stypendia dla polskich i amerykańskich studentów oraz wymianę naukową między dwoma krajami. Stypendystami fundacji byli m.in.: Leszek Balcerowicz, Norman Davies, amerykański generał polskiego pochodzenia Edward Rowny, a także znani naukowcy, artyści i pisarze, jak Magdalena Abakanowicz, Karol Estreicher, Andrew Nagorski czy Wiktor Osiatyński.

"To będzie wielkie wyzwanie" - powiedział cytowany w komunikacie Skulimowski. "Ale rozdając tyle środków na stypendia, musimy też sami zbierać pieniądze, by zapewnić, że nasza misja jest kontynuowana" - dodał.

W 2017 r. Skulimowski będzie też odpowiadać za cykl wydarzeń, które ta instytucja zorganizuje w ramach obchodzonego pod auspicjami UNESCO Roku Tadeusza Kościuszki z okazji 200. rocznicy jego śmierci. "Oczywiście uhonorujemy Kościuszkę - oświadczył Skulimowski. - Ale będziemy też mieć serię wykładów, pokazów filmów i prezentacji na cześć innych bohaterów, jak Piłsudski, Sobieski, Pułaski, Karski, Pilecki, Anders, Maczek i innych, którzy walczyli o wolność Polski". "Chcemy, aby wiedział o nich cały świat" - powiedział nowy prezes Fundacji Kościuszkowskiej.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama