Jeżeli odczuwasz ogólne niezadowolenie, smutek i beznadzieję, nie ignoruj tego. Mogą to być sygnały czegoś znacznie gorszego – depresji. Badanie przeprowadzone przez prof. Michaela Freemana z University of California w San Francisco pokazało, że połowa osób skarżących się na wymienione symptomy cierpiała na lęki i depresję. Najgorsze w depresji jest to, że wiąże się ona z wysokim wskaźnikiem samobójstw – w krajach wysoko rozwiniętych to one są najczęstszą przyczyną śmierci wśród ludzi między 15 a 49 rokiem życia. Poniżej podajemy klasyczne sygnały tej choroby:
1. Czujesz zmęczenie i nie śpisz lub śpisz zbyt długo. Depresja pożera twoją energię i sprawia, że czujesz się ospały. Przestajesz robić rzeczy, które do tej pory sprawiały ci radość, bo czujesz wyczerpanie. W związku z tym albo sypiasz zbyt długo lub nie śpisz wcale.
2. Odczuwasz szybką zmianę emocji. W jednej chwili jesteś poirytowany i wybuchasz niczym wulkan, by po chwili łkać, jak po stracie najbliższej osoby. Depresja może powodować niekontrolowane zmiany nastroju.
3. Podczas rozmów zaczynasz raz po raz poruszać ponure tematy. Ludzie w depresji ciągle dają sygnały, które mogą świadczyć o tym, że rozważają samobójstwo. Jeżeli zauważysz u przyjaciela, że zaczyna mówić o śmierci i umieraniu, pozostań blisko i obserwuj go. Może znajdować się na progu pierwszej próby samobójczej.
4. Twoje spojrzenie na życie zmieniło się o 180 stopni. Najczęstszym symptomem depresji jest brak nadziei i perspektyw. Towarzyszą mu często uczucia bezwartościowości, nienawiść do samego siebie i przesadne poczucie winy.
5. Utrata zainteresowania rzeczami, które do tej pory sprawiały ci radość.Depresja sprawia, że tracisz zainteresowanie rzeczami, które do tej pory były twoją pasją, np. sportem, spotkaniami towarzyskimi czy czytaniem książek.
Na szczęście depresję można pokonać z pomocą profesjonalisty oraz kochającej rodziny i krewnych. Ale ty sam też musisz coś dać z siebie. Oto pomocne kroki:
– staraj się spać. Nie włączaj alarmu. Śpij do momentu naturalnego wybudzenia się
– nie izoluj się: znajdź osoby, które ci pomogą
– nie ukrywaj swoich uczuć, żyj nimi w danym momencie
– staraj się wyrażać wdzięczność: przeznacz każdego dnia 1-2 minuty na wykonanie telefonu do znajomego lub wysłanie e-maila, w celu podziękowania za coś tej osobie
– spisuj na kartce swoje odczucia, by pozbyć się negatywnych emocji
– oprzyj się na swojej wierze lub czymś większym od ciebie
– odkryj na nowo zajęcia, hobby, cokolwiek, co przywróci ci pokój, radość i żywotność
– codziennie ruszaj się: wystarczy 15 minut ćwiczeń aerobowych, a nawet szybkiego marszu
– medytuj. Formą medytacji jest również modlitwa.
Dorota Feluś
Reklama