Badacz z Harvardu dr Shawn Achor twierdzi, że mózg można tak wytrenować, by myślał pozytywnie. Z kolei bardziej pozytywny umysł jest w stanie zwiększyć produktywność człowieka o ponad 30 procent. Trening proponowany przez Achora zajmuje 23 minuty każdego poranka. Oto jego elementy:
1. Zapisz trzy rzeczy, za które jesteś wdzięczny.
W ten sposób umysł uczy się wyszukiwania pozytywnych wydarzeń, osób czy rzeczy. Zajęcie to jest, jak wskazują badania, najszybszą drogą nauki optymizmu. By osiągnąć trwały efekt należy to robić przez 21 dni. Czas trwania − 2 minuty.
2. Opisz szczegółowo jedno pozytywne doświadczenie.
Chodzi o doświadczenie z ostatnich 24 godzin. Najważniejsze, by zapisać każdy zapamiętany szczegół. Według Achora pozwala to mózgowi przeżyć takie doświadczenie raz jeszcze. Uczy go przy tym, że pozytywne zachowanie ma sens. Badacz twierdzi, że to działa, ponieważ mózg nie rozróżnia między wizualizacją a rzeczywistym doświadczeniem. Badania potwierdzają, że pacjenci cierpiący na ból, którzy powtarzali ten poranny rytuał przez 6 tygodni, odstawili połowę środków przeciwbólowych. Czas trwania − 2 minuty.
3. Ćwicz.
Tym, którzy nienawidzą ćwiczyć, Achor mówi, że nawet krótka aktywność ruchowa – np. hula hop, praca w ogródku, taniec czy szybki spacer z psem – czyni cuda. Ćwiczenie sprawia bowiem, że mózg zaczyna wierzyć, że „moje zachowanie ma sens”. A to pozytywne nastawienie przenosi się na inne aktywności w ciągu dnia. Czas trwania − 15 minut.
4. Medytuj.
Oddychaj i obserwuj swój wdech i wydech przez dwie minuty. Pozwoli to twojemu mózgowi skoncentrować uwagę na jednej rzeczy i nauczy go bycia obecnym w tej właśnie chwili. Achor twierdzi, że trening oddechu podnosi stopień odczuwania szczęścia, obniża napięcie nerwowe i poprawia koncentrację. Czas trwania − 2 minuty.
4. Wyraź swoją wdzięczność SMS-em lub e-mailem.
Każdego ranka napisz pozytywny e-mail lub SMS, chwaląc kogoś lub dziękując komuś, kogo znasz. Za każdym razem ma być to inna osoba. Achor mówi, że ludzie, którzy tak robią, stają się pozytywnymi liderami o silnych społecznych powiązaniach. Czas trwania − 2 minuty.
Reklama