Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 12:50
Reklama KD Market

Jedz arbuza



Arbuz składa się niemal z samej wody – około 92 proc. – ale ten niezwykły owoc zawiera również wiele kluczowych składników odżywczych. Każdy soczysty kęs oferuje duże ilości witaminy C, B6 i A, mnóstwo antyoksydantów, aminokwasów i likopenu. Można w nim znaleźć i potas. Duże wrażenie robi to, że zawiera śladowe ilości sodu, pozbawiony jest tłuszczu i dostarcza mało kalorii (kubek arbuza zawiera zaledwie 40 kalorii). Stanowi idealną letnią przekąskę. Liczne badania potwierdzają, że zwiększona konsumpcja pokarmów roślinnych, a do takich należy arbuz, obniża ryzyko cukrzycy, nadwagi, chorób serca, poprawiając przy tym poziom energii, stan włosów i skóry.

A oto największe korzyści zdrowotne z jedzenia arbuza:

1. Według "American Journal of Hypertension" suplementacja wyciągiem z arbuza może obniżyć ciśnienie krwi w tętnicy ramieniowej i szyjnej oraz w kostkach u osób otyłych w średnim wieku ze zdiagnozowanym nadciśnieniem fazy 1 lub stanem przednadciśnieniowym. Poprawia także funkcjonowanie tętnic. Dieta bogata w likopen chroni przed chorobami serca.

2. Arbuz doskonale wpływa na włosy i skórę, ponieważ zawiera witaminę A − ważny składnik odżywczy w procesie produkcji sebum, które zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia włosów. Witamina ta jest również nieodzowna dla wzrostu wszystkich tkanek organizmu,w tym skóry i włosów. Z kolei obecna w arbuzie witamina C (kubek arbuza dostarcza ponad 21 proc. dziennej rekomendowanej dawki) odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomu kolagenu, który z kolei nadaje elastyczność skórze i poprawia strukturę cebulek włosów. Owoc ten przyczynia się również do nawodnienia organizmu, co jest kluczem dla zdrowo wyglądających włosów i skóry.

3. Będąc bogatym źródłem silnego antyoksydantu (przeciwutleniacz − substancja zwalczająca wolne rodniki), jakim jest witamina C, arbuz pomaga zwalczyć wolne rodniki, które wywołują raka. Z kolei obecny w nim likopen obniża ryzyko raka prostaty.

4. Dzięki dużej zawartości wody i błonnika, arbuz zapobiega zaparciom i wspomaga regularne wypróżnienie, co jest nieodzowne dla zdrowia przewodu pokarmowego.

5. Arbuz zawiera cholinę – bardzo ważny i wszechstronny składnik odżywczy, który wspomaga organizm w procesie uczenia się, zapamiętywania, snu i pracy mięśni. Cholina wzmacnia także strukturę błony komórkowej, pomaga w transmisji impulsów nerwowych i absorpcji tłuszczu. Skutecznie zwalcza również chroniczne stany zapalne.

6. Dowiedziono, że sok z arbuza i sam arbuz zmniejszają bóle mięśniowe i czas regeneracji po dużym wysiłku u sportowców. Badacze uważają, że odpowiada za to obecny w nim w sporych ilościach aminokwas endogenny cytrulina.

Dorota Feluś
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama