Na podstawie licznych badań naukowych wiadomo, że praktykowanie tradycyjnych chińskich ćwiczeń tai chi jest korzystne dla osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów i inne problemy mięśniowo-kostne.
Najnowsze badania z Chin sugerują, że tai chi może mieć również korzystny wpływ na serce, a co więcej – może poprawić jakość życia osób z chorobami układu krążenia. Naukowcy z Uniwersytetu Sportu w Szanghaju przeanalizowali 35 badań, których celem był wpływ chińskich systemów ćwiczeń – w tym tai chi, qi gong i ba duan jin – na zdrowie, a którymi objęto w sumie 2249 osób z dziesięciu krajów. Analizę ograniczyli do badań, w ramach których uczestnicy byli przypisywani w sposób losowy do jednej z trzech grup: odbywającej tradycyjne chińskie ćwiczenia, inny rodzaj ćwiczeń i tzw. grupy biernej (osoby wchodzące w jej skład nie zmieniały stopnia aktywności).
Odkryli, że wśród uczestników ze zdiagnozowaną chorobą serca ćwiczenia zdrowotne starożytnych Chin przyczyniły się do obniżenia ciśnienia skurczowego krwi średnio o ponad 9,12 mm Hg i ciśnienia rozkurczowego krwi o ponad 5 mm Hg. Zauważyli u nich również małe, ale ze statystycznego punktu widzenia znaczące obniżenie poziomu LDL (tzw. złego cholesterolu) i trójglicerydów.
Panel uczonych raportował też, że praktykowanie chińskich ćwiczeń zmniejszyło symptomy depresji u pacjentów z chorobami serca.
Dorota Feluś
Reklama