Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 października 2024 01:23
Reklama KD Market

Nowy zarząd Kongresu Polonii Amerykańskiej. Frank Spula wybrany na kolejną kadencję

W dniach 15–17 września w Rosemont k. Chicago odbywała się trzydniowa konwencja Kongresu Polonii Amerykańskiej. Miała ona charakter sprawozdawczo-wyborczy.
Nowy zarząd Kongresu Polonii Amerykańskiej. Frank Spula wybrany na kolejną kadencję
Zaprzysiężenie nowego zarządu KPA fot. A.Kuklińska
W dniach 15–17 września w Rosemont k. Chicago odbyła się trzydniowa, konwencja sprawozdawczo-wyborcza Kongresu Polonii Amerykańskiej. W zjeździe wzięło udział 87 członków rady dyrektorów KPA. Na konwencji wybrano i zaprzysiężono nowy zarząd największej polonijnej organizacji w USA. Prezesem KPA ponownie został Franka Spula, który nie miał kontrkandydatów.

– Nowi członkowie zarządu zostali wybrani według demokratycznych zasad, w drodze tajnego głosowania, lecz z zachowaniem jawności całego procesu. Każdy z kandydatów miał możliwości zaprezentowania swojej kandydatury i planów na swoją kadencję; przekonania do siebie i swojego programu dyrektorów krajowych biorących udział w zjeździe. "Mam poczucie, że przed zarządem, ale także i przed wszystkimi dyrektorami krajowymi są ważne dwa lata, lata pracy nad wizerunkiem organizacji oraz jej wzmożonym lobbingiem na rzecz Amerykanów polskiego pochodzenia i Polski" – mówił bezpośrednio po zakończeniu wyborów Frank Spula.

Obok Spuli, stojącego na czele KPA od 2005 r., w skład Zarządu KPA weszli: pierwszy wiceprezes Rick Pierchalski, wiceprezes ds. amerykańskich Anthony Bajdek, wiceprezes ds. polskich Bożena Kaminski, wiceprezes ds. kontaktów kulturalnych Debbie Majka, wiceprezes ds. członkostwa Rick Mazella, wiceprezes ds. public relations Mark Pienkos, wiceprezes ds. rozwoju finansowego Hubert Cioromski, sekretarz Timothy Kuzma i skarbnik Micheline Jaminski.

/a> Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski na konwencji Kongresu Polonii Amerykańskiej. Obok prezes KPA Frank Spula i konsul generalny RP w Chicago Piotr Janicki fot. A.Kuklińska


W pierwszym dniu obrad, 15 września, przedstawione zostały raporty z prac poszczególnych komisji: ds. polskich, ds. budżetu i finansowych, ds. fundacji charytatywnej, ds. rozwoju, ds. członkostwa, ds. kulturalnych. Po części sprawozdawczej z przemówieniem wystąpił kongresman Bob Dold, reprezentujący 10. okręg na północnych przedmieściach Chicago i współpracujący z wieloma organizacjami oraz środowiskami amerykańsko-polskimi.

Najważniejszym punktem drugiego dnia konwencji były wybory zarządu KPA. Przedstawione też zostały raporty pozostałych komisji: ds. amerykańskich, ds. kontaktów zewnętrznych i ds. statutowych. Tego samego dnia, z dyrektorami KPA spotkał się Damon Wilson wiceprezes wykonawczy Atlantic Council w Waszyngtonie oraz przedstawiciel biura kampanijnego Hillary Clinton.

Ostatni dzień konwencji zamknęło zaprzysiężenie nowego zarządu KPA. W finalizującym obrady przemówieniu prezes KPA podkreślił konieczność pracowania nad jednością organizacji. – Powinniśmy spierać się i dyskutować, różnić się i rozmawiać, to zdrowa zasada demokracji, także tej wewnątrzorganizacyjnej, ale naszym obowiązkiem jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach istotnych, które mocno wybrzmi na zewnątrz. Chciałbym, żebyśmy nauczyli się szanować spuściznę, którą otrzymaliśmy od wcześniejszych pokoleń członków Kongresu Polonii Amerykańskiej. To kapitał, którego nie może zawłaszczyć żadna frakcja, to dziedzictwo, które mamy obowiązek kontynuować i rozwijać. Chcę, by Kongres Polonii Amerykańskiej był nadal jednym, silnym głosem.

Z dyrektorami krajowymi największej polonijnej organizacji w Stanach Zjednoczonych spotkał się także przebywający z wizytą w Chicago marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. – Z panem marszałkiem mieliśmy okazję zarówno do prywatnej rozmowy, jak i wysłuchania jego przemówienia na forum naszej konwencji. Jesteśmy zgodni co do kierunku naszych działań, które powinna połączyć współpraca na wielu płaszczyznach. Stąd pomysł uruchomienia 24-godzinnej polskiej telewizji w języku angielskim, co byłoby znakomitą okazją do przybliżenia Polski Amerykanom, nie tylko tym polskiego pochodzenia – mówił Frank Spula po zakończeniu zjazdu.

Przypomnijmy, że Kongres Polonii Amerykańskiej został założony w 1944 r., by reprezentować interesy Amerykanów polskiego pochodzenia w Stanach Zjednoczonych. KPA jest federacją, do której należy ponad trzy tysiące polonijnych organizacji, klubów i ugrupowań weteranów. Nowe władze organizacji wybierane są co dwa lata.

O ideach, celach i zadaniach oraz o historii i bieżącej działalność KPA można przeczytać na witrynie organizacji pod adresem: http://www.pac1944.org/

(Inf. wł.)

img_4189

img_4189


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama