Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 12:39
Reklama KD Market

Polskie uczone w Chicago o medycynie regeneracyjnej

Polskie uczone w Chicago o medycynie regeneracyjnej
 

img_1164-copy

Szybkie postępy w medycynie regeneracyjnej, pozwalające np. na odnowę zniszczonej skóry, były tematem wykładu polskiej uczonej dr Anny Domaszewskiej-Szostek na chicagowskim Northeastern Illinois University (NEIU). Prelegentkę przedstawiła publiczności jej mentorka, prof. Maria Siemionow, pod przewodnictwem której dokonano w USA w 2008 r. pierwszego, niemal całkowitego przeszczepu twarzy.

Dr Anna Domaszewska-Szostek, stypendystka chicagowskiego oddziału Fundacji Kościuszkowskiej i Związku Lekarzy Polskich w Ameryce, pracowała w zespole badawczym prof. Siemionow na Wydziale Ortopedii University of Illinois w Chicago (UIC).

Spotkanie odbyło się z inicjatywy działającego w NEIU programu wymiany naukowej z Uniwersytetem Warszawskim (UW). Licznie zgromadzonych słuchaczy, m.in. studentów i kadrę naukową, przywitały przedstawicielki uczelni − dziekan Wydziału Sztuki i Nauki Wamucii Njogu oraz szef Wydziału Języków i Kultur Denise Cloonan. Obie wyraziły zadowolenie z zacieśnienia współpracy między NEIU i UW dzięki programowi badań i wymiany naukowej – Polish and European Academic Center for Exchange and Research (PEACER).

W swojej prezentacji dr Domaszewska-Szostek mówiła m.in. o aktualnie stosowanych metodach terapii przy pomocy komórek macierzystych oraz o odbudowie tkanek, np. zniszczonej skóry czy chrząstki, przy pomocy innowacyjnych materiałów i trójwymiarowego bioprintingu. Innowacyjne metody są nadzieją na odnowę tkanek uszkodzonych w wyniku poparzeń, wypadków i procesów chorobowych.

Po wykładzie publiczność nagrodziła prelegentkę gromkimi brawami i zasypała mnóstwem pytań. Przewodnicząca PEACER, prof. Lidia Filus − szefowa katedry matematyki w NEIU − oceniła spotkanie jako nie tylko bardzo udane, ale też ważne dla polonijnych i polsko-amerykańskich środowisk w USA. − Temat prezentacji był bardzo interesujący i sprowokował słuchaczy do postawienia wielu pytań. Wykład zwrócił też uwagę amerykańskich kręgów akademickich na wkład Polaków we współczesną naukę.

Jak powiedziała nam prof. Maria Siemionow, w ostatnich latach medycyna regeneracyjna i transplantologia poczyniły ogromne postępy. Uczona jest szczególnie zadowolona z rozwoju w dziedzinie uniwersalnych komórek macierzystych, zwanych chimerycznymi, i z pracy na tym polu w jej laboratorium. − Chodzi nam o to, żeby wyspecjalizować tak komórki chimeryczne, by działały na specyficzne choroby. Mam nadzieję, że wkrótce uda nam się wynaleźć terapie nacelowane na konkretne problemy. Jak ocenia prof. Siemionow, za 10–20 lat będzie można regenerować organy, zanim przestaną prawidłowo funkcjonować.

Spotkanie z polskimi uczonymi odbyło się 8 września w NEIU, na głównym kampusie uczelni. Oprócz studentów i kadry naukowej NEIU w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Fundacji Kościuszkowskiej, Związku Lekarzy Polskich w Ameryce, Rady Nauczycieli Polonijnych, a także grupa studentów medycyny z Polski.

Przypomnijmy, że PEACER powstał wiosną tego roku. Współprzewodniczącą z ramienia UW jest dr Aleksandra Jarczewska z Instytutu Stosunków Międzynarodowych. Wśród celów i zadań PEACER jest m.in pomoc stypendystom naukowym w prowadzeniu interdyscyplinarnych badań służących do zdobycia tytułu naukowego w różnych instytucjach kształcenia wyższego oraz zaprezentowanie i opublikowanie dorobku naukowego. Zainteresowanie współpracą z PEACER wyraziły uczelnie w Gdańsku i Częstochowie.

Alicja Otap

a.otap zwiazkowy.com

Zdjęcia: Wojciech Lysinski


img_1152-copy

img_1152-copy

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama