Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 12:18
Reklama KD Market

Białostoccy absolwenci na zjeździe w Chicago

Białostoccy absolwenci na zjeździe w Chicago
dar_4729

Niezwykle pracowicie spędzili długi weekend Święta Pracy lekarze ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, którzy uczestniczyli w 6. zjeździe absolwentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Sesja inauguracyjna zjazdu po raz drugi odbyła się w Konsulacie RP w Chicago.

6. zjazd absolwentów i przyjaciół Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odbył się od 2 do 5 września 2016 roku. W Konsulacie Generalnym RP w Chicago, na inauguracji spotkało się prawie 70 osób. Wśród gości byli znani lekarze, absolwenci białostockiej uczelni, praktykujący w Ameryce Północnej: Ewa i Stanisław Konieczny z Kanady, Małgorzata Kinalska z Teksasu, Teresa Zyglewska z Tennessee, Małgorzata i Andrzej Dankowscy z Kolorado, Janina i Janusz Langiewicz z Chicago.
Dr Waldemar Nikliński – organizator zjazdu – witając koleżanki i kolegów szczególne ciepło przywitał prof. Jerzego Sarosieka – absolwenta i doktora honoris causa UMB, obecnie światowej sławy autorytetu w zakresie badań chorób układu pokarmowego, naukowego partnera prof. Barry'ego Marshalla – laureata nagrody Nobla z 2005 r.

Nie zabrakło delegacji z Białegostoku, w której znaleźli się: prof. Jacek Nikliński, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. Lech Chyczewski, prof. Sławomir Wołczyński, prof. Jerzy Radwan oraz lekarze dyrektorzy, zarządzający dwoma największymi szpitalami w Białymstoku: dr Bogusław Poniatowski, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku i dr Cezary Nowosielski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Jędrzeja Śniadeckiego, a także radny Włodzimierz Kusak. Chicago reprezentowali prof. Marek Rudnicki, przewodniczący Federacji Polskich Związków Medycznych i dr Kornelia Król, prezes chicagowskiego Związku Lekarzy Polskich.
Przybyłych do konsulatu lekarzy przywitał Konsul Generalny RP w Chicago Piotr Janicki: – Pośród nas sławy medycyny. Dziękuję za wybranie tego miejsca. Życzę owocnych obrad i ciekawych wspomnień.

Prof. Jacek Nikliński, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku mówiąc o 65-letnim dorobku uczelni, z dumą podkreślił, że uczelnia została oceniona jako najlepsza w Polsce. Na ręce konsula generalnego przekazał obraz z wizerunkiem pamiątkowego medalu, na którym widnieje pałac Branickich – siedziba uczelni.

Burzą oklasków została nagrodzona niezwykle interesująca prelekcja dr Magdaleny Grassmann, kierownik Samodzielnej Pracowni Historii Medycyny i Farmacji Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Białymstoku, która w barwnej opowieści ujęła najważniejsze fakty z historii rozwoju medycyny w Białymstoku, przybliżając sylwetkę dr Alberta Bruce'a Sabina – wynalazcy doustnej szczepionki przeciwko wirusowi polio, który urodził się w Białymstoku, a od 1921 r. był związany ze Stanami Zjednoczonymi.

Wieczór uświetnił program artystyczny w wykonaniu Marleny Dziś. Wokalistce akompaniował na fortepianie Jarosław Gołembiowski.

Wielu wzruszeń obecnym dostarczyło wspólne odśpiewanie – po raz pierwszy – „pieśni absolwentów”, do której słowa napisał dr Waldemar Nikliński, natomiast muzykę skomponował Jarosław Gołembiowski.

Piątkowe, inauguracyjne spotkanie rozpoczęło bogaty i napięty program czterodniowego zjazdu, który oprócz serii wykładów obejmował możliwość zwiedzenia Chicago.
Ważnym wydarzeniem zjazdu było spotkanie z prof. Wacławem Szybalskim – polskim naukowcem i bohaterem filmu "Esencja życia" Anny Ferens, które odbyło się po pokazie filmu w galerii The Society for Arts.

Marzeniem organizatorów tegorocznego zjazdu jest uzyskanie zgody i pomocy władz uczelni na utworzenie polskiej organizacji absolwentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, którego filią mogłoby się stać istniejące w Ameryce Północnej stowarzyszenie.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama