Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 22:12
Reklama KD Market
Reklama

Otyłość szkodzi mózgowi



 

Naukowcy z Centrum Neurobiologii Procesu Starzenia na Uniwersytecie Cambridge odkryli, że mózg osób w średnim wieku, które są otyłe, starzeje się szybciej niż mózg ludzi w tym samym wieku, ale szczupłych.

Badaniem objęto 473 osoby w wieku od 20 do 87 lat, które podzielono na dwie grupy w zależności od masy ciała, do jednej kwalifikując osoby otyłe, do drugiej – szczupłe. Naukowcy oceniali wpływ otyłości na strukturę mózgu. U osób otyłych – ale tylko w wieku średnim – zauważyli znaczące zmiany w objętości tzw. istoty białej (tkanka umiejscowiona pod korą mózgu, która łączy obszary mózgu i pozwala na wymianę informacji między jego ośrodkami) charakterystyczne dla procesu starzenia. Mówiąc krótko – istoty białej było mniej. Jak duży był to ubytek? Objętość istoty białej u osobników w wieku 50 lat i więcej była porównywalna do poziomu szczupłych ludzi o 10 lat starszych. Objętość substancji białej u osób otyłych z młodszych grup wiekowych była taka sama, jak u ich szczupłych rówieśników.

– Z wiekiem nasze mózgi kurczą się, co jest naturalnym procesem. Nie wiemy jednak, dlaczego u otyłych zachodzi on szybciej. Możemy tylko spekulować, że w jakiś sposób otyłość wywołuje te zmiany. Nie można wykluczyć jednak sytuacji odwrotnej zależności, to znaczy, że to pierwotne zmiany w mózgu powodują skłonność do otyłości – powiedziała dr Lisa Ronan z Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu Cambridge.

Badacze nie znaleźli związku między otyłością a zdolnościami poznawczymi, które mierzono przy pomocy standardowego testu podobnego do testu na inteligencję (IQ).
– Nie znamy jeszcze implikacji zaobserwowanych przez nas zmian w mózgu. Musimy dogłębnie zbadać wpływ wagi, diety i ćwiczeń na mózg i pamięć – powiedział współautor badania prof. Sadaf Farooqi.

W najbliższej przyszłości uczeni spróbują ustalić, czy utrata zbędnej wagi odwraca niekorzystne zmiany. Wyniki badania zostały opublikowane na łamach "Neurobiology of Aging".

Dorota Feluś

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama