Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 12:53
Reklama KD Market

Orzechy i stany zapalne



Jedzenie orzechów zmniejsza stany zapalne w organizmie − uważają badacze z Brigham and Women's Hospital. Przebadali oni ponad 5 tys. osób i odkryli, że u tych, które spożywały więcej orzechów, były niższe biomarkery świadczące o istnieniu stanów zapalnych.

– Badania populacyjne już wiele razy wskazywały na to, że orzechy chronią przed schorzeniami kardiometabolicznymi, takimi jak choroby układu krążenia i cukrzyca typu 2. Wiemy, że stan zapalny jest kluczowym procesem w rozwoju tych schorzeń. Nasze nowe badanie sugeruje, że orzechy mogą wywierać korzystny wpływ po części poprzez zmniejszanie zapalenia układowego – powiedziała autorka badania dr Ying Bao.

Wcześniej dr Bao i jej koledzy odkryli związek między zwiększoną konsumpcją orzechów i zmniejszonym ryzykiem najważniejszych chorób przewlekłych, a nawet zgonu. W ramach ostatniego badania obserwowali, jak orzechy wpływają na zapobieganie i niwelowanie stanów zapalnych w organizmie.

Swoje wnioski opracowali w oparciu o dietę uczestników (szacowaną na podstawie kwestionariuszy) i wartość trzech głównych markerów stanu zapalnego (mierzono je z krwi pobranej od uczestników): C-reaktywnego białka (CRP), interleukiny 6 (IL6) i receptora czynnika martwicy nowotworów 2 (TNFR2). Okazało się, że ci, którzy konsumowali pięć lub więcej porcji orzechów tygodniowo mieli niższy poziom CRP i IL6 od tych, którzy niemal nigdy lub nigdy nie jedli orzechów. Co więcej, ci którzy wprowadzili trzy porcje orzechów w ciągu tygodnia w miejsce czerwonego mięsa, wędlin, jajek lub przetworzonych zbóż mieli znacząco niższy poziom CRP i IL6.

Orzechy drzewne i arachidowe zawierają wiele zdrowych składników, w tym magnez, błonnik, L-argininę, przeciwutleniacze i nienasycone kwasy tłuszczowe, m.in. kwas α-linolenowy. Aktualnie badacze jeszcze nie wiedzą, które z tych składników, albo jaka ich kombinacja chroni przed stanem zapalnym.

– Wciąż nie mamy odpowiedzi na to, w jaki sposób nasz sposób odżywiania się, wpływa na stany zapalne, a w konsekwencji na ryzyko chorób, ale nasze badanie potwierdza istotną rolę orzechów na zdrowie w ogóle. Sugeruje również, że orzechy są odpowiedzialne za zmniejszanie stanu zapalnego, który w dużej części przyczynia się do chorób kardiometabolicznych – powiedziała dr Bao.
Uczona zapowiedziała kontynuację badań w temacie.

Dorota Feluś
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama