Postać niemieckiego przedsiębiorcy i historie ponad tysiąca uratowanych przez niego osób, uczestnicy Światowych Dni Młodzieży poznawali we wtorek zwiedzając dawną Fabrykę Emalia Oskara Schindlera. Byli pod wrażeniem realizmu ekspozycji.
Do niedzieli pielgrzymi, po okazaniu dokumentu uczestnictwa w ŚDM, za darmo mogą odwiedzić również sześć innych oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Oprócz Fabryki Oskara Schindlera są to również: Barbakan, mury obronne Krakowa, Dom Zwierzyniecki, Pałac Krzysztofory, a także Stara Synagoga i muzeum Dzieje Nowej Huty.
„To już nie pierwsze polskie muzeum, które odwiedzam. Muszę przyznać, że Polacy mają zdolność tworzenia muzeów, które nie tylko edukują, ale dosłownie przenoszą w przedstawiane czasy” - powiedziała PAP po wizycie w Fabryce Schindlera Alejandra, uczestniczka ŚDM z Los Angeles.
„Przyjechałam do Krakowa również dlatego, bo wiedziałam, że odwiedzimy Kazimierz. Zwiedzanie Fabryki Schindlera było dla mnie niezwykle emocjonalne. Oglądałam film +Lista Schindlera+, ale odwiedzenie muzeum jest bardziej osobistym doświadczeniem” - mówiła PAP Marilyn z tej samej amerykańskiej grupy.
Zwiedzający krakowską Fabrykę Schindlera oglądają dwie wystawy. Ekspozycja "Kraków – czas okupacji 1939–1945” opowiada o losach mieszkańców Krakowa i niemieckiej okupacji miasta w czasie II wojny światowej. Postać Oskara Schindlera i historie ponad tysiąca uratowanych przez niego osób są przedstawione jako część wojennej historii miasta.
Druga wystawa daje możliwość poznania mało znanego okresu w życiu polskiego rzeźbiarza Xaverego Dunikowskiego. Ekspozycja zatytułowana „Więzień 774. Xawery Dunikowski w KL Auschwitz” jest związana z ponad czteroletnim pobytem artysty w obozie koncentracyjnym Aushwitz-Birkenau.
„Fabryka Schindlera zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie, jest dobrze zorganizowana. Niezwykle wiarygodnie odzwierciedla tamte czasy” - mówił PAP pielgrzym z Włoch, Giovanni. „Kiedy zwiedzałem muzeum, czułem się jakbym przeniósł się do czasów II wojny światowej. Liczba osób uratowanych przez Oskara Schindlera jest niewiarygodna” - dodał.
Historyczny budynek dawnej Fabryki Naczyń Emaliowanych na krakowskim Zabłociu jest obecnie oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Podczas wojny w fabryce niemiecki przemysłowiec, członek NSDAP Oskar Schindler (1908-1974) zatrudniał ratowanych przez siebie Żydów. Dzięki niemu ocalało ponad 1 tys. osób. Wojenna historia fabryki i jej ówczesnego właściciela jest znana za sprawą filmu Stevena Spielberga "Lista Schindlera". W 1963 r. niemiecki przedsiębiorca został wyróżniony tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. (PAP)
Reklama