Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 00:54
Reklama KD Market

Skauci Europy rozpoczęli swe obchody Światowych Dni Młodzieży



Apelem, mszą świętą oraz grami integracyjnymi Skauci Europy rozpoczęli swoje obchody Światowych Dni Młodzieży. Wydarzeniu w krakowskim parku Bednarskiego towarzyszyło wniesienie symboli ŚDM – Krzyża Roku Świętego i ikony Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego.

Na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie przyjechało ponad 1500 Skautów Europy - członków organizacji harcerskiej należącej do Federacji Skautingu Europejskiego, skupionej na katolickim i duchowym wychowywaniu dzieci i młodzieży. Młodzi - jak powiedziała PAP rzeczniczka polskich Skautów Europy Marta Królak - przybyli z 14 krajów: Białorusi, Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Litwy, Danii, Holandii, Słowacji, Hiszpanii, Szwajcarii i Ukrainy, a także - kolejno po jednej i dwie osoby – z Madagaskaru i Meksyku.

Ich obchody Światowych Dni Młodzieży oraz odbywające się na krakowskim Podgórzu podczas wydarzenia dwa obozy – osobno męski i żeński - zainaugurował powitalny apel i wciągnięcie na maszty flag krajów członkowskich. Następnie grupa Szwajcarów przedstawiła krótko historię organizacji, a chłopcy i dziewczęta wnieśli na polanę w środku Parku Bednarskiego symbole ŚDM - powstały w 1983 r. Krzyż Roku Świętego i kopię ikony Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani).

Do przybyłych zwrócił się m.in. senator Kazimierz Wiatr, który powitał w Krakowie – "mieście św. Jana Pawła i św. Faustyny" – europejskich skautów i skautki. "Bardzo dziękuję, że jesteście, budujecie i zmieniacie świat, oraz kształtujecie dobro wewnątrz i na zewnątrz siebie" – mówił. Życzył zgromadzonym, aby ŚDM w Krakowie dały im "dużo siły do budowania dobra".

Głos zabrali także m.in. wicewojewoda mazowiecki Piotr Ćwik, komisarz federalny Skautów Europy Martin Hefner oraz wiceminister ochrony środowiska Sławomir Mazurek.

Naczelniczka harcerek polskiego stowarzyszenia Magdalena Gzik przypomniała, że "dla Polaków Kraków jest wyjątkowym miejscem". "Tutaj mieszkali polscy królowie, tutaj była stolica Polski. Zapraszam was, abyście będąc w Polsce zaczerpnęli polskiej historii, kultury i tradycji" – zachęcała.

Delegat konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Harcerzy bp. Józef Guzdek w homilii podkreślił, że nie wie, jakie były motywacje Skautów Europy "w momencie zaangażowania się w ruch skautowy". "Mogę się domyślać, że wielu z was pociągały leśne i górskie wędrówki, zdobywanie sprawności i melodie harcerskich piosenek śpiewanych przy obozowym ognisku, chęć poznania nowych koleżanek i kolegów" - mówił. "Ufam jednak, że przynależąc do wspólnoty skautów, coraz mocniej odkrywacie, że jest to środowisko, które pomaga wam troszczyć się o prawdziwy rozwój ludzki – fizyczny i duchowy, uczy Was obowiązku i odpowiedzialności, a w ten sposób pozwala wam wyrastać na wspaniałych ludzi gotowych do służby Bogu i bliźnim" - dodał.

Wspomniał także bł. księdza podharcmistrza Stefana Wincentego Frelichowskiego, który - już jako student teologii - "zapisał w swoim Pamiętniku, że drużyna harcerska daje swym członkom coś więcej niż samą korzyść, trochę wiedzy polowej i przyjemne obozy". "Błogosławiony druh Wicek to, co głosił słowem, potwierdził czynem" - podkreślił biskup. Obóz koncentracyjny w Dachau „traktował jak swoją parafię: organizował wspólną modlitwę a także pomoc charytatywną dla więźniów, (…) sprawował potajemnie msze św., spowiadał i zanosił ciężko chorym komunię świętą, a także dobrowolnie zgłosił się do pomocy współwięźniom chorym na tyfus plamisty” - przypomniał. "Takich przykładów służby skautów i harcerzy w naszej historii mamy wiele. Wszyscy oni zdali egzamin z dojrzałego człowieczeństwa" - dodał. Biskup zaapelował także do Skautów Europy, aby "podejmowali nieustannie trud pracy nad sobą i służby potrzebującym".

Symbole ŚDM trafią do Namiotu Adoracji w Parku Jordana, skąd będą przewożone na centralne uroczystości ŚDM, które będą się odbywać od 26 do 31 lipca w Krakowie oraz w Brzegach k. Wieliczki. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek, który odwiedzi także Częstochowę i Oświęcim. (PAP)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama