Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 14:08
Reklama KD Market

Skarby czy śmieci? Kilka uwag o wyprzedażach garażowych




Wiosną i latem w mieście i na przedmieściach wyrastają jak grzyby po deszczu – wyprzedaże garażowe. Ich amatorzy gotowi są przyjechać z daleka i poświęcić sporo czasu, aby wśród sterty starych i nieużytecznych przedmiotów znaleźć prawdziwe skarby. Niezależnie od tego, czy jesteś kupującym, czy sprzedającym, Better Business Bureau ma dla ciebie kilka rad, jak nie dać się oszukać podczas garażowej wyprzedaży.


Wszędzie tam, gdzie dokonuje się transakcji towarowo-pieniężnych, znajdą się oszuści i osoby skłonne wykorzystać łatwowierność i uczciwość, zarówno kupującego, jak i sprzedającego. Oto kilka porad, dzięki którym nie staniesz się ofiarą garażowych oszustów, a profesjonalnym poszukiwaczem wyprzedażowych skarbów.


Rady dla kupujących:


Wiedz, co kupujesz. Istnieją przedmioty, których nigdy nie powinieneś kupować na garażowej wyprzedaży, niezależnie od atrakcyjności ich ceny. Należą do nich hełmy motocyklowe i rowerowe, siedziska samochodowe, łóżeczka i kołyski dla dzieci je zawsze należy kupować w sklepie. Nie istnieje bowiem sposób na sprawdzenie, czy przedmioty te nie uległy zniszczeniu, a następnie zostały prowizorycznie naprawione lub nie spełniają wymaganych standardów bezpieczeństwa z innego powodu. Jeśli masz wątpliwości, czy dany produkt jest bezpieczny, powinieneś skorzystać ze strony internetowej Konsumenckiej Komisji Bezpieczeństwa Produktów (Consumer Product Safety Commission) – www.cpsc.gov, gdzie znajdziesz listę produktów wycofanych ze sprzedaży i stanowiących zagrożenie dla użytkownika.

To, co tanie, może okazać się kosztowne. Kupując na wyprzedażach garażowych przedmioty, za które w sklepie zapłaciłbyś o wiele więcej, możesz ulec pokusie niskich cen. Jednak przedmioty takie jak biżuteria, artykuły elektroniczne i meble w rzeczywistości mogą okazać się o wiele droższe, jeśli weźmiesz pod uwagę koszty ewentualnej naprawy. Nim kupisz coś, co wydaje się niezwykłą okazją, rozważ, czy warto. Produkty nowe, objęte gwarancją i kupione w sklepach posiadających akredytację BBB z pewnością nie zawiodą, a ich użytkowanie jest bezpieczniejsze i bardziej satysfakcjonujące.


Wypróbuj, zanim kupisz. Ta rada w szczególności odnosi się do artykułów elektronicznych i posiadających wszelkiego rodzaju mechanizmy. Zawsze podłącz je do prądu i upewnij się, że działają. Jeśli kupujesz produkt zasilany bateriami, upewnij się, że komora na baterie nie jest zardzewiała.


Porozmawiaj ze sprzedającym. Jeśli szukasz specyficznego przedmiotu, zapytaj sprzedającego, czy posiada go w ofercie wyprzedaży. W ten sposób unikniesz marnowania czasu i kupowania przedmiotów, których nie potrzebujesz.


Poproś o rachunek. Nieważne, że garaż to nie sklep. Podczas garażowej wyprzedaży masz prawo poprosić o wypisanie rachunku uprawniającego do oddania produktu i otrzymania pełnego zwrotu pieniędzy. Wszelkie ustne zapewnienia dotyczące działania kupowanych przedmiotów powinny zostać spisane, opatrzone datą i podpisane przez sprzedającego.


Rady dla sprzedających:


Uważaj na banknoty o nominałach wyższych niż 20 dolarów. Wyprzedaże garażowe to świetna okazja dla fałszerzy pieniędzy, którzy wykorzystując brak doświadczenia sprzedających, puszczają w obieg fałszywe banknoty.


Kup pisak sprawdzający prawdziwość banknotów. To niewielki wydatek, który pozwoli uniknąć stania się ofiarą fałszerzy. Zawsze zgłaszaj na policję wszystkie próby wprowadzenia do obiegu fałszywych pieniędzy.


Nie wpuszczaj kupujących do domu. Jeśli to tylko możliwe, w czasie wyprzedaży garażowej nie wpuszczaj obcych do swojego domu. Pod przykrywką pójścia do toalety mogą próbować ukraść z domu cenne przedmioty lub zbadać rozkład domu i wykorzystać tę wiedzę podczas włamania.


Wyprzedaż organizuj na podjeździe. Staraj się wystawić wszystkie oferowane przedmioty na podjeździe i zamknąć garaż. Do wielu domów można dostać się przez garaż, co stanowi okazję dla złodziei.


Steve J. Bernas


pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych



Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama