Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 12 listopada 2024 08:46
Reklama KD Market

BBB zaleca ostrożność przy sprzedaży wysyłkowej



 

Maj i czerwiec to miesiące, w których kupujemy najwięcej prezentów w roku, a to kończącym szkołę absolwentom, a to parom młodym, zawierającym w tym czasie ślub, czy wreszcie z okazji zbliżającego się Dnia Ojca. Kupujący w sieci czy przez telefon powinni pamiętać o powiedzeniu: „Nabywco, miej się na baczności”. Dzień Matki mamy już za sobą i, niestety, jak w latach poprzednich te idealny prezenty dla mamy, zamawiane w sieci lub drogą telefoniczną, przychodziły za późno lub nie nadchodziły wcale. Klientom, którzy stają przed takim problemem BBB zaleca podjęcie kilku skutecznych działań.

Wprawdzie istnieją regulacje biorące w ochronę konsumentów, to jednak w pierwszej kolejności sami powinniśmy się upewnić, czy mamy do czynienia z wiarygodną firmą.

BBB udostępnia bezpłatnie dane na temat firm na stronie „Ask BBB” na portalu ask.bbb.org/. Pełna baza danych wszystkich firm z oceną ich wiarygodności znajduje się na stronie www.bbb.org.

Zegar zaczyna tykać z chwilą opłacenia zamówienia i dostarczeniu sprzedawcy wszystkich potrzebnych informacji do realizacji zamówienia. Jeśli unieważnisz zamówienie i zamierzasz odesłać towar, to w zwracanej ci sumie powinny znaleźć się koszty wysyłki zwrotnej, pod warunkiem jednak, że wybierzesz najtańszy system dostawy.

Istnieje jedno ważne zastrzeżenie. Regulacje te nie dotyczą produktów łatwo psujących się, ani towarów robionych na indywidualne zamówienie.

Istnieją też inne przepisy chroniące prawa klienta. Większość kart kredytowych zabrania pobierania opłaty z konta klienta za produkty, które jeszcze są w drodze. Jeśli opłaty zostaną pobrane, a towar nie dotrze do odbiorcy, to wystawca usunie sporny rachunek z konta karty kredytowej.

Niektórzy klienci decydują się na zakup korzystając z karty debetowej, jednak powinni pamiętać, że karta debetowa nie daje takiej ochrony jak karta kredytowa, szczególnie wtedy, gdy domagamy się zwrotu pieniędzy za towar. Równie trudne jest uzyskanie zwrotu, gdy płacimy przelewem pocztowym lub używając cashier's check. Zawsze trzeba sprawdzać, czy mamy do czynienia z wiarygodnym sprzedawcą.

Wprowadzone w życie w 1975 r. i uaktualnione w 2014 r. przepisy federalne regulują transakcje zawierane w internecie, chroniąc przy tym prawa kupującego. Regulacje znane jako „Reguła 30 dni” wymagają od firm sprzedających towary drogą wysyłkową dostarczenie produktu w okresie nie dłuższym niż 30 dni, chyba że w reklamie podano inaczej. Jeśli twoje zamówienie nadejdzie po tym okresie, to sprzedawca jest zobowiązany poinformować cię o tym i zaoferować możliwość unieważnienia zamówienia i zwrotu całej wydanej sumy.

Tak więc dokładne sprawdzenie wiarygodności firmy pozwoli zapobiec utracie czasu i pieniędzy.

BBB radzi podjęcie następujących działań w razie sporów w sprawie terminu dostawy lub płatności:

– Sprawdzaj wszystkie stawiane warunki. Regulacje są ważniejsze niż warunki stawiane przez sprzedawcę. Najczęściej tekst pisany drobnym drukiem zawiera szczegóły dotyczący unieważnienia zamówienia i zwrotu produktu oraz inne informacje dotyczące zawartej transakcji.

– Domagaj się numeru śledzenia przesyłki. Sprzedawca powinien dostarczyć ci numer, który umożliwi śledzenie przesyłki od chwili jej wyekspediowania do dostarczenia do twojego domu. Dzięki numerowi monitorującemu dowiesz się, czy przesyłka została nadana z opóźnieniem, czy może nigdy nie została wysłana.

– Skontaktuj się ze sprzedawcą. Jeśli towar nie przyjdzie na czas, w stanie uszkodzonym lub inny od zamówionego, to pierwszym krokiem powinno być skontaktowanie się ze sprzedawcą i podjęcie próby wspólnego rozwiązania problemu. W razie trudności w rozwiązaniu sporu, złóż skargę do BBB na portalu ask.bb.org/. Rób notatki o tym, kiedy dzwoniłeś i o czym rozmawiałeś.

– Skontaktuj się z wystawcą karty kredytowej. Wystawcy kart kredytowych pomogą ci rozwiązać problemy związane z problematycznym zakupem. Jeśli zgłosisz zażalenie w sprawie zakupu do wystawcy karty kredytowej, to najczęściej – przynajmniej do czasu rozwiązania sporu – opłata zostanie z twojego konta usunięta. Wszelkie skargi zgłaszaj najszybciej jak to tylko możliwe.

Trzymaj dowody potwierdzające wysłanie oficjalnych listów. Nadając przesyłkę do wystawcy karty kredytowej na temat spornej transakcji zrób to przy pomocy listu poleconego lub przesyłki wymagającej potwierdzenia odbioru.

Steve J. Bernas, szef BBB

Steve J. Bernas pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northearn Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama