Mimo świątecznej atmosfery minionego tygodnia w środę, 4 maja w biurze PACC udało się zorganizować ciekawe robocze spotkanie dotyczące aktualności związanych z inwestowaniem w Polsce. Chociaż potencjał w rozwoju handlu pomiędzy USA i Polską, o którym informowaliśmy tydzień temu, nie jest jeszcze dostatecznie wykorzystany, poziom inwestycji bezpośrednich USA w Polsce jest oceniany pozytywnie.
Z informacji zawartych w prezentacji dr. Patryka Filipiaka reprezentującego Polsko-Amerykański Most Prawny (Polish-American Legal Bridge) wynika, że aktywność amerykańskich firm w Polsce należy do jednej z największych. Szacuje się, że od 1989 r. firmy z USA zainwestowały w Polsce już ponad 20 miliardów dolarów. Co ważne, według sondażu przeprowadzonego przez Amerykańską Izbę Handlową w Warszawie 100 proc. inwestorów z USA jest zadowolonych z podjęcia decyzji o zainwestowaniu w Polsce, a 67 proc. z nich planuje powiększenie swoich projektów inwestycyjnych.
Dr Filipiak twierdzi też, że niedawne zmiany rządowe w Polsce na krótką i średnią metę nie będą miały większego wpływu na decyzje inwestorów. Sygnalizował również zmianę polityki Polski w odniesieniu do zamówień publicznych. Polska zacznie preferować kontrakty z firmami-dostawcami, którzy zaoferują produkty o najwyższej jakości, nie jak dotychczas – o najniższej cenie. Można się też spodziewać, że zachęty rządowe ukierunkowane będą na inwestycje, które wniosą największą jakość dodaną w gospodarce, a więc te związane z transferem technologii i wiedzy, klastrami rozwoju, centrami badawczymi itp. Większa też uwaga zwrócona będzie na wspomaganie inwestowania w województwach Polski wschodniej.
Zalety Polski jako miejsca lokowania inwestycji, które się przeważnie wymienia, to lokalizacja w samym centrum europejskiego kontynentu, stosunkowo szybko i stabilnie rozwijająca się gospodarka i duża ilość dobrze wykształconych potencjalnych pracowników. Można tu też dodać sporą ilość różnorodnych zachęt rządowych, w tym ulgi podatkowe i niezłe warunki w specjalnych strefach ekonomicznych. Łatwo je zilustrować wykresami i cyframi.
Ale aktywność firm amerykańskich w Polsce była także duża, największa ze wszystkich, już w pierwszej dekadzie przemian po 1989 r., jeszcze zanim zrobiło się bezpieczniej i łatwiej po wejściu Polski do NATO i do Unii Europejskiej. Tu prawdopodobnie sporym czynnikiem była większa niż innych chęć amerykańskich inwestorów i przedsiębiorców do podjęcia pionierskiego ryzyka. Może też kiedyś ktoś pokusi się o oszacowanie wpływu pracowników firm różnego szczebla o polskim rodowodzie, którzy pomogli w podjęciu trudniejszych wtedy decyzji o wejściu do Polski.
Oprócz zachęt z kraju docelowego i czynników z pogranicza psychologii spory wpływ na podjęcie przez firmę decyzji o szukaniu możliwości inwestycyjnych za granicą niewątpliwie mają także warunki prowadzenia biznesu w kraju rodzimym.
Skoro podatek od dochodów firm w USA (obecnie 35 proc.) jest najwyższy ze wszystkich rozwiniętych gospodarek świata, nie ma się co dziwić, że poziom opodatkowania (CIT), który wynosi 19 proc. w Polsce, w połączeniu z listą zachęt i ulg, jest atrakcyjną propozycją.
Byłoby niezwykle ciekawe, czy obniżenie poziomu opodatkowania dochodu firm w USA z 35 do 15 proc. spowodowałoby też zmniejszenie aktywności inwestycyjnej za granicą. Taką właśnie reformę opodatkowania proponuje Donald Trump. Przynajmniej jak na razie.
Bogdan Pukszta
PACC POLECA:
Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:
How to Write a Business Plan – What You Need to Know! (bezpłatna sesja informacyjna dla przedsiębiorców)
- środa, 18 maja, 15.00 – 16.30
- City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago, IL
- Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub [email protected]
European Professionals Networking (spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze)
- środa, 18 maja, 17.30 – 19.30 PM
- The Highline Bar & Lounge, 169 W. Kinzie St., Chicago, IL
- Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub [email protected]
5th Annual EU Business Forum (impreza organizowana przez Chicagoland Chamber of Commerce nt. trendów i możliwości rozwoju biznesu w krajach Unii Europejskiej)
- czwartek, 19 maja, 16.30 – 18.30 PM
- The Drake Hotel, 140 East Walton Place, Chicago, IL
- Rejestracja i dodatkowe informacje: Kim Rodgers, [email protected], tel. (312) 494 6772.
Polish Museum of America Annual Summer Gala (Letnia Gala Muzeum Polskiego w Ameryce)
- piątek, 3 czerwca
- Café La Cave, Des Plaines, IL
- Dodatkowe informacje i rezerwacje: Mary Jane Robles, tel. 773-782-2603, [email protected], lub w sprawie sponsoringu i reklamy w książce pamiątkowej: Sharon Orlowski, tel. 847-767-2757.