Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 00:27
Reklama KD Market

Początek reform w chicagowskiej policji

/a> fot.Tannen Maury/EPA


Burmistrz Rahm Emanuel przedstawił plan reformy policji chicagowskiej. Plan Emanuela uwzględnia tylko jedną trzecią rekomendacji przedstawionych tydzień temu w raporcie ekspertów ze specjalnej grupy zadaniowej ds. zreformowania policji. Jak stwierdza komunikat prasowy, władze miasta są w trakcie formułowania kolejnych zmian.

Burmistrz Emanuel i szef policji Eddie Johnson zaznaczyli, że przedstawiony plan działania to tylko początek drogi do gruntownych reform. Poinformowali, że będą zmiany w szkoleniu funkcjonariuszy i w zwiększeniu ich odpowiedzialności. W planie jest również zaostrzenie przepisów dyscyplinarnych, stopniowe odbudowanie zaufania społecznego oraz zwiększenie zastosowania najnowszych technologii.

Podczas szkolenia funkcjonariuszy ma być położony nacisk na wyrobienie wrażliwości na odmienność kulturową, na właściwe postępowanie z chorymi psychicznie oraz na obsługę paralizatora. Trening wrażliwości przejdą nie tylko oficerowie, ale również dyspozytorzy centrum 911. Komendy dzielnicowe zostaną wyposażone w paralizatory, większa liczba oficerów otrzyma osobiste kamery noszone na mundurach.

Burmistrz nie rozwiąże jednak agencji Independent Police Review Authority, IPRA, prowadzącej dochodzenia w sprawie naruszenia przez policję przepisów służbowych, choć likwidację doradza raport ekspertów, którz zwracają uwagę, że w znakomitej większości przypadków staje ona po stronie oficerów. W zamian obiecuje, że IPRA pracować będzie zgodnie z rekomendacjami. Dodatkowo burmistrz powoła nowy urząd – cywilnego audytora ds. bezpieczeństwa, który będzie sprawował nadzór nad IPRA, podczas dochodzeń w przypadkach wyjątkowo poważnego naruszenia regulaminu służbowego.

Natomiast komendant główny policji przyrzeka ścisłą współpracę funkcjonariuszy z liderami środowiskowymi w celu prewencji przestępczości i odzyskania zaufania społecznego.

Przypomnijmy, że raport w sprawie reformy policji opublikowany 13 kwietnia potępiał m.in. uprzedzenia rasowe, brutalność wobec zatrzymanych, zmowę milczenia, brak nadzoru nad oficerami i rozluźnienie dyscypliny. Grupa zadaniowa ds. reformy policji została utworzona przez burmistrza w zeszłym roku, po tym jak upublicznione zostało drastyczne nagranie wideo pokazujące białego policjanta, Jasona Van Dyke'a, zabijającego 16 strzałami czarnego nastolatka, Laquana McDonalda.

(ao)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama