Grupa afroamerykańskich pastorów domaga się gruntownych reform w policji chicagowskiej. Duchowni uzasadniają swoje żądania raportem ekspertów, który wskazuje, że trzy czwarte osób zranionych lub zabitych przez policję to Afroamerykanie.
W ubiegłym tygodniu specjalna grupa zadaniowa ds. reformy policji chicagowskiej, powołana przez burmistrza Rahma Emanuela, wydała 190-stronicowy raport potępiający uprzedzenia rasowe, używanie nadmiernej siły wobec zatrzymanych, zmowę milczenia, brak nadzoru nad oficerami i rozluźnienie dyscypliny.
Raport rekomenduje też rozwiązanie agencji Independent Police Review Authority , IPRA, prowadzącej dochodzenia w sprawie naruszenia przez policję przepisów służbowych. W opinii autorów raportu, IPRA w ogóle nie spełnia swego zadania i w znakomitej większości przypadków staje po stronie oficerów.
15 kwietnia na konferencji prasowej w ratuszu czarnoskórzy duchowni apelowali, by burmistrz Rahm Emanuel podjął natychmiastowe działania, mające na celu reformę policji. Żądali rozwiązania IPRA i stwierdzili, że wypowiedzi burmistrza po publikacji raportu były zbyt łagodne.
Komentując raport burmistrz przyznał , że uprzedzenia rasowe są poważnym problemem w policji i wyraził przekonanie, że należy podjąc działania zaradcze, powstrzymując się jednak od podawania konkretnych rozwiązań.
Pastor Ira Acree, z kościoła Greater St. John w dzielnicy Austin, oświadczył, że Emanuel nie może czekać z wprowadzaniem reform. Zdaniem Acree, burmistrz i nowy szef policji powinni oficjalnie przeprosić afroamerykańską społeczność za rasizm i znieczulicę oficerów.
Przypomnijmy, że burmistrz Emanuel utworzył grupę zadaniową ds. reformy policji pod koniec zeszłego roku, po tym jak upublicznione zostało drastyczne nagranie wideo pokazujące, jak biały policjant, Jason Van Dyke, zabija 16 strzałami czarnego nastolatka, Laquana McDonalda, który trzymał w ręku nóż, nikogo nie atakował i próbował oddalić się z miejsca zdarzenia. Władze utrzymywały wideo w tajemnicy przez ponad rok i upubliczniły je dopiero po nakazie sądowym. Do incydentu doszło w październiku 2014 r. na południu miasta.
Van Dyke został oskarżony o morderstwo i wyrzucony z pracy. Zdymisjonowany też został przez Emanuela szef policji Garry MCarthy. Prokuratura federalna kontynuuje dochodzenie w sprawie morderstwa McDonalda, a Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych bada nieprawidłowości w policji chicagowskiej.
(ao)
Reklama