Niedawno media odnotowały publikację analizy zatytułowanej „Immigrants and Billion Dollar Startups” (Imigranci i startupy warte miliardy dolarów). Autorem analizy jest Stuart Anderson, dyrektor wykonawczy National Foundation for American Policy (NFAP). To niezależny think tank, specjalizujący się w badaniach i analizie problemów i polityki związanej z handlem, imigracją i innymi pokrewnymi zagadnieniami.
Analiza wykazała, że imigranci założyli ponad 50 proc. (44 z 87) najnowszych amerykańskich startupów, których wartość szacowana jest na ponad miliard dolarów. Każda z tych firm zatrudnia średnio 760 pracowników. Dodatkowo w 62 z 87 tych firm (ponad 70 proc.) imigranci są kluczowymi członkami zarządów lub zespołów rozwoju produktów.
Wśród najbardziej znanych i podziwianych przedsiębiorców imigrantów są takie nazwiska jak: Noubar Afeyan (Armeńczyk z Libanu, współzałożyciel Modern Therapeutics), Elon Musk (z Południowej Afryki, założyciel SpaceX), Garrett Camp (z Kanady, współzałożyciel Uber), Jyoti Bansal (z Indii, założyciel AppDynamics), Amr Awadallah (z Egiptu, współzałożyciel Claudera); Doron Kempel (z Izraela, założyciel SimpliVity), Michelle Zatlyn (z Kanady, współzałożycielka CloudFlare), Brian Lee (z Korei Południowej, współzałożyciel The Honest Company), Patrick i John Collison (z Irlandii, współzałożyciele Stripe) oraz Adi Tatarko i Alon Cohen (z Izraela, współzałożyciele Houzz).
Lista krajów pochodzenia imigrantów założycieli wszystkich 44 firm wartych ponad miliard dolarów jest następująca:
Co ciekawe, analiza Stuarta Andersona wyraźnie wskazuje, że przyjazd do USA na studia z wizą studencką jest często początkiem drogi prowadzącej do założenia firmy i osiągnięcia sukcesu jako przedsiębiorca z pożytkiem dla imigrantów i dla USA. Od takich właśnie początków swojej przygody z biznesem w USA zaczęło 20 z 44 założycieli firm o ponad miliardowych rozmiarach. To niewątpliwie kolejny mocny argument w rękach tych, którym zależy na racjonalnej i skutecznej polityce imigracyjnej kraju.
W tym kontekście warto też zauważyć, że podczas gdy liczba studentów w uczelniach amerykańskich z wielu krajów świata, w tym szczególnie z Chin, ostatnio ciągle wzrasta, liczba studentów z Polski maleje. W roku akademickim 2009/10 było ich jeszcze 2264, w roku 2014/2015 już tylko 1493.
Nie ma się więc co dziwić, że na powyższej liście brak polskich nazwisk. Na pewno są na liście startupów, które nadal jeszcze są warte mniej niż miliard dolarów, chociaż początki ich pobytu w USA nie koniecznie wiążą się z wizą studencką. Niektórych można spotkać w Chicago, ocierając się o środowiska tzw. venture capital firms lub centra czy inkubatory takie jak 1871 czy University Technology Park przy IIT.
Analiza opublikowana przez NAFP jest też potwierdzeniem, że Stany Zjednoczone nadal są krajem olbrzymich możliwości, również dla imigrantów.
Mamy nadzieję, że coraz częściej będzie tak również w Polsce. I być może realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Rozwoju Polski Most Technologiczny w Dolinie Krzemowej, w ramach którego startupy z Polski zdobywają dostęp do ekspertyzy, kapitału i kontaktów, spowoduje że wyklują się z tego firmy, które zaistnieją też w Polsce, a ich wielomiliardowa wartość będzie liczona i w złotówkach. Ale tu w Chicago nie będziemy mieć nic przeciwko temu, jeśli ze swoimi cennymi pomysłami czy rozwiązaniami zaistnieją także w USA.
(bp)
PACC POLECA:
Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:
Sir Georg Solti Memorial Festival
• niedziela, 3 kwietnia godz. 16.00 i poniedziałek, 4 kwietnia godz. 19.00
• The Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago, IL
• Bilety: www.bit.ly/Georg-Solti
Celebrate Poland @Navy Pier (Promocja polskiej muzyki, tańca, sztuki w ramach dorocznego festiwalu „Neighborhoods of the World"; organizator: PACC we współpracy z Navy Pier)
• niedziela, 10 kwietnia, 12.00 – 16.00
• Navy Pier’s Crystal Gardens, Chicago, IL
• Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub [email protected]
PACC Business After Hours (comiesięczne otwarte spotkanie networkingowe PACC)
• czwartek, 14 kwietnia, 18.30 – 21.00
• New Vision Security, 2934 W. Lake Street, Chicago, IL
• Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub [email protected]
European Professionals Networking (spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze)
• środa, 20 kwietnia, 17.30 – 19.30
• The Highline Bar & Lounge, 169 W. Kinzie St., Chicago, IL
Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub [email protected]
The Chicago Small Business Expo / Free (impreza bezpłatna i otwarta dla wszystkich)
• czwartek, 21 kwietnia, 9.30 – 17.00
• UIC Forum, Chicago, IL
• Dodatkowe informacje: www.thesmallbusinessexpo.com/chicago/
Small Business Center on the Road (impreza bezpłatna i otwarta dla wszystkich, szczególnie dla przedsiębiorców poszukujących finansowania lub fachowej wiedzy)
• sobota, 30 kwietnia, 10.00 – 13.00
• Arturo Velazquez Institute, 2800 S. Western, Chicago, IL
• Dodatkowe informacje: biuro PACC, tel. 773-205-1998 lub [email protected]
Reklama