Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 15:38
Reklama KD Market

BBB: Przed zawarciem umowy z przedsiębiorcą budowlanym...



Nadchodzi wiosna, a wraz z nią słońce, ciepło… i liczne targi budownictwa mieszkaniowego i wyposażenia wnętrz. W końcu wiosna to też czas planowania domowych remontów.

Targi stanowią znakomitą okazję do zdobycia nowych pomysłów na prace remontowe i przeprowadzenia rozmów z ich potencjalnymi wykonawcami. Pamiętajmy jednak, że wielu uczestniczących w targach wystawców nie zostało zweryfikowanych przez organizatorów wydarzenia. Konsumenci powinni więc sami odrobić zadanie domowe, by przewidywane remonty nie przyniosły im rozczarowania.

Odwiedzając targi dotyczące budownictwa mieszkaniowego:

– sprawdź oceny wybranych kontraktorów budowlanych na portalu BBB – bbbit.org

– odwiedź portal targów, przejrzyj listę wystawców i przed odwiedzeniem wydarzenia wstępnie sprawdź jego uczestników

– porównaj ceny usług kontraktorów, odwiedzając ich strony główne

– przygotuj sobie listę pytań do kontraktorów, byś w razie odwrócenia twojej uwagi czegoś nie zapomniał

– znaj wielkość swojego budżetu przeznaczonego na dany projekt, byś w rozmowie z kontraktorem na targach nie podejmował pochopnej decyzji.

Wybierając kontraktora budowlanego:

– warto uzyskać rekomendacje o danym wykonawcy od przyjaciół, członków rodziny, czy sąsiadów, ale też nie zapominajmy zapoznać się z jego biznesową oceną na portalu bbbit.org

– uzyskaj wyceny przewidywanych prac od przynajmniej 3 kontraktorów. Dla wygody możesz skorzystać z bezpłatnej usługi „Request a Quote” na portalu bbbit.org

– sprawdź, jak długo istnieje firma, gdzie się znajduje i ustal sposób komunikacji z kontraktorem

– sprawdź wymagane licencje kontraktora, pozwolenia na wykonanie robót oraz niezbędne ubezpieczenia

– zapytaj, czy do wykonania prac potrzebuje podwykonawców i zadaj te same pytania podwykonawcom.

Wielu konsumentów jest zdezorientowanych w kwestii „prawa do unieważnienia” znanego też jako „odstąpienie od zakupu”. Wbrew obiegowej opinii konsumenci nie mają prawa do wycofania się ze wszystkich zawartych umów. Przepisy stanu Illinois gwarantują jedynie prawo do unieważnienia umowy o zakupie wartości 25 dol. lub większej zawartej w miejscu nieznajdującym się pod stałym adresem sprzedającego. W myśl tych przepisów zakupy dokonane na targach domowych lub zawarte tam umowy mogą być unieważnione w terminie 3 dni.

Pamiętajmy, że wystawcy mają obowiązek:

– słownie poinformować w chwili sprzedaży o prawie do unieważnienia zakupu

– przedstawić dwa formularze o unieważnieniu zakupu lub umowy

– przedstawić wypełniony kontrakt lub paragon

Po zawarciu umowy z kontraktorem należy podjąć dalsze kroki, chroniące konsumenta i jego własność:

– nigdy nie wpłacaj pełnej sumy za usługę. BBB zaleca ograniczenie wpłaty do jednej trzeciej sumy za wykonanie całego projektu oraz ustalenie harmonogramu wpłat zależnie od postępów w wykonaniu prac

– nie wyrażaj zgody na zawarcie ustnej umowy. Domagaj się wszystkich szczegółów projektu na piśmie. W Illinois kontraktorzy są zobowiązani zawierać pisemną umowę na wykonanie prac wartości 1 tys. dol. i powyżej

– domagaj się pozwolenia budowlanego, co ochroni cię przed zatrudnieniem kontraktora bez uprawnień

– przed podpisaniem umowy upewnij się, że zawiera punkty określające, przy ewentualnych zmianach, dokładny zakres robót i ich koszty. Wymagaj, by zmiany wykonanej pracy zostały podpisane przed ich wykonaniem.

Podejmując powyższe kroki i uzyskując od kontraktorów zalecane informacje, nabierzemy większego zaufania do firmy, którą chcemy zatrudnić do wykonania domowych prac remontowych.

Steve J. Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama