Huraganowy wiatr halny, wiejący na Podhalu w nocy z wtorku na środę uszkodził kilkanaście budynków i wywrócił setki drzew. Żywioł dał się we znaki także w Beskidach. W Małopolsce strażacy interweniowali 150 razy.
W Tatrach wiatr osiągał prędkość w porywach niemal 200 km na godz., a w Zakopanem wiało z prędkością ponad 100 km na godz.
Podobną prędkość jak w Zakopanym halny osiągał też na Żywiecczyźnie (Śląskie) i w zachodniej Małopolsce, m.in. w Oświęcimiu i okolicach Suchej Beskidzkiej.
Jak poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej, w Małopolsce w związku z silnym wiatrem strażacy interweniowali w ciągu ostatniej doby 150 razy. Wiatr uszkodził co najmniej 16 budynków. W powiecie tatrzańskim doszło do 86 zdarzeń związanych z wiatrem halnym. Nie było żadnych ofiar.
Żywioł zerwał lub uszkodził co najmniej 16 dachów, głównie w Zakopanem. Zerwany został m.in. fragment poszycia dachowego z bloku mieszkalnego na zakopiańskiej Pardałówce. Wiatr zerwał też blachę z dachu Miejskiej Galerii Sztuki przy Krupówkach. Strażacy musieli ewakuować siedem osób z uszkodzonych przez huragan mieszkań.
Wiatr zrywał także linie energetyczne. W całej Małopolsce o godz. 9 bez prądu pozostawało ok. 3 tys. domów, z czego w Zakopanem prądu nie miało 640 odbiorców – poinformowała rzeczniczka Tauron Ewa Groń. „Energetycy na bieżąco naprawiają sieć. Sukcesywnie do godz. 12 wszyscy mieszkańcy powinni mieć przywrócone dostawy energii” – dodała.
Przewracane pod naporem żywiołu drzewa uszkodziły kilka samochodów. Wiele dróg zostało zablokowanych przez powalone drzewa. Strażacy na bieżąco usuwali drzewa z dróg. Zerwany kabel wysokiego napięcia spowodował pożar traw w Zakopanem, który strażakom udało się dosyć szybko ugasić.
Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego informują, że po przejściu halnego na wielu górskich szlakach zalegają powalone gałęzie i drzewa, które utrudniają bądź uniemożliwiają wędrówkę. Tak jest m.in. na popularnym trakcie do Morskiego Oka, Dolinie Strążyskiej i Dolinie Małej Łąki.
W powiecie Sucha Beskidzka w Małopolsce Zachodniej wiatr powalił m.in. 26 drzew i zerwał dwie linie energetyczne.
Wiatr halny w Tatrach i Beskidach szalał od trzech dni, ale przybrał na sile w nocy z poniedziałku na wtorek, o czym ostrzegały służby kryzysowe. Zaczął słabnąć około północy.
Niszczycielski halny wiał w Tatrach z podobną siłą przez dwa dni w grudniu 2013 r. niszcząc dachy, samochody i przewracając wielkie połacie lasów w Tatrzańskim Parku Narodowym. (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama