Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 22:59
Reklama KD Market

Odszkodowania za dyskryminację kandydatów do pracy w policji

/a> fot.Peer Grimm/EPA


Władze Chicago zamierzają wypłacić 3,1 mln dol. odszkodowania, zawierając pozasądową ugodę wobec zbiorowego pozwu utrzymującego, że 47 kandydatów było dyskryminowanych przy przyjmowaniu do pracy w policji.

Pozew ostatecznie wniosło dwóch urodzonych za granicą USA mężczyzn, których wnioski o przyjęcie do pracy w policji zostały odrzucone w 2006 i 2008 roku, ponieważ nie spełniali wymogu mieszkania na terenie USA, przez przynajmniej 10 lat.

W chwili złożenia pozwu prawnicy Departamentu Sprawiedliwości poinformowali sędziego, że z miastem została zawarta pozasądowa ugoda. Przypuszcza się, że odszkodowanie w wysokości 3,1 mln dol. zatwierdzi miejski komitet finansów podczas poniedziałkowego posiedzenia.

Urodzony w Indiach Massood Khan i pochodzący z Belize Glenford Flowers w sądowym pozwie utrzymują, że zdali pisemne egzaminy wymagane przy przyjęciu do pracy w chicagowskiej policji, jednak odmówiono im zatrudnienia. Argumentowano przy tym, że obaj nie spełniają wymogu 10-letniego zamieszkania w USA.

W 2008 r. Khan i Flowers złożyli skargę do Komisji ds. Równości Zatrudnienia (Equal Employment Opportunity Commission, EEOC), która uznała, że obaj byli dyskryminowani ze względu na kraj pochodzenia i przekazała sprawę Departamentowi Sprawiedliwości.

Sąd uznał racje powodów i 47 innych kandydatów, którzy padli ofiarą dyskryminacji, przyznając im odszkodowania oraz zwrot straconych zarobków. Równocześnie nakazał władzom miejskich taką zmianę procedur, by miejsce zamieszkania nie było jedynym kryterium uniemożliwającym przyjęcie do pracy w policji.

Wymóg 10-letniego zamieszkania w USA ma umożliwić departamentowi policji sprawdzenie przeszłości kryminalnej kandydatów do służby. W 2011 r. wymóg ten skrócono do 5 lat. (ak)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama