Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 19 listopada 2024 19:26
Reklama KD Market

Prezydenci Polski i Chorwacji m.in. o migracji i współpracy gospodarczej




Kwestie kryzysu migracyjnego oraz rozwoju współpracy gospodarczej - były tematami rozmów prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović. Chorwacka prezydent wyraziła nadzieję na przeprowadzanie wspólnych polsko-chorwackich projektów.

"Współpraca polsko-chorwacka rozwija się bardzo dobrze, to się realnie na sprawy gospodarcze i polityczne przekłada" - powiedział prezydent Duda na konferencji po spotkaniu z prezydent Chorwacji. Według niego, poza kwestią migracji tematem rozmowy była również współpraca w formacie państw Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Adriatyku oraz zbliżający się warszawski szczyt NATO.

Relacjonując rozmowę z chorwacką prezydent, Duda podkreślił, że w kwestii migracji mają "mniej więcej to samo stanowisko". "Mianowicie, że trzeba starać się ze wszystkich sił likwidować przyczynę migracji i prowadzić skuteczną politykę europejską (...) i że tu powinny być podejmowane konkretne działania w postaci raczej zapobiegania temu, żeby kolejne fale migracyjne nadchodziły" - powiedział prezydent. Wymienił w tym kontekście rozwiązanie konfliktu w Syrii, zwiększone działania ONZ i wsparcie dla państw, które mają obozy uchodźców na swoim terenie.

Prezydent poinformował, że czwartkowe rozmowy dotyczyły też - jak to określił - formatu ABC, czyli Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne. Jak wyjaśniał, nie chodzi o tworzenie nowych instytucji, ale o współtworzenie konkretnych projektów. "Przede wszystkim w dziedzinie gospodarczej i dziedzinie rozwoju infrastruktury" - mówił Duda.

Podkreślał, że ma na myśli infrastrukturę drogową, kolejową, transportową i w dziedzinie energetyki. Według niego, jeśli chodzi o transport to ta współpraca jest już realizowana przez PKP Cargo. Prezydent zaznaczył, że są też prowadzone polskie inwestycje w porcie w Rijece. "One już się rozpoczęły; mam nadzieję, że ta współpraca będzie kontynuowana i rozwijana" - podkreślił Duda.

Jak mówił, rozmowy z chorwacką prezydent dotyczyły też lipcowego szczytu NATO w Warszawie. Prezydent powiedział, że cieszy się, że Grabar-Kitarović ma mniej więcej tą samą wizję skutków szczytu. "Powinien być uniwersalny, a więc odnosić się do bezpieczeństwa (...) wschodniej i południowej flanki NATO, że to bezpieczeństwo powinno być istotnie wzmocnione, jeśli chodzi o zdolności obronne, zdolności do odstraszania, i żeby szczyt był ukierunkowany w przyszłość (...) i powinny zostać podjęte konkretne decyzje" - podkreślił prezydent. "Mam nadzieję, że NATO pokaże, że jest sojuszem żywym i reagującym na zmieniającą się sytuację geopolityczną" - powiedział prezydent Duda.

Z kolei prezydent Chorwacji wyraziła nadzieję na przeprowadzanie wspólnych polsko-chorwackich projektów, w tym gospodarczych. "Jestem niezwykle zadowolona, że myślimy podobnie" - powiedziała na konferencji.

Podkreśliła, że rozmowa o współpracy gospodarczej będzie kontynuowana podczas czwartkowego polsko-chorwackiego forum gospodarczego. Grabar-Kitarović dodała, że chodzi zarówno o bilateralne projekty, jak i wielostronne, w obszarze między Adriatykiem, Bałtykiem, a Morzem Czarnym.

Mówiła między innymi o rozwoju współpracy w zakresie transportu, budowy infrastruktury kolejowej i drogowej, która jest istotna dla wzmocnienia roli chorwackich portów - przede wszystkim w Rijece - w transporcie towarów i usług na obszar Europy. Podkreślała również znaczenie rozwoju infrastruktury energetycznej dla stabilności politycznej, bezpieczeństwa, rozwoju gospodarczego i wzmocnienia konkurencyjności gospodarczej poszczególnych państw. W tym kontekście wspomniała o budowie terminalu LNG. Grabar-Kitarović dodała, że liczy też na współpracę jeśli chodzi o inwestycje w badania i rozwój.

Ponadto wyraziła nadzieję na wspólne wystąpienia na forum UE, tak w kwestiach politycznych, jak i zabiegania o zapewnienie środków na realizację konkretnych projektów, które Polska i Chorwacja chciałyby realizować.

Prezydent Chorwacji podkreślała również wagę rozwijania relacji między północą a południem obszaru środkowoeuropejskiego w kwestiach nie tylko współpracy gospodarczej, ale i bezpieczeństwa.

Oceniła, że zbliżający się szczyt NATO w Warszawie będzie bardzo ważny. Wyraziła nadzieję na szybkie wejście Czarnogóry do NATO oceniając, że pozwoli to na skonsolidowanie przestrzeni Sojuszu i wzmocnienie bezpieczeństwa. Grabar-Kitarović podkreśliła, że obowiązkiem każdego państwa jest troska o własne narodowe bezpieczeństwo, ale i praca nad zwiększeniem bezpieczeństwa w przestrzeni wspólnej.

W zeszłym miesiącu NATO zaprosiło Czarnogórę do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Sojuszem. W przypadku ich pozytywnego zakończenia ten bałkański kraj stałby się 29 członkiem NATO.

Odnosząc się do kwestii kryzysu migracyjnego Grabar-Kitarović podkreśliła, że Chorwacja jest dla migrantów krajem tranzytowym, nie docelowym. Według niej trzeba działać tak, by w Unii Europejskiej zdefiniować kryteria, według których będą przyjmowani imigranci i uchodźcy, trzeba rozmawiać o kwestii zabezpieczenia takich granic jak grecko-turecka, a zarazem pamiętać o kwestiach humanitarnych. "Musimy działać wspólnie, by problemy wyjaśniać tam, gdzie one powstają" - stwierdziła chorwacka prezydent.

Po rozmowach w Pałacu Prezydenckim, Duda i Grabar-Kitarović wzięli udział w polsko-chorwackim forum gospodarczym. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Walesa. Man of Hope Photocall - 70th Venice Film Festival

Walesa. Man of Hope Photocall - 70th Venice Film Festival

epa03851804 Polish director Andrzej Wajda poses at a photocall for 'Walesa. Czlowiek z nadziei' (Walesa. Man of Hope) during the 70th annual Venice International Film Festival, in Venice, Italy, 05 September 2013. The movie is presented out of competition at the festival running from 28 August to 07 September. EPA/CLAUDIO ONORATI

Costa Rican Ministry of Health announced measures to intensify the surveilance to prevent a possible spread of the Zika virus

Costa Rican Ministry of Health announced measures to intensify the surveilance to prevent a possible spread of the Zika virus

epa05130322 Doctor William Araya shows a jar with larvas of the mosquito Aedes Aegypti, that transmit the Zika virus, the Dengue and the Chikunguna, at a laboratory in San Jose, Costa Rica, 27 January 2016. Costa Rican Ministry of Health announced measures to intensify the surveilance to prevent a possible spread of the Zika virus to the country. EPA/Jeffrey Arguedas

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama