Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 14:27
Reklama KD Market

Fundacja Shalom apeluje o zapalenie świec - Płomienia Pamięci

Fundacja Shalom apeluje o zapalenie w środę w domach o godz. 18.00 świec - "Płomienia Pamięci" z okazji obchodzonego Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

"W tym dniu naszą pamięcią i modlitwą obejmujemy wszystkie ofiary zagłady. Bardzo cenimy sobie dotychczasowe wsparcie Archidiecezji Lubelskiej i coroczny udział w akcji +Płomień Pamięci+. jesteśmy dumni z tego, że w akcji z każdym rokiem spotykamy się z coraz większym zainteresowaniem i odzewem z różnych kręgów społecznych w Polsce" - podkreślają autorzy apelu, przekazanego PAP w środę.

Wyrażono w nim jednocześnie nadzieję, że piękny symbol płonącej świecy "będzie wyrazem solidarności z milionami ofiar Holocaustu oraz znakiem nadziei na poszanowanie życia ludzkiego".

Dzień Pamięci - podkreślają autorzy apelu - jest dniem "nadziei i modlitw" oraz "wołaniem o równouprawnienia wszystkich ludzi do wolności i pokoju". "To ważna chwila zadumy, wzywająca do zastanowienia się nad bolesną przeszłością, z której można wyciągnąć wnioski na przyszłość" - podkreślono.

Fundacja Shalom solidaryzuje się z tymi, którym leży na sercu "pokój i wolność i w ten sposób chcemy uczcić naszą wspólną polsko-żydowską historię".

Rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, nawiązując do Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, przypomniał w wypowiedzi dla PAP, że w judaizmie jest 613 przykazań.

Jak dodał, po II wojnie światowej niektórzy dodają jedno tzn. nie zapomnij (dosł. lo tiszkah). "Nie zapomnij o Holokauście, aby ta tragedia nigdy się nie powtórzyła. Pamięć o nie tak odległej przeszłości to sprawa wszystkich, którym leży na sercu szacunek dla ofiar Holokaustu i kwestia pokoju na świecie. Dlatego godną polecenia jest inicjatywa "Płomień Pamięci" będąca wyrazem solidarności z tymi, którzy niewinnie ginęli" - podkreśli rzecznik KEP.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło w listopadzie 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 r. Liczbę Żydów zamordowanych przez Niemców i ich sojuszników w czasie II wojny światowej ocenia się łącznie na ok. 6 mln, z czego prawie 3 mln ofiar stanowili polscy Żydzi. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama