Kontynuowane są żądania o ustąpienie z urzędu burmistrza Rahma Emanuela. Rezygnacji Emanuela domagali się uczestnicy protestów w okolicy giełdy Chicago Board of Trade i przed McCormick Place próbując zablokować wejście do obu obiektów. Tak demonstranci uhonorowali pamięć działacza murzyńskiego Martina Luthera Kinga.
Około dwudziestu osób maszerowało przed gmachem giełdy niosąc transparenty z hasłami żądającymi rezygnacji Emanuela. Demonstracja, w okolicy skrzyżowania ulic Jackson i La Salle, miała sparaliżować rejon finansowy śródmieścia. Jednak uczestnikom protestu nie udało się osiągnąć zamierzonego celu, ponieważ była ich za mało. W miejscu manifestacji, odbywającej się rano w piątek 15 stycznia było więcej policji i mediów niż demonstrantów.
Tego samego poranka uformowała się pikieta przed kompleksem konwencyjnym McCormick Place. Demonstranci bez powodzenia próbowali utrudnić wejście do gmachu uczestnikom uroczystości honorującej murzyńskiego działacza Martina Luthera Kinga, zorganizowanej przez burmistrza Rahma Emanuela. Około 60 prominentnych afroamerykańskich pastorów i działaczy społecznych zbojkotowało uroczystość.
Protestujący domagali się ustąpienia Emanuela oraz reform w policji i w ratuszu po kilku przypadkach zastrzelenia przez funkcjonariuszy podejrzanych o przestępstwa, którzy nie byli uzbrojeni. Jednemu z demonstrantów udało się wedrzeć do sali, w której odbywała się uroczystość. Mężczyzna skandował "16 strzałów", w nawiązaniu do zabicia przez policjanta szesnastoma strzałami afroamerykańskiego nastolatka Laquana McDonalda. Władze utrzymywały przez 13 miesięcy w tajemnicy drastyczne wideo pokazujące śmierć 17-latka.
Warto dodać, że tradycję dorocznego uroczystego przyjęcie dla przedstawicieli czarnej społeczności z okazji obchodów Dnia Martina Luthera Kinga zapoczątkował trzydzieści lat temu pierwszy afroamerykański burmistrz Chicago Harold Washington. Dzień Martina Luthera Kinga jest świętem federalnym przypadającym w trzeci poniedziałek stycznia. Obchody święta odbywają się już w weekend je poprzedzający. W Dzień Martina Luthera Kinga nieczynne są szkoły oraz nie pracuje większość urzędów i instytucji finansowych.
(ao)
Reklama